Logo Tyfloświat

Często zdarza się, że mamy do czynienia z jakimś słoikiem, pudełkiem czy innym przedmiotem, co do którego zawartości nie jesteśmy pewni. Czasem może się także zdarzyć, że będziemy chcieli dowiedzieć się więcej o naszym sprzęcie RTV, AGD czy zidentyfikować odłożoną omyłkowo w złe miejsce książkę. Gdy  nie mamy możliwości poprosić o pomoc kogoś widzącego, rodzi to spore problemy.

Aplikacja, którą od niedawna mogą cieszyć się użytkownicy systemu iOS próbuje z większym lub mniejszym skutkiem te problemy zniwelować. TapTapSee, bo o tym programie mowa, to darmowe narzędzie przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących, współpracujące z programem odczytu ekranu VoiceOver.

Na interfejs aplikacji składają się dwa przyciski (‘Take Picture’ oraz ‘About’), które aktywujemy podwójnym stuknięciem jednego palca, tzw. Tapnięciem (od tego właśnie wzięła się nazwa aplikacji).

Przycisk ‘Take Picture’ wywołuje wykonanie zdjęcia tylnim aparatem naszego urządzenia, a następnie wysłanie go na serwery TapTapSee. Po kilku lub kilkunastu sekundach, powinniśmy usłyszeć informację, co udało nam się sfotografować. Przekazywana zazwyczaj w języku angielskim wiadomość zawierać będzie mniej lub bardziej szczegółowe informacje o obiekcie. Jeśli zrobimy zdjęcie, na którym znajdzie się tekst, zostanie on lepiej lub gorzej rozpoznany i przedstawiony w języku, w jakim został napisany. W jednej kolejce możemy wykonać 5 zdjęć. Aby wykonać kolejne, musimy odczekać, aż program upora się z którąś z wcześniej zrobionych fotografii. Program działa w dużej mierze bezbłędnie, jednak czasem zdarza mu się czegoś nie rozpoznać lub przekazać błędne informacje. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, aplikacji należy używać przy w miarę dobrym oświetleniu.

Jak to działa? Jak można wyczytać z jednej z informacji wysłanych na oficjalne konto aplikacji w serwisie Twitter, sukcesem tego programu jest połączenie algorytmów komputerowych z czynnikiem ludzkim. Jeśli system stojący za TapTapSee nie jest pewien, czy sfotografowany obiekt pasuje do jakiegoś wzorca obecnego w bazie, wysyła zdjęcie do jednego z pracujących aktualnie operatorów, który na bieżąco tworzy odpowiedni opis.

Pozostaje mieć nadzieję, że program będzie działał sprawnie i życzyć jego autorom sukcesów w rozwijaniu TapTapSee.

Zachęcamy do wysłuchania audycji na temat programu, którą specjalnie dla serwisu Tyflopodcast przygotował Piotr Witek:

Kliknij, by posłuchać lub pobrać audycję o programie TapTapSee.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top