Logo Tyfloświat

Firma HumanWare zaprezentowała nowe urządzenia do odtwarzania książek w standardzie DAISY. Powstanie rodziny produktów Victor Reader Stratus jest wynikiem kilkunastoletniego doświadczenia tego producenta w tworzeniu łatwych w obsłudze, dobrze zaprojektowanych funkcjonalnych urządzeń odtwarzających książki mówione i zastąpi niedługo popularne za oceanem stacjonarne odtwarzacze Victor Reader Classic.

Urządzenia otrzymały nową, lżejszą niż Victor Classic obudowę, lepsze parametry dźwiękowe oraz bardziej wydajny akumulator.

Wszystkie modele zostały wyposażone w dobrze wyczuwalne, kontrastowe klawisze, duży głośnik, uchwyt do przenoszenia oraz pełne udźwiękowienie. Swoistą nowinką w stosunku do produktów konkurencyjnych jest możliwość odczytywania danych z płyt DVD oraz obecność modemu 3G w najdroższej wersji urządzenia.

Najprostszy model Victor Reader Stratus odtwarza książki tylko z płyt CD/DVD, bardziej zaawansowany Victor Stratus N, poza książkami na płytach, obsługuje karty SDHC oraz pendrive (USB) i posiada wbudowany syntezator TTS firmy Acapela, pozwalający na odczytywanie plików tekstowych.

Najbardziej zaawansowany model ? Victor Stratus H, poza wyżej wymienionymi funkcjonalnościami, posiada dodatkowo łączność bezprzewodową Wi-Fi oraz modem 3G, dzięki czemu książki można będzie pobierać w zasięgu infrastruktury mobilnych sieci GSM.

Organizacja danych, które możemy odtworzyć, jest taka sama, jak w znanych już od kilku lat polskim odbiorcom odtwarzaczach Victor Reader Stream. Mamy więc tzw. ?Półkę z książkami?, z podziałem na zwykłe książki audio, DAISY, muzykę, teksty i podcasty, możliwość pełnej nawigacji po strukturze książek DAISY, możliwość przechodzenia do strony, kilka niezależnych od siebie rodzajów zakładek i wyłącznik czasowy.

Specyfikacja techniczna

– Obsługiwane formaty DAISY: DAISY: 2.0 i 2.0.2, ANSI/NISO Z39.86 2002/2005 (DAISY 3),

– Odtwarzane formaty audio: AAC, AMR-WB+, FLAC, MP3, Ogg Vorbis, Speex, WA,

– Odczytywane formaty plików tekstowych: TXT, HTML, XML,

– Syntezator mowy: TTS Acapela (tylko modele Victor Stratus N i H),

– Złącze słuchawek: 3.5 mm,

– Akumulator litowo-polimerowy,

– Czas odtwarzania: 10 godzin ciągłego odtwarzania,

– Czas ładowania: 4 godziny,

– Waga:0.95 kg z akumulatorem,

– Aktualizacja: firmware z płyty CD lub karty SD.

Z moich informacji wynika, że urządzenia nie zagoszczą na polskim rynku. Co prawda Acapela w ramach partnerstwa zawartego z firmą HumanWare jest obecna w jej produktach, a jak wiadomo, polska synteza Acapela istnieje i to już jako TTS udźwiękawiający całość, ale polityka HumanWare zawsze skierowana była na duże rynki, a o lokalizacje w mniej popularnych językach zabiegali raczej lokalni dystrybutorzy, niż sam producent, który niechętnie garnął się do brania na siebie kosztów tłumaczeń.w naszym wypadku spolszczeń.

Bez wątpienia produkty HumanWare to urządzenia bardzo dobrze wykonane, stabilne i mało awaryjne. Nie na darmo przez całe lata ta firma, obok producenta PlexTalka, była liderem w produkcji cyfrowych odtwarzaczy książek dostosowanych do potrzeb niewidomych i słabowidzących użytkowników.

Obecność sieci bezprzewodowej w kolejnym tego typu urządzeniu świadczy o nowej tendencji w dystrybucji cyfrowych mediów audio. Wydaje się jednak, że w polskich warunkach ani  Wi-Fi, ani 3G nie znalazłoby takiego zastosowania, jak za oceanem. Nie ma u nas ani dużej liczby podcastów, ani książek audio dystrybuowanych w prosty sposób przez Internet, gotowych do odtworzenia przez stosowne urządzenie albo od razu po pobraniu, albo poprzez streaming.

Waga urządzenia nie jest mała, ale jak do tej pory nie było w Polsce, poza mało rozreklamowanym starym PlexTalkiem PTR/PTN, stacjonarnego odtwarzacza DAISY.

Źródło: HumanWare, informacja własna

Michał Kasperczak

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top