Logo Tyfloświat

Trzeci tegoroczny numer Tyfloświata w całości poświęcamy telewizji w jej różnych aspektach.

W zagadnienie wprowadza nas Radosław Morawski, który pisze o ewolucji sposobu przyswajania treści telewizyjnych, rozwoju technologii odbioru audio-video i dylematach związanych z wyborem odpowiedniego sprzętu, szczególnie tego z wyższej półki.

Myśl tę kontynuuje Kamil Żak, który podsumowuje swoje wcześniejsze testy telewizorów i skupia się tym razem na sprawach natury ogólnej. Co brać pod uwagę, gdy rozważamy kupno nowego telewizora. Ciągle wielu naszych niewidomych i słabowidzących Czytelników o to pytało, tak więc odpowiadamy i kończymy na jakiś czas temat rozmaitych SmartTV.

A może telewizor nie jest konieczny? Kiedy jest się entuzjastą nowoczesnych i minimalistycznych urządzeń, szczególnie spod znaku Apple, to odpowiedź może nasuwać się sama: Apple TV. Na temat tej telewizyjnej przystawki, zdania bywają różne. U nas opisuje ją zadowolony użytkownik – Adrian Wyka.

Myśląc o Nowoczesnej telewizji, nie sposób pominąć dostępu do szybkiego internetu. Na szczęście w wielu dużych i mniejszych miastach światłowód staje się coraz bardziej powszechny, a dwiema najpopularniejszymi markami, które go w Polsce oferują, są: Orange i UPC. Warto o nich więcej poczytać. Sporo przydatnej wiedzy technicznej i nie tylko.

Kolejną ważną rzeczą, którą podczas oglądania telewizji bardzo często biorą pod uwagę osoby niewidome i słabowidzące, jest audiodeskrypcja. Może nie jest ona jeszcze u nas powszechna, ale na pewno staje się ona coraz bardziej popularna. O jej uregulowaniach prawnych i teoretycznych aspektach pisze Barbara Szymańska z Fundacji Audiodeskrypcja.

 

Na pewno temat nie został wyczerpany. Audiodeskrypcja, odbiór satelitarny, inne aplikacje internetowe i Google TV w telewizorach, to sprawy, które będziemy chcieli przybliżać w późniejszym czasie.

Michał Kasperczak

Spis treści

Telewizja od A do V – Radosław Morawski

zakup telewizora przez osobę niewidomą lub słabowidzącą – Kamil żak

Apple TV – Na razie czy na zawsze – Adrian Wyka

Internet i telewizja od UPC – dlaczego warto się nimi zainteresować będąc osobą niewidomą lub słabowidzącą – Kamil żak

Pomarańczowa rewolucja w moim domu, czyli Orange światłowód w praktyce – Adrian Wyka

Audiodeskrypcja w telewizji – Barbara Szymańska

 

Telewizja oknem na świat nauki – Katarzyna Dojnikowska

 

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top