Logo Tyfloświat
Zdjęcie przedstawia komputer stacjonarny firmy Apple

A po co to komu, a na co?

Ten memiczny i kultowy już tekst jakimś cudem wkradł się niepostrzeżenie do Polskiej kultury masowej. Ale w dzisiejszym artykule stawiamy sobie to pytanie w nieco innym kontekście, mam nadzieję że mniej kontrowersyjnym 😉. Dziś bowiem mam dla Was aż dwie aplikacje, Wooshy i RCMD. Czym one tak właściwie są i do czego służą?

Aplikacja Wooshy pozwala nam w błyskawiczny sposób przeszukiwać interfejsy pod kątem słów kluczowych. Funkcjonalność ta może się wydać bardzo zbliżona, jeśli nie identyczna do rozwiązania oferowanego nam bezpośrednio przez program VoiceOver (wybór rzeczy – VO-i), niemniej jednak Wooshy “widzi” sporo więcej i jest zwyczajnie szybszy.

RCMD natomiast to niewielki program który pozwala nam w bardzo szybki i ciekawy sposób przełączać się pomiędzy uruchomionymi w naszym systemie aplikacjami. Zmiana aktywnego programu odbywa się poprzez wciśnięcie tytułowego prawego klawisza Command z literą przypisaną do danej aplikacji.

Wooshy jest darmowy, ale jeżeli nie wykupimy sobie licencji która kosztuje bodaj 5 dolarów, to co jakiś czas program odmówi nam współpracy prosząc o zakup. Natomiast RCMD jest płatny, kosztuje około 30 złotych i jest do kupienia w sklepie AppStore. Po tym przydługim wstępie możemy przejść już bezpośrednio do omawiania aplikacji.

Wooshy: instalacja i konfiguracja

Aplikacji Wooshy nie znajdziemy w sklepie AppStore. W celu jej pobrania możemy udać się w to miejsce. Podaję też bezpośredni link do pobrania Wooshy

Program jest nam dostarczany w standardowej formie. Po ściągnięciu kopiujemy go do naszego folderu “Aplikacje” i uruchamiamy. Ukaże się nam zwykły prompt informujący nas o tym, że aplikacja pochodzi z niezaufanego źródła. Akceptujemy go i przechodzimy już do samej aplikacji, która poprosi nas o przyznanie jej uprawnień dostępności. Jest to wymagane w celu uzyskania dostępu do aktualnie uruchomionej aplikacji. Po przyznaniu uprawnień program się uruchomi i będzie gotowy do pracy.

Użycie go jest bardzo proste.

Wciskamy  skrót SHIFT+CMD+PRAWY KWADRAT i rozpoczynamy przeszukiwanie. Gdy VO ogłosi nam nazwę elementu, wciskamy Enter a program automatycznie go klika.

Wooshy: Ustawienia

Pomimo swojej prostoty Wooshy ma kilka ustawień, które możemy dostosować. Aby się do nich dostać wpierw musimy przejść do systemowego menu extra (VO+M+M) i wybrać z niego “Access W’s settings here”. Ukaże się nam niewielkie menu z następującymi opcjami:

  • Settings: To tą sekcją za chwilę się Zawiera ona wszystkie możliwe do zmiany ustawienia.
  • Not working on X?: Jeżeli Wooshy nie działa w jakiejś konkretnej aplikacji możemy to zgłosić deweloperowi i być może się to poprawi.
  • Wooshy X: Nagłówek z numerem wersji aplikacji.
  • Check for updates…: Pozwala sprawdzić dostępność
  • Quit: Zamyka program

Sekcja ustawień również podzielona jest na kilka pomniejszych kategorii (General, Search, Location, Position, Extra, License)

  • General > Launch at login: Opcja kontroluje, czy aplikacja Wooshy będzie startowała wraz z systemem MacOS. Osobiście polecam to włączyć gdyż jak już zaczniemy używać programu, to raczej będziemy go używać
  • General > Check for updates: kontroluje, czy aplikacja Wooshy będzie sprawdzała aktualizacje przy uruchomieniu.
  • General > Start wooshing with: pozwala dostosować skrót klawiszowy wywołujący aplikację.
  • Search > The scope: pozwala zastosować zakres wyszukiwania. Możemy wybrać między innymi czy aplikacja ma przeszukiwać dock, pasek menu czy menu dodatkowe.

Reszta ustawień dotyczy już wizualnego aspektu aplikacji więc nie będziemy się w nie wgłębiać.

RCMD: instalacja i konfiguracja

Jak pisałem wcześniej aplikację RCMD możemy znaleźć w sklepie Mac Appstore. Po jej zakupie i pierwszym uruchomieniu, ukaże się nam okienko będące swoistym samouczkiem do aplikacji. Możemy spokojnie je zamknąć i przejść do następnego kroku sprowadzającego się do przyznania programowi uprawnień. Gdy już tego dokonamy aplikacja będzie gotowa do pracy. Jej użycie opiera się o wciśnięcie prawego klawisza command wraz z klawiszem będącym pierwszą literą danej aplikacji. Dla przykładu, wciśnięcie skrótu CMD+F przeniesie nasz kursor do okna aplikacji Finder.

Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdzie dwie aplikacje zaczynają się na tę samą litere, możemy przypisać sobie inny skrót do jednej z nich. Wystarczy tylko wcisnąć prawy klawisz Command, prawy klawisz Option i nową literę. Wówczas przypisanie litery zmieni się z dynamicznego na statyczne, a nasz nowy skrót będzie również uruchamiał aplikację jeżeli nie była ona wcześniej włączana

podsumowanie

Co sądzicie na temat tych dwóch aplikacji? Używacie ich albo może dopiero zamierzacie? Mój E-Mail jest dla Was otwarty: nuno69a@gmail.com

Arkadiusz Świętnicki

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top