Logo Tyfloświat
Na jasnym tle smartphone w dłoni.
www.pixaby.com

Podczas spotkania Apple WWDC dla programistów, firma Apple przedstawiła kilka nowych funkcji ułatwiających dostęp do systemu iOS 13. Obejmują one m.in. nowe ustawienia usprawniające  dla użytkowników z niepełno sprawnościami.

Nowe funkcje będą dostępne w aplikacjach Apple oraz w aplikacjach innych firm, za pośrednictwem nowych interfejsów API.

Firma Apple opracowała w iOS 13 możliwość ustawienia czułości ruchu, która pozwala użytkownikom na korzystanie z  „Auto-Play Video Previews”. Opcja jest domyślnie włączona, ale po wyłączeniu jej w ustawieniach w systemie iOS 13 uniemożliwi to automatyczne odtwarzanie podglądów wideo w aplikacjach Apple takich jak np. App Store.

Chociaż było to możliwe już dzięki ustawieniom App Store, nowa funkcja będzie miała zastosowanie systemowe do wszystkich aplikacji Apple, oraz również  dla aplikacje innych firm. Deweloperzy będą również mogli zezwolić użytkownikom na zastąpienie ustawień systemowych, aby umożliwić automatyczny podgląd tylko określonych aplikacji.

Wprowadzono także funkcję, która wcześniej funkcjonowała na komputerach Mac-  „Rozróżniaj bez koloru”.  Opcja ta pozwoli na automatyczne zastąpienie kolorowych elementów interfejsu użytkownika, na inne, które będą łatwiejsze do rozróżnienia. Podczas WWDC przedstawiciele firmy Apple podkreślili, że funkcja ta będzie przydatna dla wszystkich osób, które mają problemy z rozróżnianiem kolorów, a które równocześnie chcą w pełni wykorzystywać potencjał aplikacji.
Na przykład  w grze, która wykorzystuje różne kolory, aby wskazać gracza 1 i gracza 2, można zamienić kolory na ikony.

 

Źródło: https://coolblindtech.com/apple-announces-new-accessibility-features-for-ios-13/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top