Logo Tyfloświat

Tyflopodcast – nowe wcielenie

Kilka dni temu swoją działalność wznowił Tyflopodcast, pierwszy polski podcast przeznaczony dla osób niewidomych. Nowa strona internetowa, nowe audycje i nowa tematyka zachęcają do zapoznania się z tym niszowym projektem.

Idea Tyflopodcastu zrodziła się w głowie Michała Dziwisza, gdy przeglądając zagraniczne strony internetowe natrafił na ciekawą witrynę www.blindcooltech.com. Na łamach tej strony, niewidomi dzielili się spostrzeżeniami na temat używanego sprzętu, oprogramowania, zamieszczali tam także poradniki dla początkujących i zaawansowanych użytkowników komputerów. Wszystkie publikacje przybierały formę podcastów, czyli słowno/dźwiękowych prezentacji, publikowanych na stronie WWW. Kilka dni zajęło mu przesłuchanie niewielkiej części dorobku Internautów zza oceanu. Później przyszła myśl: A może by coś takiego zrobić na naszym, rodzimym podwórku?

Od pomysłu do realizacji upłynęło kilka dni i powstał Tyflopodcast, czyli pierwszy polski podcast dla niewidomych, dostępny pod adresem www.tyflopodcast.net. Okazało się, że już po kilku dniach od momentu publikacji pierwszych odcinków pojawił się pozytywny oddźwięk ze strony niewidomych użytkowników komputerów, co więcej, zgłosili się pierwsi autorzy. Z dnia na dzień załoga Tyflopodcastu poszerzała tematykę audycji, nadal utrzymując się w kręgu tyfloinformatycznym. Po ponad roku takiej działalności, przyszedł czas na wielkie zmiany.

Od 1 lipca br. Tyflopocast rozwija żagle pod banderą Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Krakowie, co zagwarantowało mu możliwość dalszego rozwoju i poszerzania działalności na polu edukacji tyfloinformatycznej. Dzięki współfinansowaniu projektu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uzyskaliśmy lepsze zaplecze techniczne i infrastrukturę.

Na stronie Tyflopodcastu regularnie zamieszczane będą audycje dotyczące wielu zagadnień związanych z wykorzystywaniem sprzętu elektronicznego, głównie przez osoby niewidome. Internauci znajdą tutaj m.in. informacje dotyczące rozwiązań firmy Apple, materiały instruktażowe dla początkujących i bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów, testy sprzętu i oprogramowania, ciekawostki z zakresu rozwiązań na licencji GNU oraz wiele więcej?

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top