Logo Tyfloświat

W dn. 03.06.2009 r. w SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej odbyła się ważna dla społeczności szkolnej uroczystość. W obecności przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego ?Metis?, który patronuje przedsięwzięciu, został Szkole Podstawowej nr 7 wręczony Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

Wyprawa po zdrowie w SOSWO ten zaszczytny tytuł uczniowie i nauczyciele starali się od października 2007r. organizując zajęcia, konkursy, pogadanki, dyskusje, wycieczki i różne formy aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Hasło ?Wyprawa po zdrowie? towarzyszyło dzieciom w czasie zająć i poza szkołą. Systematycznie prowadzony był konkurs czystości, a oprócz tego konkursy: ?Pij mleko w szkole?, ?Sporty zimowe? i wiele innych. Zorganizowano też ?Święto Rodziny?, w czasie którego wszyscy mogli powitać lato na świeżym powietrzu nad Pogorią, pływając łodziami, jeżdżąc na rowerach, rikszami, uczestnicząc w zabawach z chustą do muzyki Klanzy, podziwiając uroki okolic Dąbrowy Górniczej i aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu

Przystępując do programu, zorganizowano w Ośrodku Konkurs Międzyszkolny pod hasłem ?Wyprawa po zdrowie?. Jest to edycja sprawdzająca wiedzę o zdrowym stylu życia drugoklasistów. W obecnym roku szkolnym wzięli w nim udział drugoklasiści z siedemnastu dąbrowskich podstawówek.

Były też wycieczki, zajęcia w Klubie ?Salsa? i Parku Wodnym ?Nemo?. Można jeszcze długo wyliczać, co zrobiono w szkole dla promocji zdrowia. W uroczystym finale uczestniczyli wszyscy uczniowie, a motywem przewodnim spotkania były zdrowe herbaty. Tak więc wszyscy mogli poznać tajemnice świata herbat, a przede wszystkim ich działanie lecznicze. Na stołach królowały kosze z owocami, zarówno egzotycznymi, jak i naszymi wspaniałymi jabłkami i truskawkami. Uczestnicy oblegali stoiska, gdzie proponowano ziołowe herbatki, pyszne kolorowe kanapki i soki. Nie zabrakło też świeżych oraz suszonych ziół, które uczniowie rozpoznawali, próbowali i wąchali.

Szkolna grupa teatralna przygotowała spektakl ? ?Żywioły?, który zarówno wykonaniem, jak i symboliczną wymowa zachwycił dorosłych i dzieci. W takt muzyki uczennice odtworzyły taniec czterech żywiołów: ziemi, ognia, wody, powietrza, dla których człowiek jest trucicielem i wybawcą. Montaż słowny w wykonaniu młodszych adeptów sztuki aktorskiej dotyczył szkodliwej działalności ludzi, którzy zanieczyszczają wodę, powietrze i ziemię.

Na zakończenie sala zamieniła się w duży piknik, gdzie poza degustacjami, chętni uczestniczyli w zabawach zręcznościowych, grach i konkursach.

Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie przyznany został Szkole Podstawowej nr 7 na najbliższe dwa lata, więc wszyscy muszą wykazać się działaniami promującymi zdrowy styl życia, ?Wyprawa po zdrowie? będzie trwała nadal.

Renata Szałwińska, Agnieszka Zyguła-Niciarz

SOSW, Dąbrowa Górnicza

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top