Logo Tyfloświat
Zdjęcie przedstawia komputer stacjonarny firmy Apple

W poprzednim wpisie wspomniałem, że opiszę Wam proces tworzenia backupu całego systemu macOS z wykorzystaniem VoiceOver oraz systemowej funkcji Time Machinę. Skoro się rzekło, to i kobyłkę przy płocie należy postawić. 😉 A że kobyłka zgrabna i sprytna, to robię to z tym większą przyjemnością.

Przygotowania

Zacznijmy od odpowiedniego przygotowania systemowej funkcji Time Machine oraz zewnętrznego dysku na przyjęcie naszego backupu. W tym celu otwieramy Preferencje Systemowe i klikamy w Time Machine. Możemy w tym miejscu skonfigurować różne ustawienia backupu, łącznie z zaznaczeniem opcji Pokazuj Time Machine na pasku menu. Dla wygody polecam Wam od razu zaznaczyć tę opcję.

Jeśli po raz pierwszy będziecie tworzyć backup, to powinniście wskazać dysk, na którym zachowywana będzie kopia Time Machine. W tym celu klikacie przycisk Wybierz dysk backupu, wybieracie nazwę docelowego dysku, a następnie klikacie polecenie Użyj dysku. W tym momencie na ekranie może pojawić się pytanie o formatowanie. Dysk używany do przechowywania backupu musi być sformatowany jako format Mac OS Extended. Jeśli nośnik posiada inne formatowanie, to system zaproponuje jego sformatowanie. Oczywiście dysk możecie sformatować i przygotować go wcześniej za pomocą Narzędzia Dyskowego. Jak tego dokonać demonstrowałem we wpisie Formatowanie pamięci zewnętrznych z VoiceOver w systemie macOS.

Tworzenie backupu z Time Machine

Najszybciej i najwygodniej utworzyć backup udając się do Paska Menu, rozwijając pozycję Time Machine i klikając pozycję Utwórz backup teraz. Po tej prostej operacji, w tym samym miejscu, będziemy mogli obserwować postęp tworzenia backupu. Przykładowo po rozwinięciu pozycji Time Machine, VoiceOver zaanonsuje nam: 0,2% wykonano (538,7 MB skopiowano) Również w tej samej lokalizacji będziemy mogli zatrzymać tworzenie kopi bezpieczeństwa klikając w opcję Pomiń to tworzenie backupu.

Po zakończeniu tworzenia backupu, po rozwinięciu opcji Time Machine znajdziemy następującą informacje: Ostatni backup na „Seagate Backup Plus Drive”: 1 czerwca 2022 Gdzie Seagate Backup Plus Drive to nazwa naszego dysku, w moim przypadku akurat Seagate, a 1 czerwca 2022 to bieżąca data, czyli data utworzenia backupu.

I teraz uwaga, bo będzie najfajniejsze. 😉 Jeśli w Preferencjach Time Machine wskażecie jakiś dysk jako ten przeznaczony na backup, a także zaznaczycie tam opcję Twórz Backup Automatycznie, to wystarczy abyście następnym razem tylko podłączyli ten dysk do komputera, a backup zacznie tworzyć się sam, w pełni automatycznie.

Podsumowanie

I to tyle. Proste, prawda? Backup tworzy się w tle. Nie możemy przyśpieszyć tego procesu. Jeśli mamy dużo danych na dysku, to tworzenie ich kopi może zająć nawet kilka godzin. Za to radość z posiadania backupu w sytuacji, gdy nasz dysk padnie, albo gdy tak w nim namieszamy, że nie będziemy w stanie przywrócić go do w miarę normalnej pracy, jest po prostu bezcenna.

Osobiście staram się wykonywać jeden backup w miesiącu. Nie wymaga to żadnej filozofii, a dysk o pojemności 2TB sprawia, że bez problemu mieści się tam po kilka backupów i to z różnych komputerów. Mnie backupy przydały się kilkukrotnie przy ratowaniu utraconych danych, po aktualizacjach aplikacji do niedostępnych wersji, a także parę razy przy przesiadce ze starszego na nowszy komputer. Dlatego z czystym sumieniem polecam korzystanie z Time Machine. Na pewno nie pożałujecie.

 

Źródło: Moja szuflada – https://mojaszuflada.pl/tworzenie-backupu-systemu-macos-z-voiceover-za-pomoca-time-machine/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top