Logo Tyfloświat

YouTube, czyli najpopularniejszy serwis z materiałami wideo, z pewnością może poszczycić się stroną internetową, z jakiej w znacznym stopniu są w stanie skorzystać użytkownicy czytników ekranów. Opisana większość przycisków, odnośników i grafik, skróty klawiszowe do poruszania się po materiale filmowym sprawiają, że jeśli tylko chcemy, możemy , bez większych problemów, zapoznać się z dowolnym materiałem umieszczonym na stronie. Prawdą jednak jest, że dla użytkowników niewidomych, wygodniejsze są, mimo wszystko, rozwiązania zewnętrzne, w postaci odrębnych aplikacji do korzystania z materiałów multimedialnych. Kilka lat temu, youtube’owym oknem na świat była aplikacja Klango firmy Simplito, jednak ze względu na brak środków na jej dalszy rozwój, a także skupienie firmy na innych projektach, od pewnego czasu z YouTube w Klango po prostu skorzystać się nie da. W tym miejscu pojawia się dobra wiadomość dla tych niewidomych użytkowników, którzy korzystają z odtwarzacza Foobar 2000. Program ten, mimo wstępnej stosunkowo trudnej konfiguracji, do której najcięższego etapu można zaliczyć żmudne dostrajanie skrótów klawiszowych, doczekał się specjalnego dodatku, umożliwiającego odsłuchiwanie materiałów z serwisu YouTube.

Pobranie i instalacja

Przed instalacją dodatku należy upewnić się, czy posiadamy odtwarzacz Foobar 2000 w najnowszej, dostępnej wersji. Jeśli będzie to produkt znacznie starszy, wtyczka może nie zadziałać. Skoro test na aktualność mamy już za sobą, kolejnym krokiem będzie pobranie stosownego dodatku. W tym celu wchodzimy na stronę wtyczki: http://fy.3dyd.com/, klikamy ‘Download’ i wybieramy najnowszą wersję dodatku, w chwili pisania niniejszego tekstu jest to wersja 0.0.16.1, zalecam pobranie wersji opisanej jako ffmpeg, zawiera ona bowiem pewne dodatkowe komponenty, usprawniające działanie dodatku. Po zapisaniu pliku .zip na dysku twardym wchodzimy do archiwum, a następnie kopiujemy wszystkie, zamieszczone w nim pliki do podkatalogu ‘Components’, znajdującego się w katalogu instalacyjnym Foobara.

Korzystanie z dodatku

Wyszukiwarka materiałów z YouTube, dostępna jest w menu ‘View’ odtwarzacza Foobar pod pozycją ‘Youtube Source’, aby dostać się do niej z klawiatury, najwygodniej użyć skrótu Alt+v, a następnie wcisnąć literkę y. Okno wyszukiwania składa się z trzech zakładek: ‘History’, ‘Search’, oraz ‘Log’. Nas przede wszystkim interesuje zakładka ‘Searech’, w znajdujące się w niej pole edycji wprowadzamy interesujące nas zapytanie i zatwierdzamy Enterem. Już po chwili pod klawiszami kursora pojawi się lista z dwudziestoma pięcioma najbardziej trafnymi wynikami naszych poszukiwań. Jeśli żaden z nich nas nie usatysfakcjonuje, wystarczy, że użyjemy elementu ‘Get more…’, znajdującego się na końcu listy wyników. Z każdym wynikiem wyszukiwania zapoznajemy się, wciskając na nim Enter.

Wady rozwiązania

Wtyczka mimo, że należy ją uznać za bardzo interesujące rozwiązanie, na chwilę obecną nie jest pozbawiona wad. Do największych z nich zalicza się mało stabilne odtwarzanie multimediów, objawiające się okresowymi zacięciami w transmisji niektórych klipów. Kolejna wada, która, w odróżnieniu od pierwszej, nie będzie mogła zostać łatwo wyeliminowana, wynika z tego, że Foobar jest odtwarzaczem tylko i wyłącznie plików audio. Co za tym idzie, najprawdopodobniej wtyczka nigdy nie będzie pozwalała na odtwarzanie łącznie z dźwiękiem także i obrazu, co jednak w przypadku całkowicie niewidomego użytkownika nie powinno stanowić większego problemu.

Serdecznie zachęcam do testów dodatku oraz do sprawdzania, czy z czasem nie pojawiają się jego kolejne wersje, z własnych obserwacji wiem, że aktualizowany jest dość często.

Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top