Najczęściej występującą wadą wzroku, polegającą na słabym widzeniu obiektów oddalonych, przy zachowaniu ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko jest krótkowzroczność. Ta dysfunkcja narządu wzroku ma charakter światowej epidemii, ponieważ występuje u ponad miliarda ludzi na całym świecie i ma tendencję wzrostową. Krótkowzroczność pojawia się często u dzieci już w wieku kilku lat i stanowi duży problem dla młodych ludzi uczących się w szkołach czy w ostatnim czasie zdalnie w domu.
Dlatego z myślą właśnie o naszych najmłodszych Stowarzyszenie „Przejrzyj na oczy” z Bielska Białej prowadzi akcję społecznościową „Stop – krótkowzroczność”. Wiek wczesnoszkolny jest tym okresem kiedy powinniśmy zadbać o zdrowie oczu na przyszłe lata. Przewidywania są takie, że krótkowzroczność dotknie w niedługim czasie połowy społeczeństw zmuszając do noszenia okularów. Dobra informacja jest taka, że mamy jednak wpływ na jej rozwój tym JAK żyjemy.
– Jako Stowarzyszenie Przejrzyj Na Oczy, a jednocześnie jako praktykujący okuliści jesteśmy zaniepokojeni narastaniem wad wzroku, a w szczególności krótkowzroczności w populacji dzieci i młodzieży. Krótkowzroczność, to nie jest wyłącznie wada, która wiąże się z noszeniem okularów po to by widzieć wyraźnie. Sam ten fakt, jakkolwiek przynoszący utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu ( cena okularów, ich parowanie przy zmiennych warunkach temperaturowych czy noszonej maseczce, trudności/wyzwania podczas uprawiania sportu) byłyby do zaakceptowania. Statystyki mówią jednak o tym, że w grupie osób z krótkowzrocznością rośnie ryzyko chorób oczu: jaskry, odwarstwienia siatkówki, zwyrodnienia ciała szklistego – mówi dr n. med. Agata Plech; Prezes Stowarzyszenia, jednocześnie specjalista chorób oczu.
Stowarzyszenie „Przejrzyj Na Oczy” postawiło sobie za cel działania profilaktyczne, nie tylko edukując, ale także wpływając na zachowania i ludzkie wybory, promując te prozdrowotne. Dlatego właśnie ta akcja mająca uświadomić młodych ludzi, ich rodziców i nauczycieli w tym co nie tylko mogą, ale i powinni zrobić dla zdrowia swoich oczu.
Akcja „Stop – krótkowzroczność” na początek proponuje:
– przerwy w czasie pracy wzrokowej z bliska zgodnie z zasadą 20:20:20 – co 20 minut na co najmniej 20 sekund przenosimy wzrok na odległy przedmiot (20 stóp)
– aktywności ruchowe i sportowe na świeżym powietrzu
– spanie w warunkach ciemności, bez dodatkowego oświetlenia
– zaleca właściwą, zdrową, zbilansowaną dietę
Stowarzyszenie przygotowało również materiały dydaktyczne dla nauczycieli, rodziców dzieci szkolnych, a także dla uczniów, w których nie tylko uświadamia różne aspekty procesów widzenia, ale i uczy właściwych praktyk wzrokowych. Materiały są wysyłane do wszystkich zainteresowanych szkół z terenu całej Polski. Jeśli więc jesteś zainteresowany akcją napisz tę informację na adres: biuro@przejrzyjnaoczy.pl
Więcej informacji można także uzyskać na: stronie www.przejrzyjnaoczy.pl, w portalach społecznościowych (facebook, Instagram) lub na kanale youtube.
Andrzej Koenig
Źródło: