Logo Tyfloświat

 

Uber jest platformą, za pomocą której możemy zarezerwować i przywołać kierowcę wraz z pojazdem w celu dokonania kursu przewozowego. Usługa została uruchomiona przez amerykańską firmę z San Francisco i w tej chwili działa na całym świecie w większych miastach. W Polsce usługę  wdrożono w Krakowie, Trójmieście i Warszawie. Do realizacji kursów służy aplikacja Uber, dostępna na trzech platformach mobilnych, tzn. iOS, Android i Windows Phone. Aplikację wyróżnia fakt, że za jej pośrednictwem nie tylko przywołujemy samochód z kierowcą, ale także śledzimy trasę przejazdu i po ukończonym przejeździe płacimy bezgotówkowo za odbyty kurs.

Przyjrzyjmy się teraz aplikacji na system iOS. Po zainstalowaniu i uruchomieniu Ubera do wyboru mamy dwa przyciski – „Zaloguj się” i „Rejestracja”. Podczas pierwszego uruchomienia programu musimy się zarejestrować. Podajemy adres email, numer telefonu oraz hasło, w następnym kroku wpisujemy swoje imię i nazwisko (można również załączyć zdjęcie), a w ostatnim etapie wprowadzamy dane swojej karty kredytowej lub innej pozwalającej na płatności online. Jeżeli nie posiadamy takiej karty, możemy zapomnieć o korzystaniu z aplikacji i usług Uber, ponieważ kierowcy nie przyjmują gotówki, a płatności odbywają się bezgotówkowo poprzez platformę Uber.

Przy pierwszym logowaniu musimy jeszcze wprowadzić czterocyfrowy kod, który powinien do nas przyjść smsem i już możemy korzystać z aplikacji.

Przyciski w aplikacji są dość dobrze opisane i nie powinno być problemu z ich zrozumieniem. Niestety kolejność przeglądania kontrolek przez osobę niewidomą, korzystającą z VoiceOvera nijak ma się do ułożenia tych elementów na ekranie. Przykładowo, idąc po kolei za pomocą gestów, mamy od początku Uber-pop, Uber-family, które wizualnie są na dole ekranu, a potem dopiero menu konta, które jest w lewym górnym rogu – ale do tego trzeba się przyzwyczaić.

Domyślnie podczas zamawiania samochodu z kierowcą aplikacja przyjmuje jako miejsce odbioru naszą lokalizację, ustaloną na podstawie danych z GPS – możemy to zmienić. W kolejnym kroku aktywujemy przycisk „Rozpocznij kurs tutaj” i pojawia się następny ekran, na którym wpisujemy miejsce docelowe. Tutaj możemy także oszacować koszt przejazdu i jeżeli wszystko jest w porządku, wybieramy przycisk „Zamów przejazd”. Powinny pojawić się informacje o kierowcy i modelu samochodu, jaki po nas przyjedzie, zresztą o pojawieniu się kierowcy z samochodem zostaniemy poinformowani także SMS-em.

Kierowca także posiada urządzenie podłączone do systemu Uber i po zajęciu miejsca w samochodzie decydujemy, które urządzenie będzie używane jako przysłowiowy „taksometr”.  Po zrealizowanym kursie zatwierdzamy płatność, a pieniądze są pobierane z naszej karty kredytowej. Jeżeli jesteśmy już przy kwestiach finansowych, to napiszę, że koszty są następujące: 5 zł opłaty początkowej + 1,40 zł za kilometr + 0,25 zł za minutę. Nie opłaca się rezygnować z zamówionego kursu, ponieważ wtedy zapłacimy 10 zł za nieodbyty przejazd.

Wszystkie informacje o naszych przejazdach będziemy mieli dostępne w emailach, które system do nas wyśle.

Podsumowując

Uber to tańsza forma taksówek, aplikacja jest dostępna i dużym plusem jest fakt, że mamy nad wszystkim kontrolę, łącznie z oszacowaniem kosztów przejazdu, zanim samochód zostanie przywołany. Dla niektórych osób pewnym problemem może być fakt transakcji bezgotówkowych, ponieważ z doświadczenia wiem, że nie wszystkie karty są akceptowane i trzeba to sprawdzić samemu podczas rejestracji.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top