Logo Tyfloświat
  • Strona główna
  • Wybór pralki, suszarki lub pralko-suszarki dla osoby niewidomej i słabowidzącej na przykładzie urządzeń samsunga – Kamil żak

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby niewidome mogły korzystać z wielu różnych urządzeń najczęściej w sposób ograniczony, np. licząc sobie opcje w menu nieudźwiękowionych telefonów. Podstawowa obsługa urządzeń AGD takich jak pralki automatyczne też była możliwa w podobny sposób. Później, po upowszechnieniu się urządzeń dotykowych, wielu z nas miało związane z tym wzrastające obawy. Jak obsłużyć ekran bez przycisków? Skąd wiedzieć, jakie opcje wybieramy? Ekspansja urządzeń z panelami dotykowymi i wypieranie z rynku rozwiązań mechanicznych sprawiła, że mogliśmy, a piszę jako jeden z zainteresowanych, kupować tylko np. pralki czy zmywarki z przyciskami, najczęściej prostsze i tańsze, niestety często niższej jakości.

Pierwsze nowocześniejsze urządzenia były owszem, dotykowe, ale bez możliwości sterowania zewnętrznego lub z lepiej udostępnionym panelem sterowania. Na ratunek ruszył rozwój szeroko pojętego smart domu, który z ciekawostki i czegoś dla trochę zamożniejszych osób, staje się standardem. Dziś możemy obsługiwać w bardzo dużym zakresie wszystkie te urządzenia, które spełniają przynajmniej częściowo następujące dwa warunki. Po pierwsze, urządzenie jest tzw. smart urządzeniem, co na ogół oznacza, że można sterować nim zdalnie przez Internet oraz przez lokalną sieć domową przy pomocy innych urządzeń, najczęściej mobilnych. Po drugie, aplikacje i inne interfejsy służące do sterowania takim urządzeniem są dostępne przynajmniej w podstawowym zakresie dla czytników ekranu, programów powiększających oraz na samych urządzeniach można bezwzrokowo zidentyfikować choćby przycisk włączający lub startu pracy.

Warunek ten spełnia już teraz znaczna część nowych urządzeń z kategorii AGD, stąd mój pomysł na opis wyboru przykładowej pralki i ewentualnie suszarki automatycznej. Postaram się wskazać, na co zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiednie dla siebie urządzenie, przybliżę też, czy w ogóle warto rozważać zakup obu urządzeń w niektórych sytuacjach.

Zakup pralki, a może jeszcze suszarki, czy jednak pralko-suszarki? Co wybrać i od czego zacząć?

Wbrew pozorom, specjalnych potrzeb, jakie muszą określić osoby niewidome i słabowidzące jest bardzo niewiele, za co możemy być wdzięczni idei projektowania uniwersalnego, ponieważ są to efekty jej ekspansji w środowiskach inżynierskich dużych firm wytwarzających AGD i elektronikę czy oprogramowanie.

Na co bowiem zwrócimy uwagę, chcąc podjąć decyzję o zakupie konkretnego typu urządzenia? Na to, co wszyscy inni ludzie.

Zacznijmy od pralki, w przypadku której dylematów i trudności jest najmniej. W końcu rzeczy chcemy mieć wyprane i kupić jak najlepszą możliwą pralkę w rozsądnej cenie.

Pierwsza sprawa to budżet. Zbadanie rynku w kwestii ceny jest najważniejsze, później można określić dalsze wymagania. W przypadku pralki należy sprawdzić, ile mamy dostępnego miejsca na jej ustawienie, a zatem, czy ma być to pralka z kategorii slim, do 45 centymetrów głębokości czy może być większa. Szerokość większości popularnych pralek, to najczęściej 60 centymetrów, chociaż można znaleźć na rynku niestandardowe urządzenia. Wraz z głębokością pralki należy też określić, jak duży załadunek w kilogramach jest nam potrzebny. W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych, kupowanie pralki o ładowności większej niż 7 kg mija się z celem. Doradcy, zarówno internetowi, telefoniczni, jak i ci pracujący w fizycznych sklepach powiedzą nawet, że 6 kg  będzie w porządku. osobiście uważam, że czasem nawet jednej osobie zdarzy się potrzeba wyprania czegoś większego i trochę cięższego, np. grubej odzież wierzchniej czy też cięższych oraz większych kocy. Ponadto, pralki automatyczne nawet te z niższego segmentu, w większości mają w standardzie automatykę wagową i automatykę prania, co oznacza dostosowanie zużycia wody do wagi załadunku, więc „siedmiokilogramowa” pralka nie będzie wielką przesadą w przypadku jednej osoby, a w przypadku dwóch będzie wyborem optymalnym.

Jeżeli wymagają tego okoliczności, można rozważyć pralkę slim, o zmniejszonej głębokości oraz szerokości ładowaną od góry, ale to na ogół pralki o załadunku 5 lub 6 kilogramów i nie ma ich wiele na rynku, jeżeli porównamy ich dostępność i różnorodność z pralkami ładowanymi od frontu. Oczywiście są jednak sytuacje, w których pralka zajmująca mniej miejsca i ładowana od góry będzie jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem.

Pralki o większej pojemności od 8 do 10,5 kg ładowności mają już najczęściej większą głębokość, od 45 do 60 cm i jeżeli tylko w mieszkaniu lub innym miejscu jest wystarczająca przestrzeń na taką pralkę, a potrzeby użytkowników wymagają konkretnej pojemności, np. 9 kilogramów, to cała reszta jest już kwestią subiektywnego wyboru osób kupującej.

Można kupić pralkę tańszą, prostszą i pojemną, spełniającą swoje zadanie, która jednak nie będzie pralką z możliwością zdalnego sterowania, ale będzie miała tradycyjne przyciski i pokrętło do sterowania. Można też zdecydować się na dotykową pralkę, którą będziemy jednak mogli obsługiwać przy pomocy smartfonu, tabletu itd. W moim odczuciu, urządzenia z niższej półki, a takimi niestety bywają coraz częściej pralki, suszarki czy pralko-suszarki z przyciskami, nie otrzymują nowych funkcji, a producenci mają ich naprawdę wiele np. LG może się pochwalić chyba najcichszą i najefektywniejszą suszarką, Samsung takimi funkcjami jak Quick Drive, czyli szybsze i nadal dokładne pranie wykorzystujące nie tylko obrotowe ruchy bębna, ale także niezależne ruchy tylnej ściany tego bębna. Bosch z kolei świetnie rozwiązuje kwestie dozowania detergentów itd. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich urządzeń jest jednak to, że mają dotykowy panel sterowania.

Jeżeli nie jesteśmy zanadto przywiązani do swoich przyzwyczajeń, warto pójść w kierunku pralek i suszarek inteligentnych, które potrafią najczęściej trochę więcej niż urządzenia z prostszym sterowaniem manualnym i nie chodzi tutaj wcale wyłącznie o sterowanie, ale o najnowsze technologie poprawiające jakość prania, np. pranie parowe, z dodatkowym natryskiem wody, namaczanie w pianie itd. Więcej o pralkach, suszarkach i pralko-suszarkach i dostępnych w nich funkcjach oraz technologiach można przeczytać na portalach zajmujących się tematyką sprzętu AGD. Sam posiłkowałem się takimi materiałami i nie żałuję.

Pozostały zestaw funkcji to już naprawdę subiektywny wybór dla każdej osoby kupującej nowe urządzenie. Liczbę i różnorodność programów, funkcje dodatkowe specyficzne dla producenta i inne należy dobrać zgodnie z własnymi wymaganiami i kupić takie urządzenie, które najlepiej spełni oczekiwania.

Na co mają zwrócić uwagę osoby niewidome i słabowidzące?

O dwóch rzeczach już wspomniałem. Przed zakupem warto sprawdzić, czy aplikacja producenta służąca do sterowania urządzeniami jest możliwa do obsługi przez osobę, która ma z pralki korzystać. Zadanie mamy ułatwione, gdy korzystamy już z urządzenia sterowanego smartfonem od konkretnej firmy np. LG, Samsung, Bosch czy Candy. Aplikację użytkownik już zna i w takim przypadku, jeżeli nie ma innych przeciwwskazań do zakupu pralki tego samego producenta, można kupić po prostu pralkę czy suszarkę firmy, której inny sprzęt już się zna.

W przypadku osób słabowidzących sytuacja jest jasna. Wyświetlacz powinien wyświetlać swoją zawartość tak, żeby konkretna osoba była w stanie się nim posługiwać w maksymalnym możliwym dla wzroku stopniu. Jeżeli znajdziemy pralkę o świetnych parametrach, ale korzystanie z wyświetlacza do odczytywania danych i sterowania urządzeniem nie jest możliwe, wtedy warto kupić urządzenie, które będzie można obsłużyć bardziej komfortowo. Lepiej poświęcić nawet jedną ciekawą funkcję czy cechę, a w zamian otrzymać urządzenie, które wykorzystane będzie w pełni. Oczywiście ile osób, tyle specyficznych potrzeb, dlatego to, co będzie odpowiadać jednej osobie słabowidzącej, innej zupełnie się nie przyda.

W przypadku osób niewidomych warto zwrócić uwagę, tak jak już wcześniej wspomniałem, czy bezwzrokowo będzie można urządzenie uruchomić i przejść do takiego etapu, na którym obsługę urządzenia przeprowadzamy przy użyciu smartfonu. Na przykład nie będzie to możliwe na urządzeniu posiadającym wyłącznie ekran dotykowy i pokrętło bez żadnych dodatkowych oznaczeń lub bez nakładki tzw. brajlowskiej, uwypuklającej stosowne elementy urządzenia. Niektórzy producenci np. Whirlpool oferowali swego czasu nakładki na konkretne modele.

Obsługa przez smartfon to nie wszystko. W przypadku smart pralki czy suszarki wiele rzeczy może przestać działać prawidłowo. Wystarczą problemy takie jak np. aktualizacja aplikacji producenta służącej do obsługi urządzenia i często utrata dostępności się z aktualizacją wiążąca, awaria routera, zmiana parametrów sieci, zwykłe zawieszenie elektroniki i inne podobne sytuacje. Gdy nie weźmiemy pod uwagę takich scenariuszy, może się okazać, że posiadamy pralkę czy suszarkę, z której nie można skorzystać. Dlatego szczególnie ważne jest to, żeby zakupić urządzenie, z którego osoba niewidoma skorzysta chociaż w stopniu minimalnym bez konieczności używania czegokolwiek innego niż panel sterowania.

Obecnie, szczególnie w nowszych urządzeniach producenci co raz częściej projektują panele sterowania uniwersalnie, czyli sam panel pralki czy suszarki ma już stosowne oznaczenia, tak jak to od dawna jest praktykowane w przypadku pilotów do telewizorów.

Dobrym przykładem może być firma Samsung, która zadbała o podstawowe oznaczenia swoich najnowszych serii pralek, suszarek oraz pralko-suszarek w taki sposób, aby osoba niewidoma mogła, nawet bez telefonu uruchomić domyślny cykl prania, suszenia albo prania i suszenia, np. mieszane, który jest wystarczająco dobry dla większości rodzajów materiałów. Przykładem takich pralek, suszarek i pralko-suszarek są te z serii AI Control.

Wcześniejsze serie, w przypadku firmy Samsung nie były tak dobrze oznakowane, natomiast można było uzyskać nakładkę brajlowską na panel konkretnego modelu pralki. W przypadku pralki czy suszarki Samsung z serii AI Control, osoba niewidoma skorzysta z tego urządzenia wyłącznie przy użyciu panelu sterowania w podstawowym zakresie, ponieważ główne elementy sterujące są względnie dostępne.

Kiedy wybrać suszarkę, a kiedy pralko-suszarkę?

Już na samym początku napiszę, że pralko-suszarka jest ostatecznością, ponieważ to urządzenie zużywa zdecydowanie więcej energii elektrycznej i wody niż oba urządzenia kupione osobno. Ich kolejną wadą jest różna ładowność maksymalna dla cyklu prania i cyklu suszenia np. pranie 9 kg, suszenie 6 kg. A bywa tak, że suszyć można o połowę mniej załadunku niż prać. Wiąże się to z koniecznością np. wyciągania części wypranych rzeczy przed cyklem suszenia, żeby nie przekroczyć wymagań pralko-suszarki.

Jeżeli te urządzenia mają tyle wad, to dla kogo one są przeznaczone? Pralko-suszarkę niestety musi kupić każdy, kto nie ma miejsca na dwa niezależne urządzenia, a mimo wszystko chce lub musi mieć urządzenie suszące odzież. Przykładem takiej sytuacji jest mały metraż mieszkania, gdy nie ma możliwości wysuszenia prania na suszarce stojącej lub gdy w miejscu, gdzie może stać tylko jedno urządzenie chcemy umieścić pralko-suszarkę.

W pozostałych przypadkach, nawet, gdy nie ma miejsca w przestrzeni poziomej, warto po prostu wykorzystać miejsce w przestrzeni pionowej nad pralką kupić i przy pomocy łącznika umieścić na pralce suszarkę – urządzenia utworzą tzw. wieżę pralniczą. Takie rozwiązanie nie zawsze musi to wygodne czy nawet estetyczne, ale w takim ustawieniu osiągniemy efekt, na jakim nam zależy, czyli możliwość wyprania i wysuszenia odzieży, nawet dużej jej ilości w ciągu maksymalnie kilku godzin. W ramach ciekawostki napiszę tylko, że mój wielki test obejmował 72 godziny prania i suszenia wszystkich rzeczy w szafie, które posiadam. Bez użycia suszarki automatycznej trwałoby to znacznie dłużej niż 10 dni, jeżeli wszystko miałoby schnąć zimą, na dwóch suszarkach stojących w mieszkaniu.

Oczywiście pralka i suszarka ustawione w wieżę pralniczą, jeżeli tylko instalacja elektryczna na to pozwala, mogą być uruchomione jednocześnie. Przeciążenia fizyczne dla takiej konstrukcji wcale nie są zbyt duże i owszem, taka bryła z dwóch urządzeń wpada w wibracje w niektórych momentach obrotowych wirowania pralki, ale oprócz tego stoi bardzo stabilnie nawet na podłożu częściowo elastycznym. Może też pogorszyć się trochę deklarowany poziom hałasu pralki, która z racji ustawienia nad nią suszarki znacznie mocniej pracuje całą obudową, są to jednak różnice mało znaczące i niezauważalne w codziennym użytkowaniu.

Co wybrałem, dlaczego tak wybrałem i czym się kierowałem?

Opiszę teraz przykładowy wybór, optymalny dla mnie i mojej 3-osobowej rodziny.

Początkowo moja uwaga skierowała się na firmę LG. Aplikacja LG ThinQ ma znacznie bardziej intuicyjny interfejs niż główna konkurencja, czyli Samsung.

Byłem też zadowolony z ładowności i innych parametrów pralki i suszarki. Poszukiwałem obu urządzeń o załadunku równym maksymalnie 9 KG. Zakup urządzeń o tej samej ładowności eliminuje problem konieczności podziału prania na dwie części do wysuszenia. W przypadku 9-kilogramowej pralki i suszarki wystarczy po prostu przełożyć całe pranie z pralki do suszarki. Zachwyciła mnie szczególnie suszarka, która wypadała bardzo dobrze w rankingach, a szczególnie cieszy w niej łatwość konserwacji. W suszarkach LG nie trzeba wyjmować i czyścić regularnie wymiennika ciepła, jak ma to miejsce w przypadku Samsunga. Suszarki LG używają skroplonej wody z suszonych rzeczy do przepłukania filtra wymiennika ciepła. W przypadku Samsunga czyszczenie wymiennika ciepła jest możliwe do wykonania tylko ręcznie, przy użyciu dostarczonego narzędzia lub nawet odkurzacza.

Dlaczego zatem wybrałem zestaw od firmy Samsung?

Pierwszym powodem jest znacznie bardziej czytelny wyświetlacz, ponieważ nie korzystam z urządzenia sam. Aplikacja Samsung również jest przyzwoita, chociaż obsługa pralek i suszarek wymaga jeszcze lekkiego dopracowania z punktu widzenia osób korzystających wyłącznie z czytnika ekranu w iOS/iPad Os lub Android.

Drugim powodem jest lepsze „obrajlowienie” urządzeń od Samsunga. Pralka i suszarka posiadają ekran z pewną liczbą dodatkowych przycisków. Dotykowe pola przy przyciskach sterowania są oznaczone wypukłymi kreseczkami poziomymi pod każdym polem dotykowym, ponad to przycisk zasilania (power), a także przycisk start/pauza są podpisane odpowiednio literkami P oraz S w alfabecie brajla. Przycisk zasilania podpisany P znajduje się po lewej stronie pokrętła programatora, natomiast na prawo od pokrętła znajduje się przycisk startu cyklu pracy (podpisany literką s). Można nim uruchamiać cykl urządzenia i wstrzymywać go. Te dwa przyciski są umieszczone po obu stronach pokrętła programatora i poniżej tego pokrętła, więc łatwo je zlokalizować. Mało udogodnień? Przycisk smart control, który włącza i wyłącza możliwość zdalnego sterowania urządzeniem przy pomocy aplikacji Samsung Smart Thinks na urządzeniu mobilnym jest umieszczony wyżej względem rzędu innych przycisków i na końcu tego rzędu po prawej stronie na panelach obu urządzeń.

Trzecim powodem jest cena i parametry. Mimo tego, że suszarka od LG zrobiła na mnie znacznie lepsze wrażenie, to dużo gorsze wrażenie zrobiła cena tego urządzenia. Natomiast pralka ma po prostu gorsze parametry od urządzenia firmy Samsung, które ostatecznie zakupiłem.

Po czwarte, a może po pierwsze? Posiadam już inne urządzenie firmy Samsung i LG i zdecydowałem, że wybiorę Samsung ze względu na rozszerzenie liczby urządzeń inteligentnych tej akurat firmy w moim domu. Z czym się to wiąże? Dobrym przykładem jest wyświetlanie powiadomień o zakończeniu cyklu przez pralkę czy suszarkę nie tylko na urządzeniu mobilnym w aplikacji, ale także na telewizorze.

Po piąte trudna fizyczna dostępność urządzeń od LG. Argument jest może trochę wydumany, natomiast jeżeli nie mogę jakiegoś urządzenia osobiście dotknąć w sklepie stacjonarnym, po prostu nie zdecyduję się na jego zakup.

Ostatecznie wybrałem więc urządzenia firmy Samsung z linii AI Control, a konkretnie są to: pralka Samsung WW90T754ABT oraz suszarka Samsung DV90T7240BT.

Uwaga dla potencjalnych zainteresowanych tymi modelami urządzeń, są one pod tym numerem modelu sprzedawane w jednej ze znanych sieci sklepów stacjonarnych i sklepie internetowym. W innych sieciach sklepów lub sklepach z AGD można znaleźć te same urządzenia z literkami BH na końcu, zamiast BT.

Jest to wybór przykładowy, jak napisałem dobry dla mnie. Ktoś może wybrać zupełnie inne produkty i być z nich bardziej zadowolony niż ja z mojego wyboru.

Czym charakteryzują się wybrane przeze mnie urządzenia?

Pełnej specyfikacji oczywiście tutaj nie wyszczególnię, ale podam najistotniejsze z mojego punktu widzenia parametry.

Pralka ma ładowność 9 KG, posiada Drzwiczki Add Wash, dzięki którym można dodać zapomniane elementy ubrań do rozpoczętego już cyklu prania. Warunek jest jeden, można to zrobić w dowolnym momencie, chyba, że temperatura wody w urządzeniu jest równa lub większa niż 50 stopni. Add Wash to autorski pomysł Samsunga, chociaż inni producenci umożliwiają w swoich pralkach również dołożenie prania. Można to zrobić otwierając całe drzwi bębna pralki i nie tak elastycznie jak w pralkach Samsunga. Wybrana przeze mnie pralka wiruje z prędkością do 1400 obrotów na minutę, co jest wartością wystarczającą przy tym załadunku. Szczególnym wyróżnikiem w porównaniu z pralkami LG czy Bosch jest wilgotność resztkowa, która w pralkach Samsung wynosi 44 procent. Najczęstsza wartość u konkurencji to 53 procent, a to oznacza, że wyjmowane z pralki rzeczy są tym bardziej wilgotne im wyższa jest ta wartość. Im jest ona niższa, tym krócej pranie musi być suszone w suszarce automatycznej lub być rozwieszone na linkach czy suszarkach stojących.

Inne ciekawe funkcje tej pralki to możliwość dodawania pary do cyklu w niektórych programach, duża ilość dostępnych programów, w tym te naprawdę krótkie, gdy zależy nam na czasie. Istnieje też korzyść związana z zakupem suszarki i pralki Samsunga, ponieważ można korzystać z sugestii cyklu automatycznego. Jak to działa? Gdy w pralce wybierzemy program syntetyki, po przełożeniu wypranych rzeczy do suszarki zostanie wybrany odpowiedni dla takich rzeczy program suszenia.

Jest też coś dla tych, którzy nie potrafią, jak ja, przyswoić wiedzy, jakie rzeczy mogą być prane na jakim programie. Jest to kreator dostępny w aplikacji Samsung Smart Thinks. Jego działanie polega na tym, że wybieramy opcję przepis na pranie, a tam wskazujemy, jakiego typu rzeczy będą prane np. kurtki, koce, firany, koszule, pościel czy ręczniki oraz inne. Po wskazaniu typu pranych materiałów, aplikacja sama sugeruje program, na jakim powinno się to pranie uruchomić. Zarówno w pralce, jak i w suszarce znajduje się opcja „mój program”, który może mieć dokładnie takie ustawienia, jakich potrzebujemy, a które są dostępne w pralce, np. namaczanie w pianie, odpowiednia temperatura, prędkość wirowania oraz liczba płukań i inne.

Seria Pralek AI Control wyróżnia się właśnie inteligentnym panelem AI. Pralka czy suszarka po połączeniu z siecią i kontem Samsung zapamiętują najczęściej wybierane programy i będą one dostępne zawsze na początku listy programów, gdy będziemy korzystać z pokrętła programatora. W przeciwieństwie do tradycyjnego programatora, gdzie wokół pokrętła znajdują się konkretne programy, a wskazanie konkretnego z nich, to wybór właśnie tego programu, w pralkach Samsung AI Control program jest wyświetlany tekstowo na ekranie, a zmiana wyboru odbywa się również przez obracanie pokrętłem programatora. Różnica jest taka, że tradycyjne kołowe umieszczenie programów wokół pokrętła, to mniejsza ilość programów, gdy są gęsto upakowane, to jest ich kilkanaście. Rozwiązanie Samsunga pozwala skorzystać aż z dwudziestu trzech programów.

Programy w pralce i suszarce nie zawsze nazywają się tak samo choćby ze względu na to, że suszarka i pralka mają trochę inne zadania. Kontrola przez aplikację jest chyba najbardziej rozwinięta w urządzeniach firmy Samsung, co dla mnie jest ich wielką zaletą, dla innych może być to wada i utrudnienie.

Czy ta pralka ma jakieś wady? Wady ma nie tyle sama pralka, co po prostu obsługa urządzeń AGD Samsunga. Aplikacja i wszystkie najważniejsze opcje są dostępne, ale nie zawsze jest to intuicyjne. Na przykład, gdy chcemy wybrać program prania lub suszenia w aplikacji, to po wybraniu takiego programu nie wiemy, czy zmieniamy dodatkowe parametry w sposób poprawny. Nie wiemy też, czy konkretna wartość w danym programie jest dostępna. Dlaczego to w praktyce jest problematyczne? Oto przykład. Gdy zostanie wybrany program pościel, w którym można uruchomić wirowanie z prędkością 400 lub 800 obrotów, to i tak w aplikacji widzimy wszystkie przyciski z dostępnymi w pralce wartościami. Nie wiemy też, która wartość jest aktualnie zaznaczona. Gdy wybierzemy np. 1200 zamiast maksymalnego 800, to nie wiemy, czy te 1200 obrotów będzie dostępne w wybranym programie, bo po prostu nie ma o tym informacji.

Próba zmiany dodatkowych parametrów z poziomu aplikacji to trochę dla osoby niewidomej loteria, ponieważ zmiany są odzwierciedlane nie na bieżąco w trakcie dostosowywania parametrów wybranego programu, ale dopiero po uruchomieniu cyklu pracy urządzenia.

Trzeba tu przyznać, że będąc nieostrożnym można nawet zniszczyć sobie trochę delikatnych ubrań i innych materiałów np. firankę czy serwetę.

Dla porównania napiszę, że interfejs w aplikacji LG jest trochę bardziej przyjazny osobom niewidomym np. gdy uruchomimy aplikację i urządzenie, to po przekręceniu pokrętła na urządzeniu, czytnik ekranu w urządzeniu mobilnym informuje o aktualnym wyborze programu. W Samsungu trzeba sobie to sprawdzać, dotykając ekranu aplikacji.

Jak widać, czasem może powstać lekki dylemat w przypadku lepszych parametrów użytkowania i trochę gorszej dostępności lub sytuacji odwrotnej. Ostateczna decyzja wyniknęła, jak napisałem wyżej z powodu bardziej czytelnego wyświetlacza w pralkach Samsung oraz trochę lepszych parametrów prania.

Wybór suszarki wynika z korzyści posiadania dwóch urządzeń tego typu od tego samego producenta.

Czym zatem charakteryzuje się suszarka?

Ma ona, podobnie, jak pralka załadunek maksymalny wynoszący 9 kg. Jest to oczywiście suszarka kondensacyjna z pompą ciepła. Są to suszarki najbardziej efektywne i najbardziej energooszczędne. Podobnie, jak wiele innych modeli, to urządzenie od Samsunga umożliwia odprowadzanie skroplonej wody do odpływu lub ręcznego jej usuwania ze zbiornika po każdym suszeniu. Posiada filtr wewnętrzny i zewnętrzny łatwy w czyszczeniu. Niestety, jak napisałem wyżej, ta suszarka jest głośniejsza od suszarki LG, a także mniej wygodna w konserwacji. Czyszczenie wymiennika ciepła jest tu wymagane co najmniej raz w miesiącu.

W każdej suszarce należy czyścić filtr zewnętrzny i wewnętrzny po każdym cyklu suszenia.

Chodzi o to, że suszarka nie tylko suszy umieszczoną w niej odzież, ale również powoduje, że wykruszają się z niej drobne elementy takie jak kurz, wytarte strzępki materiału, przyklejone i wysuszone drobiny pochodzenia zewnętrznego, które nie odpadły w praniu. Wszystko to osadza się na filtrach, które trzeba później wyczyścić.

Jak widać, konserwacja suszarki, zwłaszcza tej od Samsunga jest trochę wymagająca, ponieważ wymaga powtarzalnych czynności po każdym użyciu urządzenia. Ostatecznie, czyszczenie filtrów i wymiennika ciepła trwa znacznie krócej, niż rozwieszanie mokrego prania.

Łączenie pralki i suszarki, na co zwrócić uwagę?

Teraz kilka ważnych informacji dla tych, którzy zdecydują się na zestaw pralka i suszarka połączone w wieżę pralniczą.

Po pierwsze, nie można zamontować suszarki na pralce, która ma głębokość mniejszą niż 55 centymetrów. Pralki o głębokości 55 centymetrów i większe umożliwiają montaż suszarki, najczęściej przy użyciu elementów składających się na łącznik (w przypadku LG) lub po prostu dodatkowego, niezależnego urządzenia, jakim jest właśnie łącznik pralki z suszarką, jak ma to miejsce u Samsunga. Uwaga, Nie wszystkie pralki umożliwiają montaż suszarki i nie wszystkie suszarki pozwalają na ich umieszczenie nad pralką. Takie informacje trzeba zawsze sprawdzać w instrukcji oraz specyfikacji technicznej urządzeń.

Nie jesteśmy oczywiście skazani na obydwa urządzenia jednej firmy. Możemy zakupić np. pralkę Miele i suszarkę Siemensa, ale do tego należy zakupić łącznik uniwersalny. Gdy kupujemy urządzenia jednego producenta, warto postawić na łącznik od tej samej firmy. Dopasowana będzie nie tylko strona mechaniczna i fizyczna, ale również kolorystyczna i estetyczna, co dla wielu osób ma znaczenie.

Łącznik dedykowany to niestety nawet kilkaset złotych dodatkowych kosztów, ale jest to urządzenie nie tylko dekoracyjne i stabilizujące. Suszarka, jako urządzenie stojące wyżej jest też trudniej dostępna. W łączniku może być umieszczona półka, która po w sunięciu, zamknięciu stanowić będzie maskownicę dla otworu między krawędzią górną przednią pralki, a dolną przednią krawędzią suszarki. Po wysunięciu takiej półki z łącznika można umieścić na niej np. kosz. W moim przypadku półka w łączniku Samsunga ma możliwość utrzymania aż 15 kilogramów, co jest wartością wystarczającą aż nadto.

W przypadku suszarki należy też dopilnować odpowiednich odległości od ścian, przy których będzie ona stała. Najbezpieczniej umieścić urządzenie tak, aby najbardziej wystający z suszarki element był umieszczony około 2 lub 3 centymetry od ściany.

Jeżeli chodzi o odpływ wody, warto, gdy tylko to możliwe, skonfigurować swoją instalację hydrauliczną oraz suszarkę w ten sposób, że skroplona woda będzie odprowadzana do odpływu, podobnie, jak woda usuwana z pralki w czasie prania. Na ogół nie powinno to być trudne, ponieważ wystarczy wykonać odpływ rozgałęziony od tego, którego używa pralka. Uwalnia to nowych użytkowników suszarki od konieczności wylewania wody ze zbiornika skraplacza ręcznie.

W przypadku zakupu dwóch urządzeń mających stać obok siebie, nie muszą one być tak ściśle dobierane pod kątem możliwości montażu w wierzę pralniczą, ponieważ stoją niezależnie i istotna jest bardziej strona przestrzenna i estetyczna niż techniczna.

Wybraliśmy pralkę i suszarkę, co z pierwszym uruchomieniem?

Podobnie, jak w przypadku telewizorów, przy pierwszej konfiguracji osoba całkowicie niewidoma będzie potrzebować pomocy osoby widzącej. Na szczęście kreator pierwszej konfiguracji nie jest zbyt skomplikowany i osoba pomagająca dość szybko może umożliwić kontrolę nad urządzeniem osobie niewidomej. Sprawę upraszczają też QR kody, które są umieszczone na urządzeniach i pozwalają na znaczne skrócenie procedury konfiguracyjnej.

W przypadku pralek, suszarek nie powinno się iść na skróty. Należy spełnić wszystkie wymagania producenta związane z konfiguracją sieci, urządzenia, z którego będziemy kontrolować pralkę czy suszarkę oraz najlepsze możliwe zabezpieczenie konta LG lub konta Samsung czy też innej firmy, której urządzenie inteligentne będzie używane.

Konserwacja pralki i suszarki i krótko o tym, co można, a czego nie

Użytkowanie pralki w duecie z suszarką staje się odrobinę bardziej złożonym procesem niż klasyczne pranie, chociaż oczywiście jak we wszystkim tak i w tym możemy dojść do wprawy po pewnym czasie stosowania się do zasad i będziemy łatwo stosować wszystkie wytyczne bez wysiłku. Więcej o tym poczytacie również na portalach poświęconym sprzętom AGD. Tutaj wspomnę tylko o kilku rzeczach. Podobnie, jak w pralce nie wszystko może być prane, tak samo nie wszystko może być suszone w suszarce lub powinno być suszone w określony sposób. Kilka przykładów: nie można suszyć małych rzeczy bez siatki ochronnej np. skarpetek dziecięcych czy nawet dla dorosłych, nie powinno się suszyć rzeczy, które mają duże sprzączki, metalowe lub nabite ćwiekami miejsca. Powinno się pozapinać na zamki wszystkie kurtki czy pościel.

Jeżeli chodzi o konserwację suszarki, to wspomniałem już o czyszczeniu filtrów, zarówno górnych, wewnętrznego i zewnętrznego, po każdym cyklu suszenia oraz dolnego filtru wymiennika ciepła przynajmniej raz w miesiącu w modelach suszarek, które tego wymagają.

W przypadku pralek obecnie najczęściej możemy znaleźć specjalny program służący do czyszczenia bębna. To program, który uruchamia się oczywiście bez żadnych rzeczy w bębnie pralki i bez żadnych środków czyszczących czy piorących. Cykl taki należy uruchomić co pewną wskazaną przez producenta liczbę cykli prania, np. w pralkach Samsunga jest to 1 cykl czyszczenia na 40 cykli prania. Oczywiście przed uruchomieniem cyklu czyszczenia należy wyjąć i wyczyścić filtr pralki z większych elementów, które zatrzymał. Opłukaniem do czysta zajmie się już sama pralka w czasie cyklu czyszczenia.

Uwaga, producenci wcale nie zalecają korzystanie z popularnych produktów z reklamy w celu czyszczenia pralki. Efekty czyszczenia wyłącznie prawie gotowaną wodą są naprawdę znakomite i nie trzeba uciekać się do kupowania kolejnych już środków, tym razem do czyszczenia pralek.

Podsumowanie

Poszukiwanie odpowiedniej pralki i suszarki zainspirowało mnie do napisania tego artykułu.

Opisałem przykładowy wybór zakończony zakupem konkretnych modeli urządzeń. Celowo jednak nie piszę, że zachęcam wszystkich do zakupu tych konkretnych lub jednego z nich. Wymieniłem przykłady zalet urządzeń innych producentów i innych modeli. Wspomniałem też o pralko-suszarkach, bo chociaż urządzenia te są wyjątkowo nieopłacalne i nie tak wygodne w użytkowaniu jak dwa niezależne urządzenia, tj. pralka i suszarka, to jednak niektórzy będą mogli zakupić tylko jedno urządzenie pełniące dwie funkcje, np. gdy w łazience nad pralką umieszczono piecyk lub z innych względów.

Krótko zasygnalizowałem, gdzie się skierować w poszukiwaniu takich ciekawych szczegółów jak np. głośność wirowania/prania, liczba i opis programów prania. Ku mojemu początkowemu zaskoczeniu, w sieci można naprawdę znaleźć trochę rankingów urządzeń AGD tego typu, zarówno w formie video jak i tekstowej czy porównawczej.

Serdecznie polecam zagłębienie się w temat nie tylko dostępności konkretnego rozwiązania, bo chociaż jest o na dla nas najważniejsza, to warto również wgryźć się w temat różnic między poszczególnymi modelami pralek czy suszarek. Wybór urządzenia spełniającego jak najwięcej wymagań kupującego i kosztującego możliwie mało, to naprawdę duże wyzwanie. Jego podjęcie będzie zakończone naprawdę satysfakcjonującym indywidualnym wyborem najodpowiedniejszego urządzenia. Dodam jeszcze, że decyzji nie warto podejmować szybko, jeżeli to możliwe. Oprócz standardowego obejrzenia urządzenia w sklepie warto też zadzwonić na infolinię producenta i dopytać o dodatkowe specjalne rozwiązania np. niestandardowa nakładka brajlowska lub coś podobnego. Część producentów posiada takie wsparcie lub może je uruchomić, jeżeli pojawiają się takie potrzeby. Kupując produkt szybko, niezależnie od tego, czy przez Internet, czy w sklepie stacjonarnym możemy takich informacji nie uzyskać.

Mam nadzieję, że uzbrojeni w te informacje będziecie w stanie kupić dokładnie takie urządzenie lub urządzenia, jakie chcecie posiadać.

Kamil Żak

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top