Logo Tyfloświat
  • Strona główna
  • Zdrowie
  • Światowy Tydzień Jaskry. Bezpłatne badania w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. Wciąż można się zapisać na badania przesiewowe
Zdjęcie oka z kolorową tęczówką

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo zapraszają pacjentów na piątą edycję bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry, w ramach Światowego Tygodnia Jaskry.
Światowy tydzień jaskry to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.
Jaskra związana jest ze wzrostem ciśnienia płynu wewnątrz oka. Normalna wartość tego ciśnienia określana jest na 15-21 mmHg. Jeśli ciśnienie to wzrasta do poziomu między 30 a 40 mmHg, ryzyko rozwoju jaskry zwiększa się 40-krotnie. Kluczowym dla rozpoznania jaskry jest więc regularne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz diagnostyka i monitorowanie zmian w obrębie tarczy nerwu wzrokowego.
– W związku ze zbliżającym się “Światowym tygodniem jaskry”, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne sekcji jaskry PTO przy wsparciu Polskiego Związku Niewidomych, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zaprasza na bezpłatne badania
przesiewowe w kierunku jaskry – mówi Joanna Chłądzyńska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach.
– Badanie składa się z ankiety, badania ciśnienia, pachymetrii oraz dna oka. Na badania można zapisać się telefonicznie. Badanie będzie przeprowadzone 9 marca między godziną 15 a 18, na pierwszym piętrze w poradni jaskrowej. Podczas akcji, badania będzie przeprowadzać czterech specjalistów – dodaje rzeczniczka UCK.
ZAPISY:
zapisy pod numerami:

32 3581227,

32 3581473
TERMIN: 9 marca od 15.00 do 18.00
Jaskra to według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) druga, po zaćmie najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Według szacunkowych danych Polskiego Związku Niewidomych ok. 18-20 procent niewidomych w Polsce straciła wzrok właśnie z powodu jaskry. Jaskra postrzegana jest jako choroba seniorów, jednak może zaatakować w każdym wieku.
Źródło: https://dziennikzachodni.pl/swiatowy-tydzien-jaskry-bezplatne-badania-w-uniwersyteckim-centrum-klinicznym-w-katowicach-wciaz-mozna-sie-zapisac-na-badania/ar/c14-15469036

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top