Logo Tyfloświat

Firma GW Micro wydała kolejną wersję swojego czytnika ekranu Window-Eyes. Ma on numer 7.5. Nowa wersja, oprócz różnych drobnych poprawek stabilności i funkcjonalności, przynosi także kilka zdecydowanych zmian.

Przede wszystkim, przeprojektowany został interface użytkownika. Obecnie, zamiast wielu menu, wszystko dostępne jest w formie drzewa kategorii oraz listy, która zawiera opcje przypisane do danej kategorii. Dodatkowo, możliwe jest łatwe przypisanie konkretnego ustawienia do wybranego programu lub zdefiniowanie jego globalnego zasięgu. Wprowadzone rozwiązanie przypomina, przynajmniej z opisu, ekran managera konfiguracji, jaki pojawił się kilka miesięcy temu w programie Jaws 12.

Wersja 7.5 posiada już pełne wsparcie dla oferowanego przez nowe systemy Windows mechanizmu UIA, dzięki któremu możliwe jest przekazywanie bezpośrednio do czytnika ekranu jeszcze większej ilości użytecznych informacji niż w przypadku MSAA.

Kolejną nowością jest moduł pomocy zdalnej, dzięki któremu jeden użytkownik Window-Eyes może połączyć się z komputerem innego użytkownika i pomóc mu w rozwiązaniu jego informatycznego problemu,. Obecnie, mechanizm pomocy zdalnej dostępny jest tylko i wyłącznie dla systemów Windows Vista i Windows 7 (32 i 64 bitowych), producent zapowiada jednak nieodpłatną aktualizację, zawierającą identyczny mechanizm dla Windows XP. Skoro już o starszych systemach mowa, wersja WE o numerze 7.5 jest pierwszą, której nie zainstalujemy w systemie Windows 2000.

Osoby, które korzystają z brajla i chciałyby również używać go w sesjach zdalnych, czy to w systemach Citrix czy przez usługi terminalowe Microsoft, ucieszy z pewnością fakt, że najnowsza wersja WE dodaje i taką funkcjonalność.

Zmianie uległ również format zapisu plików konfiguracyjnych, w których przechowywane są ustawienia dla poszczególnych aplikacji. Od teraz, wszystkie zbiory konfiguracyjne przechowywane są w otwartym i czytelnym dla każdego formacie XML. Pliki fabryczne w momencie instalacji zostaną zaktualizowane na ten format automatycznie, nasze ręcznie stworzone zbiory konfiguracyjne będziemy mogli przekonwertować z poziomu Window-Eyes. Aby zainstalować najnowszą wersję WE, na komputerze musimy posiadać już program w wersji co najmniej 7.0.

Ponadto wprowadzono szereg usprawnień w pracy z najnowszą wersją przeglądarki Internet Explorer 9, programem mailowym Mozilla Thunderbird 3, Windows Live Mail i najnowszą wersją MS Office 2010.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top