Logo Tyfloświat
Dwie postaci, jedna przekazuje drugiej informację przez megafon

Najczęściej występującą wadą wzroku, polegającą na słabym widzeniu obiektów oddalonych, przy zachowaniu ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko jest krótkowzroczność. Ta dysfunkcja narządu wzroku ma charakter światowej epidemii, ponieważ występuje u ponad miliarda ludzi na całym świecie i ma tendencję wzrostową. Krótkowzroczność pojawia się często u dzieci już w wieku kilku lat i stanowi duży problem dla młodych ludzi uczących się w szkołach czy w ostatnim czasie zdalnie w domu.

Dlatego z myślą właśnie o naszych najmłodszych Stowarzyszenie „Przejrzyj na oczy” z Bielska Białej prowadzi akcję społecznościową „Stop – krótkowzroczność”. Wiek wczesnoszkolny jest tym okresem kiedy powinniśmy zadbać o zdrowie oczu na przyszłe lata. Przewidywania są takie, że krótkowzroczność dotknie w niedługim czasie połowy społeczeństw zmuszając do noszenia okularów. Dobra informacja jest taka, że mamy jednak wpływ na jej rozwój tym JAK żyjemy.

– Jako Stowarzyszenie Przejrzyj Na Oczy, a jednocześnie jako praktykujący okuliści jesteśmy zaniepokojeni narastaniem wad wzroku, a w szczególności krótkowzroczności w populacji dzieci i młodzieży. Krótkowzroczność, to nie jest wyłącznie wada, która wiąże się z noszeniem okularów po to by widzieć wyraźnie. Sam ten fakt, jakkolwiek przynoszący utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu ( cena okularów, ich parowanie przy zmiennych warunkach temperaturowych czy noszonej maseczce, trudności/wyzwania podczas uprawiania sportu) byłyby do zaakceptowania. Statystyki mówią jednak o tym, że w grupie osób z krótkowzrocznością rośnie ryzyko chorób oczu: jaskry, odwarstwienia siatkówki, zwyrodnienia ciała szklistego – mówi dr n. med. Agata Plech; Prezes Stowarzyszenia, jednocześnie specjalista chorób oczu.

Stowarzyszenie „Przejrzyj Na Oczy” postawiło sobie za cel działania profilaktyczne, nie tylko edukując, ale także wpływając na zachowania i ludzkie wybory, promując te prozdrowotne. Dlatego właśnie ta akcja mająca uświadomić młodych ludzi, ich rodziców i nauczycieli w tym co nie tylko mogą, ale i powinni zrobić dla zdrowia swoich oczu.

Akcja „Stop – krótkowzroczność” na początek proponuje:
– przerwy w czasie pracy wzrokowej z bliska zgodnie z zasadą 20:20:20 – co 20 minut na co najmniej 20 sekund przenosimy wzrok na odległy przedmiot (20 stóp)
– aktywności ruchowe i sportowe na świeżym powietrzu
– spanie w warunkach ciemności, bez dodatkowego oświetlenia
– zaleca właściwą, zdrową, zbilansowaną dietę

Stowarzyszenie przygotowało również materiały dydaktyczne dla nauczycieli, rodziców dzieci szkolnych, a także dla uczniów, w których nie tylko uświadamia różne aspekty procesów widzenia, ale i uczy właściwych praktyk wzrokowych. Materiały są wysyłane do wszystkich zainteresowanych szkół z terenu całej Polski. Jeśli więc jesteś zainteresowany akcją napisz tę informację na adres: biuro@przejrzyjnaoczy.pl
Więcej informacji można także uzyskać na: stronie www.przejrzyjnaoczy.pl, w portalach społecznościowych (facebook, Instagram) lub na kanale youtube.
Andrzej Koenig
Źródło:

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top