Logo Tyfloświat
Na zdjęciu ekran telefonu z widocznymi ikonami Aplikacji komunikatorów internetowych tj. WhatsApp czy Facebook
Obraz Thomas Ulrich z Pixabay

Być może kiedyś czytelnicy Tyfloświata zetknęli się już z komunikatorem o nazwie Telegram. Program ten uchodzi za narzędzie do stosunkowo bezpiecznej wymiany wiadomości, szczególnie w miejscach, gdzie możemy liczyć się z tym, że ktoś będzie chciał podsłuchiwać nasze rozmowy. Eksperci od bezpieczeństwa mają wprawdzie różne zdania na temat skuteczności zabezpieczeń Telegrama, ja jednak dziś nie o tym. Od pewnego czasu natywne aplikacje Telegrama w systemach iOS i Android zyskały poprawioną dostępność, co zdecydowanie czyni je użytecznymi dla niewidomych użytkowników. Warto też wspomnieć o komunikatorze Unigram, czyli dostępnym kliencie Telegrama dla systemu Windows 10.

Dlaczego warto?

Z pewnością ze względu na zdecydowanie lepszą, choćby w porównaniu do komunikatora WhatsApp jakość wiadomości głosowych czyli środka wymiany myśli sporej rzeszy niewidomych użytkowników. Niestety, ta dobra jakość nie zawitała jeszcze do systemu Android, użytkownicy Windowsa i iOSa mogą się nią jednak cieszyć już od jakiegoś czasu. Skoro już o wiadomościach głosowych mowa, warto tu wymienić drugą zaletę Telegrama, jaką jest możliwość odsłuchiwania tychże w przyspieszonym tempie. Jeśli mamy znajomych, którzy lubią się rozgadywać, poświęcimy zdecydowanie mniej czasu na słuchanie tego, co mają nam do powiedzenia. Dobra jakość rozmów głosowych w Telegramie nie dotyczy tylko i wyłącznie wiadomości, realizowane przy użyciu tej aplikacji połączenia również charakteryzują się przyzwoitym dźwiękiem, choć w tym przypadku bardzo dużo zależy od stabilności łącza po obu stronach konwersacji.

A jakie są problemy?

Dostępność Telegrama nie jest zła, choć mogłaby być jeszcze lepsza. W przypadku wersji na system iOS bardzo utrudnione jest odsłuchanie wiadomości, którą ktoś przekaże nam z innej konwersacji, podobnie rzecz się ma w przypadku, gdy użyta zostanie opcja odpowiedzi na wiadomość. W takiej sytuacji musimy odsłuchać wiadomość poprzedzającą, a kolejna zostanie nam odtworzona automatycznie.

Bez względu jednak na te mankamenty polecam zainteresować się Telegramem szczególnie tym, którzy mają bardzo gadatliwych znajomych, zaoszczędzicie troszkę czasu!

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top