Logo Tyfloświat
  • Strona główna
  • Różne
  • Technologia, która umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne głosowanie
Na ciemnym tle okulary.
www.pixaby.com

 

W Izraelu osoby niewidome i słabowidzące będą mogły zagłosować w najbliższych wyborach bez pomocy innych osób. Wszystko za sprawą urządzenia do sztucznego widzenia. Aktualnie około 24 000 Izraelczyków zarejestrowanych jest jako osoby niewidome, 22 000 z nich ma prawo do głosowania. Natomiast około 100 000 wyborców jest osobami słabowidzącymi.
OrCam, producent urządzeń do sztucznego widzenia z siedzibą w Jerozolimie, współpracuje z Centralnym Komitetem Wyborczym i Centrum Niewidomych w Izraelu, w ramach programu pilotażowego, którego celem jest umożliwienie każdemu wyborcy skorzystania z jego demokratycznego prawa, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do głosowania w tajnym głosowaniu.


MyEye 2, urządzenie zamontowane na oprawie okularów, natychmiast idyskretnie odczytuje na głos drukowany tekst. Tekst można wskazać przy pomocy palca lub nakierować urządzenie wzrokiem. „Jest to pierwszy raz na świecie, w którym przełomowa technologia umożliwi osobom niewidomym i slabowidzacym korzystanie z prawa do głosowania niezależnie i bez towarzyszenia osób trzeich”, powiedział współzałożyciel OrCam, prezes i dyrektor generalny Ziv Aviram. Po rozpoczęciu głosowania osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły oddać głos w loklu wyborczym w towarzystwie wybranej przez siebie osoby lub mogą zagłosować przy pomocy urządzenia OrCam. Program pilotażowy będzie realizowany w 12 lokalach wyborczych.

Źródło: https://coolblindtech.com/this-tech-enables-blind-and-visually-impaired-people-to-vote-without-assistance/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top