Logo Tyfloświat

Windows 8, następca obecnej już od jakiegoś czasu na rynku Siódemki, to kolejny system, w którym rozwiązania dostępnościowe zostały usprawnione w stosunku do wersji poprzednich.

Australijska organizacja Media Access na swoich stronach internetowych dzieli się refleksjami z korzystania z tzw. wersji developerskiej, jaką Microsoft udostępnia za darmo wszystkim chętnym. Jest to wersja przede wszystkim skierowana do programistów, by już teraz mogli zaznajomić się z nowymi mechanizmami i dostosować do nich nowo tworzone aplikacje.

Podglądnijmy, jakie rozwiązania dostępnościowe oferować będzie najnowsze dziecko Microsoftu.

Możliwe jest aktywowanie dostępnościowych rozwiązań takich, jak powiększenie czy wbudowany w Windows czytnik ekranu Narrator już w momencie konfiguracji ustawień personalizujących zachowanie systemu, w trakcie jego instalacji. Wykorzystać można do tego ikonę umieszczoną w lewym dolnym rogu ekranu. Dodatkowo opcje odczytywane są w tym momencie przy pomocy Narratora (identycznie, jak w sekcji ustawień dostępności Panelu Sterowania Windows 7)

Systemowa lupa jest w stanie pracować w trybie pełnoekranowym równolegle ze schematem wysokiego kontrastu, co nie było możliwe w przypadku Windows 7 (gdy schemat wysokiego kontrastu został aktywowany, lupa wyłączała się).

Narrator został wzbogacony o nowe funkcje, dzięki którym może czytać jeszcze więcej informacji systemowych i być dobrą pomocą do wstępnej konfiguracji naszego PC. Niestety, w chwili obecnej program ten nie nadaje się do żadnych poważniejszych zastosowań i w przypadku osób całkowicie niewidomych powinien być zastąpiony przez dedykowane oprogramowanie, np. darmowy czytnik ekranu NVDA. Skoro już o NVDA mowa, warto nadmienić, że program ten częściowo radzi sobie z odczytywaniem systemu Windows 8. Pozostając w temacie Windows 8 i programów odczytu ekranu trzeba dodać, że system nie będzie wspierał tzw. sterowników przechwytywania obrazu, z których w bardzo dużej mierze korzystają programy odczytu ekranu do gromadzenia niezbędnych informacji. To tłumaczy, dlaczego NVDA w chwili obecnej radzi sobie z Ósemką zdecydowanie lepiej od Jawsa czy Window-Eyes.

Kolejną, interesującą z perspektywy dostępności, funkcją jest możliwość uaktywnienia takich Narratora czy powiększenia już na ekranie logowania, co może być bardzo przydatne. Funkcja ta daje nadzieję na rozwiązanie problemów choćby z ekranem kontroli konta użytkownika w systemach Vista i 7, na skutek których najwygodniejszą dla niewidomych opcją było wyłączenie mechanizmu UAC, co mogło mieć wpływ na bezpieczeństwo komputera i systemu.

Przed Windows 8 jeszcze długa droga i sam Microsoft rzetelnie informuje, że opcje, które zawarte są w obecnych wersjach testowych mogą się zmienić, część może w ogóle nie zostać wprowadzona, a część może wyglądać i zachowywać się zupełnie inaczej. Należy również pamiętać, że Ósemka będzie systemem, którym Microsoft zamierza podbić rynek urządzeń przenośnych, czyli tzw. Tabletów. Czas pokaże, jak nowy system przyjmie się wśród użytkowników, także i tych niewidomych. Redakcja Tyfloświata będzie trzymać rękę na pulsie i na bieżąco informować o wszelkich nowinkach dotyczących najnowszego systemu Microsoftu.

Źródła: www.mediaaccess.org.au, http://open.salon.com/blog/the_weird_writer

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top