Logo Tyfloświat

W Internecie pojawił się specjalny dodatek do programu XBMC, umożliwiający dostęp do tej aplikacji użytkownikom czytników ekranu pracujących w systemach Windows.

Czym jest XBMC?

XBMC to program z grupy tzw. Home Theatre. Aplikacja służy do odtwarzania różnego rodzaju multimediów takich jak strumienie internetowe audio i wideo, filmy zapisane w różnych formatach na dysku twardym naszego komputera czy też sygnał stacji telewizyjnych, o ile dysponujemy odpowiednią kartą rozszerzeń. Program tego typu najlepiej sprawdzi się na osobnym, niewielkich rozmiarów komputerze, podłączonym na stałe do telewizora, będącym uzupełnieniem odbiornika. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by XBMC zainstalować na komputerze, którego używamy na co dzień. Aplikacja dostępna jest na większość systemów operacyjnych, również mobilnych, dla niewidomych jak na razie dostępna jest tylko edycja na Windows.

Specjalny dodatek

Niestety, jeśli zainstalujemy program z jego oficjalnej strony, domyślnie będzie on niedostępny dla czytników ekranu. Niewidomi użytkownicy powinni skorzystać ze specjalnego instalatora, dostępnego w tym miejscu. Instalacja jest niezwykle prosta i zautomatyzowana. Dodatek XBMC TTS, oprócz instalacji samego siebie, pobierze także i wstępnie skonfiguruje najnowszą, dostępną wersję XBMC. Użytkownikowi po takiej procedurze pozostaje już tylko uruchomić program i dostroić do swoich potrzeb jego możliwości, a doprawdy jest co dostrajać!

XBMC wtyczkami stoi

Główną siłą programu XBMC są różnego rodzaju wtyczki, rozszerzające jego możliwości. Wtyczki możemy podzielić na kilka kategorii: Informacje o albumie, Informacje o teledysku, Informacje o TV, Informacje o wykonawcy, Interfejs internetowy, Klient PVR, Napisy, O filmie, Pogoda, Repozytorium wtyczek, Skóra, Tekst utworu, Usługi, Wtyczki filmów, Wtyczki muzyki, Wtyczki programów, Wtyczki zdjęć i Wygaszacz ekranu. Interesujące dodatki znajdziemy przede wszystkim we wtyczkach audio i video. Do najciekawszych należy zaliczyć wtyczkę do serwisu YouTube, umożliwiającą wygodne zarządzanie naszymi playlistami, tworzenie nowych, edycję już stworzonych, wyszukiwanie wideo, subskrypcję kanałów i wiele, wiele więcej. Z wtyczek audio można polecić katalogi serwisów Icecast i Shoutcast, dodatek obsługujący przepastną bibliotekę darmowych multimediów archive.org czy też wtyczkę, pozwalającą na korzystanie z serwisu Jamendo, będącego kopalnią darmowej muzyki na licencjach Creative Commons.

Repozytoria zewnętrzne

Jeśli komuś, jak autorowi niniejszego tekstu, apetyt wzrósł w miarę jedzenia, z pewnością zapragnie więcej i więcej otrzymać oczywiście może. XBMC oprócz repozytoriów oficjalnych, posiada bowiem repozytoria zewnętrzne, z których pobierać możemy inne rozmaite dodatki. Najciekawszym z nich, z perspektywy polskiego użytkownika będzie z pewnością wtyczka o nazwie ‘Telewizja Polska (kanały, VOD, filmy, seriale)’, obsługujący m.in. serwisy Ipla i player.pl. Jedno z większych repozytoriów dodatków do XBMC znajduje się pod adresem: http://superrepo.org/get-started/add-the-super-repo-directory-as-source/.

XBMC jest trudny

Niestety, mimo faktu względnej dostępności, program XBMC dla mniej wprawnego użytkownika nie jest aplikacją łatwą. Powoduje to interfejs, który bardzo przypomina nowoczesny, kafelkowy wygląd Windows 8. Program wyświetla ikony bardzo często w formie matrycy, nie zaś listy, tak więc musimy poruszać się za pomocą strzałek we wszystkich kierunkach, aby odnaleźć interesującą nas pozycję. Czasem, dla odmiany, zdarza się, że program idzie nam na rękę, wyświetlając dany zasób w formie przyjaznej listy, niestety, nie ma tu żadnej spójności, tak więc sposobu wyświetlania danych informacji musimy się po prostu nauczyć. Po kilku dniach użytkowania nawigowanie zaczyna wchodzić w krew i staje się proste. Kolejna cecha programu, która dla jednych okaże się zaletą, dla innych zaś wadą, to fakt zapamiętywania przez niego miejsca, w którym się ostatnio znajdowaliśmy. Jeśli np. wyjdziemy z YouTube na ekran główny, a następnie wejdziemy w pozycję Video, istnieje duża szansa, że właśnie do YouTube ponownie wrócimy. W konsekwencji korzystanie z programu, przynajmniej w fazie początkowej, jest dość skomplikowane. Sama dostępność XBMC mimo, że całkiem dobra, również niekiedy zawodzi. Zdarza się, że program w pewnym momencie przestaje reagować na ruchy klawiszami kursora. Przeważnie możliwe jest wznowienie kontaktu poprzez cofnięcie się do poprzedniego podmenu lub kilkukrotne użycie klawisza Tab. Sytuacje, w których konieczny jest restart aplikacji, zdarzają się stosunkowo rzadko.

Czemu więc korzystać z XBMC?

Z prostej przyczyny! Aplikacja ta, dzięki dozbrojeniu w odpowiednie dodatki, potrafi stać się prawdziwym centrum rozrywki, szczególnie przy korzystaniu z serwisów typu VOD. Strony tego typu są przeważnie średnio dostępne, a nawet jeśli można z nich korzystać, to odtwarzanie materiału wideo w karcie przeglądarki jest dla użytkownika czytnika ekranu bardziej kłopotliwe, przeważnie także wiąże się z problemami, wynikającymi z nakładania się dźwięku filmu na głos syntezy mowy. W XBMC dźwięk można bez problemu regulować za pomocą klawiszy „-„ i „=”. Dla osób słabowidzących program dysponuje dużą paletą parametrów, umożliwiających dostrojenie wyglądu do potrzeb osób z mniejszą lub większą wadą wzroku.

Podsumowując, XBMC na rynku aplikacji multimedialnych obecny jest już od jedenastu lat, pierwsza wersja tej aplikacji ujrzała światło dzienne w 2003 roku. Wielka szkoda, że przez tyle lat niewidomi użytkownicy pozostawali odcięci od jego możliwości z powodu zaniedbania autorów w kwestii dostępności interfejsu. Cieszy tym bardziej, że znalazł się ktoś, kto załatał tę lukę. Przez tyle lat aplikacja obrosła mnóstwem wielorakich dodatków, z których obecnie można czerpać pełnymi garściami. Na szczęście większość wtyczek jest w pełni kompatybilna z dodatkiem TTS, dzięki czemu niewidomy użytkownik jest w stanie korzystać również z nich.

Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top