Logo Tyfloświat

Z reguły jest tak, że różnego rodzaju aktualizacje poprawiają to, co nie działało najlepiej w poprzednich wersjach danego oprogramowania czy systemu. Opublikowana 8 kwietnia 2015 r. wersja 8.3 mobilnego systemu na urządzenia firmy Apple, oprócz różnego rodzaju błędów ogólnych, koryguje także wiele tych, które były zgłaszane przez niewidomych czy słabowidzących użytkowników. Najnowsza wersja iOS charakteryzuje się także kilkoma usprawnieniami, które ucieszą korzystających z VoiceOvera.

Po pierwsze, w trakcie wprowadzania tekstu za pomocą alfabetu Braille’a, możliwe jest kasowanie całych wyrazów za pomocą gestu przesunięcia dwoma palcami w lewo. Użytkownicy 20-sto i 40-stoznakowych monitorów VarioUltra firmy Baum mogą korzystać z tych urządzeń w duecie z iPhone’ami, iPadami czy iPodami, wcześniej nie było to możliwe. Skoro już o zewnętrznych akcesoriach mowa, usprawnień doczekali się także entuzjaści korzystania ze sprzętowych klawiatur. Uzyskali mianowicie nowy skrót, VO+q, który włącza i wyłącza szybką nawigację (Quicknav). Poprzedni gest, czyli jednoczesne przyciśnięcie prawej i lewej strzałki nadal działa.

Niektórzy zwrócili uwagę na poprawę jakości VoiceOver w trakcie wykonywania rozmów telefonicznych, jednak osobiście nie zauważyłem żadnej różnicy w tym względzie.

Oprócz usprawnień, iOS 8.3 doczekał się także poprawek szeregu błędów, szczególnie dotkliwych w skutkach dla niewidomych. Jako kilka z nich można wymienić:

  • Gest potarcia dwoma palcami działa w przeglądarce Safari, przenosząc nas do poprzedniej strony,
  • VoiceOver przestaje się zawieszać na niektórych stronach internetowych lub w interfejsach aplikacji, wykorzystujących specyficzne komponenty HTML,
  • Problemy z przenoszeniem aplikacji na ekranie głównym zostały rozwiązane,
  • Przyciski „wyczyść” w sekcji „wszystkie” w centrum powiadomień działają prawidłowo,
  • Zostały naprawione błędy związane z wprowadzaniem i kasowaniem tekstu w polu wyszukiwania AppStore.

Wszystkich zainteresowanych pełną listą usprawnień, zachęcamy do zapoznania się z artykułem w serwisie AppleVis.

Źródło AppleVis, inf. własne

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top