Logo Tyfloświat

 

O możliwości dotykania obrazów na ekranie monitora, a ściślej mówiąc, o technologii, która dawałaby możliwość stworzenia dotykowej prezentacji tego, co widać na ekranie monitora, mówiło się odkąd komputery osobiste stały się powszechnie dostępne. Próby tego rodzaju zostały jednak zarzucone ze względu na niebotyczne wprost koszty związane z ich wdrażaniem. Ekrany dotykowe przemówiły do nas głosem syntetycznym, co rozwiązało problem ich obsługi w warstwie komunikacji tekstowej, ale problem rysunków pozostał. Ciekawą próbą rozwiązania tego problemu jest eksperymentalna wtyczka do czytnika NVDA. Audio Screen daje osobie niewidomej możliwość uzyskania czegoś w rodzaju dźwiękowej reprezentacji wykresu lub mapy wyświetlanej na ekranie. Obraz przedstawiany jest za pomocą dźwięków o zróżnicowanej głośności, wysokości oraz pozycji przestrzennej w kanale stereofonicznym. Pomysł oparto na stworzonym przez Petera Meijora vOICe visual-to-auditory mapping system. Więcej pod adresem http://www.seeingwithsound.com/.

Audio Screen jest próbą dostarczenia użytkownikowi tych informacji, które mógłby uzyskać, dotykając mapy czy wykresu palcami. Gdy przesuwając palcami po ekranie z góry na dół, natrafimy na linię poziomą, usłyszymy sygnał świadczący o jej przecięciu. Tak samo odpowiedni sygnał usłyszymy w przypadku przesuwania się w poziomie, gdy trafimy na linię pionową.

Wymagania sprzętowe

Do uruchomienia wtyczki potrzebujemy NVDA w wersji 2012.3 lub wyższej, systemu operacyjnego Windows 8, urządzenia wyposażonego w ekran dotykowy, obsługiwany przez powyższy system operacyjny oraz przynajmniej dwurdzeniowy procesor 1.2 GHZ lub jego odpowiednik.

Wtyczkę można pobrać pod adresem http://www.nvaccess.org/audioScreen/audioScreen-1.0.nvda-addon

Pod adresem http://www.nvaccess.org/audioScreen/audioScreen_demo.mp3 znajduje się plik w formacie MP3, który zawiera prezentację działania wtyczki.

Źródło: http://www.nvaccess.org/audioScreen/index.html

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top