Logo Tyfloświat
Telefon komórkowy trzymany w dłoni, wyświetlony ekran główny w iPhone

W poprzednim wpisie pt. “Sterowanie odkurzaczem Roomba za pomocą Asystenta Google”, przedstawiłem dwa sposoby na skonfigurowanie sterowania głosowego za pomocą Asystenta Google. Obiecałem też, że w kolejnym wpisie przygotuję podpowiedź dla bardziej zdeterminowanych użytkowników iUrządzeń Apple, chcących bardziej komfortowo korzystać z poleceń wydawanych bezpośrednio asystentce Siri. Tak więc zgodnie z obietnicą, zapraszam do lektury.
Opisywany poniżej sposób, tak jak ten wcześniejszy, również wymaga posiadania kilku niezbędnych elementów, a są to:
• Aktywne konto w serwisie IFTTT;
• Aktywne konto w serwisie iRobot;
• Mobilna aplikacja iRobot, sparowana z naszym odkurzaczem Roomba, podłączonym do naszej domowej sieci Wi-Fi.

Zakładanie konta w serwisie IFTTT

Aby w tym miejscu nie rozpisywać się za bardzo, jedynie nadmienię, że serwis IFTTT umożliwia tworzenie tzw. apletów i scenariuszy, pozwalających zautomatyzować najróżniejsze procesy, wykonywane na wszelakich urządzeniach. Możliwości IFTTT są dosłownie niezmierzone, i z każdym dniem stają się coraz większe. Możemy tam utworzyć darmowe, mocno ograniczone konto, bezpłatnie skorzystać przez 7 dni z pełnej wersji Pro, a jak nam się zabawa z IFTTT spodoba, możemy przejść na płatną subskrypcję. Dla naszego przykładu wystarczy nam zwykłe bezpłatne konto. Zakładamy je pod adresem:
https://ifttt.com

Tworzenie IFTTT webhooks

Serwis IFTTT umożliwia tworzenie tzw. webhooks, pozwalających za pomocą Internetu bezpośrednio łączyć się z naszymi smart urządzeniami. Aby stworzyć taki webhook musimy najpierw utworzyć typ konkretnego zdarzenia w rodzaju rozpoczęcia sprzątania, jego zatrzymania itd. A w tym celu:
1. Po zalogowaniu się na nasze konto w serwisie IFTTT, klikamy w odnośnik Create. (ang. Utwórz).
2. Na stronie Create your own (ang. Stwórz swój własny), otworzy się kreator nowej akcji, w którym aktywujemy przycisk (+) Add (ang. Dodaj).
3. Teraz na ekranie opisanym jako Choose a service (ang. Wybierz usługę), na wyświetlonej liście odnajdujemy pozycję Webhooks i ją aktywujemy.
4. Na kolejnym ekranie klikamy w pozycję Choose trigger: Receive a web request (ang. Wybierz aktywator: Odbierz żądanie sieciowe).
5. Na ekranie o nazwie Complete trigger fields (ang. Wypełnij pola aktywatorów), w pole edycyjne opisane jako Event Name (ang. Nazwa zdarzenia), wpisujemy nazwę zdarzenia, dla którego tworzymy automatyzację. W tym przykładzie niechaj będzie to stop_roomba.
6. Teraz klikamy w przycisk Create trigger (ang. Utwórz aktywator).
W tym momencie wróciliśmy do ekranu Create your own, na którym wyświetla się grafika otwartego zapytania Webhooks. Naszym kolejnym krokiem będzie utworzenie akcji dla zdefiniowanego wcześniej zdarzenia. A w tym celu:
1. Aktywujemy przycisk Add.
2. Na wyświetlonej liście usług odszukujemy pozycję iRobot i ją aktywujemy.
Teraz, jeśli po raz pierwszy tworzymy akcję dla zdarzenia, będziemy musieli zalogować się do naszego konta w serwisie IROBOT, i połączyć je z serwisem IFTTT.
3. W kolejnym kroku, na ekranie Choose an action (ang. Wybierz rodzaj akcji), z dostępnej listy akcji jakie może wykonać odkurzacz Roomba, wybieramy tę, która nas interesuje. W naszym przykładzie będzie to Stop robot.
4. Na ekranie Complete action fields (ang. Wypełnij pola dla akcji), w sekcji Robot Name (ang. Nazwa robota), wybieramy nazwę naszego urządzenia. Dzięki temu możemy w ten sposób zaprogramować np. 2 różne odkurzacze, sprzątające w różnych obiektach, lub na różnych kondygnacjach. Nazwa robotów pobierana jest z serwisu IROBOT.
5. Na koniec klikamy w przycisk Create action (ang. Utwórz akcję).
W tym momencie ponownie trafiamy na ekran Create your own. Znajdziemy na nim informację, że utworzona akcja została powiązana z usługą iRobot, oraz na czym polega ta akcja. Dowiemy się również, że jest to nasz pierwszy applet, i że na bezpłatnym koncie możemy utworzyć jeszcze tylko dwie kolejne akcje. Możemy teraz skorzystać z przycisku Add more actions (ang. Dodaj więcej akcji), aby dodać kolejne akcje w rodzaju Start Robot, albo Localise Robot (ang. Zlokalizuj robota). Możemy również aktywować przycisk Continue (ang. Kontynuuj), aby dodać zaprogramowane akcje do działających apletów. Jeśli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, to od razu trafimy na ekran Review and finish (ang. Podsumowanie i zakończenie). Finalnie musimy kliknąć przycisk Finish (ang. Koniec), aby zakończyć proces tworzenia webhooks.
Opisany powyżej proces początkowo może wydawać się nieco skomplikowany, ale po stworzeniu pierwszej akcji, kolejne będziemy tworzyć błyskawicznie.

Tworzenie skrótów dla Siri

Skoro mamy już utworzoną akcję lub kilka akcji, musimy teraz nauczyć Siri z nich korzystać. A pomoże nam w tym aplikacja Skróty.
1. W iPhone uruchom aplikację Skróty, i upewnij się, że u dołu ekranu zaznaczoną masz kartę Moje Skróty.
2. Stuknij w przycisk Wszystkie Skróty, a następnie w przycisk Utwórz Skrót, znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu.
3. Nasz skrót będzie obsługiwał aż 5 czynności, które najpierw musimy wyszukać, a następnie dodać je do tworzonego skrótu. Najlepiej dokonać tego za pomocą wyszukiwarki Czynności, zlokalizowanej u góry ekranu i opisanej jako Szukaj aplikacji i czynności. Będą to następujące czynności:
• Tekst (Dwie czynności);
• URL;
• Pobierz zawartość URL;
• Pokaż powiadomienie – opcjonalnie.
Każdą kolejną Czynność dodajemy za pomocą przycisku Dodaj Czynność. Po ich dodaniu, w kolejnym kroku będziemy ustawiać wartości dla poszczególnych Czynności.
4. Pierwsze pole tekstowe powinno zawierać tzw. klucz webhooka. Jest to indywidualny klucz użytkownika, taki sam dla wszystkich akcji. Opisany jest jako “Your key is:”. Aby go poznać, po zalogowaniu się w serwisie IFTTT, należy:
• Kliknąć w odnośnik My Applets;
• Następnie kliknąć w wybraną akcję, np. If Maker Event “stop_roomba”, then Stop Roomba;
• Potem aktywować element Webhooks: Receive a web request;
• A następnie odnośnik Documentation.
Your key może mieć następującą postać: qgwzR72Rl4G3JZBq4h1B3. Cały ciąg znaków alfanumerycznych klucza wpisujemy w pierwsze pole tekstowe tworzonego skrótu.
5. W drugie pole tekstowe musimy wprowadzić nazwę zdarzenia webhook, które utworzyliśmy wcześniej, tj. w naszym przykładzie stop_roomba.
6. W pole URL musimy wprowadzić specjalny adres, składający się z adresu www, nazwy akcji, oraz naszego klucza IFTTT. W naszym przykładzie będą to następujące części:
• https://maker.ifttt.com/trigger/ – początkowa część adresu;
• stop_robot – nazwa akcji;
• /with/key/ – parametr określający klucz akcji;
• qgwzR72Rl4G3JZBq4h1B3 – klucz akcji.
Czyli cały adres do wpisania w pole URL, dla akcji Stop Robot, w naszym przykładzie będzie wyglądał następująco:
https://maker.ifttt.com/trigger/stop_robot/with/key/qgwzR72Rl4G3JZBq4h1B3
7. Przy czwartej Czynności – Pobierz zawartość , URL, wszystkie informacje domyślnie powinny być ustawione prawidłowo. Jednak aby się o tym przekonać, stukamy w przycisk Pokaż Więcej, i upewniamy się, że wśród metod zaznaczona została pozycja Get. Jeśli zaznaczone jest inne ustawienie, to zaznaczamy Get.
8. Ostatnia Czynność umożliwia nam dodanie komunikatu w rodzaju: Zatrzymano odkurzanie. Możemy też ustawić sobie samą wibrację, jako potwierdzenie wykonania akcji, albo całkowicie zrezygnować z powiadomień, usuwając tę Czynność.
9. Tworzenie skrótu kończymy poprzez naciśnięcie przycisku OK w prawym górnym rogu.
10. W tym momencie zostaniemy poproszeni o nadanie skrótowi nazwy. Pamiętaj, że nazwa ta jednocześnie będzie komendą, którą będziesz kierować do Siri, aby asystentka wykonała pożądaną przez ciebie akcję. Dlatego warto aby była to jednoznaczna komenda w rodzaju Stop Roomba.
11. Po wpisaniu nazwy, wystarczy stuknąć w przycisk OK, aby nowy skrót został zapisany.
Przy pierwszym uruchomieniu skrótu zostaniemy jeszcze poproszeni przez system iOS o zgodę na dostęp do serwisu IFTTT. Jest to jednorazowa prośba, która pojawia się tylko przy pierwszym skrócie. Piszę przy pierwszym, ponieważ teraz możesz stworzyć sobie kolejne skróty, dla innych akcji odkurzacza. Tu na szczęście nie musisz wprowadzać wszystkich danych od nowa. Wystarczy na liście skrótów skorzystać z Czynności i wybrać z nich pozycję Powiel Skrót. Wtedy dla kolejnej komendy zmieniasz jedynie nazwę samej akcji, nazwę akcji w adresie www, opcjonalnie treść powiadomienia i nazwę samego skrótu.

Plusy

• Uruchamianie bez konieczności odblokowywania iUrządzenia;
• Uruchamianie bezdotykowe za pomocą komendy Hej Siri;
• Uruchamianie z poziomu Apple Watch;
• Uruchamianie z poziomu wszystkich iUrządzeń z tym samym Apple ID, synchronizujących dane o skrótach przez iCloud;
• Uruchamianie z każdego innego iUrządzenia, któremu udostępnimy skrót.

Minusy

• Dodatkowa konfiguracja w serwisie IFTTT;
• Polecenia głosowe w języku Siri.

Podsumowanie

Jeśli czytasz te słowa, oznacza to, że cechujesz się dużą cierpliwością, wytrwałością, determinacją, oraz że rzeczywiście chcesz sterować swoją automatyką domową za pomocą Siri. Jeśli jeszcze spróbujesz samodzielnie wprowadzić powyższą instrukcję w życie, szybko się przekonasz, że warto było poświęcić godzinę własnego czasu, aby od tej pory, bez dotykania iUrządzenia, móc osobistemu asystentowi wydawać polecenia korzystając z komendy “Hej Siri!”, przy zablokowanym ekranie, z poziomu Apple Watch, oraz wszystkich innych iUrządzeń należących do domowników, którym udostępnisz stworzone przez siebie skróty, zawierające twój indywidualny klucz IFTTT. Dzięki temu wszyscy domownicy będą mogli zarządzać tą samą automatyką domową. Tak więc, jeśli nie chcesz aby ktoś w środku nocy wysyłał twój odkurzacz na łowy, raczej nie dziel się tymi skrótami z przypadkowymi osobami. 😉
Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości firma IROBOT sprawi, że odkurzacze Roomba będziemy mogli łatwo dodawać do aplikacji Dom. Zanim jednak do tego dojdzie, korzystanie z serwisu IFTTT, wg mnie pozostaje najwygodniejszą alternatywą dla użytkowników urządzeń firmy Apple.
PS. Serwis IFTTT posiada bardzo fajną i dostępną dla VoiceOver aplikację mobilną, z poziomu której nie tylko możecie tworzyć kolejne akcje, ale także przeglądać i dodawać do swojego konta inne udostępniane aplety. Dzięki nim odkurzacz może np. automatycznie wstrzymywać i wznawiać pracę gdy odbierzesz, a potem rozłączysz połączenie, rozpoczynać sprzątanie gdy opuścisz mieszkanie, albo widowiskowo zatańczy do rytmu muzyki odtwarzanej z głośników Sonos…. 😉 I generalnie zachęcam do pobawienia się apletami w publikowanymi serwisie IFTTT, bo to bardzo kreatywna rozrywka.
Źródło: https://mojaszuflada.pl/sterowanie-odkurzaczem-roomba-za-pomoca-siri/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top