Logo Tyfloświat

Sport nie tylko sprzyja dobremu samopoczuciu fizycznemu i psychicznemu, ale pełni funkcję edukacyjną – uczy podstawowych wartości społecznych, łączy różne grupy społeczne.  Przyczynia się również do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.
Aktywność fizyczna, ćwiczenia i zdrowy tryb życia są jednym z głównych elementów nowego programu w ramach funduszy Unii Europejskiej, Erasmus+, który promuje współpracę i dialog między obywatelami Europy. Dzięki tym środkom Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego wraz z 5 innymi europejskimi organizacjami realizuje projekt „Rozwój i wdrażanie praktycznych strategii na rzecz poprawy aktywności fizycznej i stanu zdrowia mieszkańców Europy”.
Naszym głównym celem jest promocja form aktywnego spędzania czasu i sportu osób z niepełnosprawnościami, a także zachęcanie władz miejskich, lokalnych ośrodków sportowych i stowarzyszeń do zwiększania dostępności oferty zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnościami.
W dniach 14-16 czerwca nasza Fundacja była gospodarzem międzynarodowego szkolenia, poświęconego problematyce sportu w edukacji oraz współpracy międzysektorowej. Uczestnicy warsztatów to reprezentanci samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych i sportowych z Łotwy, Litwy, Chorwacji, Polski, Turcji i Włoch. Dzięki tej wizycie nasi goście mieli okazję poznać lokalne działania na rzecz promocji szeroko pojętej aktywności fizycznej, ze szczególnym podkreśleniem działań kierowanych do dzieci i młodzieży.
W Krakowie rozwój sportu jest traktowany jako jedno z kluczowych działań podnoszących jakość życia. Działania miasta przedstawił pan Łukasz Płonka, Kierownik Referatu Ds. Miejskich Programów Sportowych i Współpracy ze Stowarzyszeniami Sportowymi. Z pewnością możemy pochwalić się wspaniałymi obiektami sportowymi oraz wydarzeniami sportowymi na dużą skalę i licznymi programami kierowanymi do wszystkich grup wiekowych.
Jednak nie tylko duże miasta są w stanie zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do wysokiej jakości oferty sportowej. Jednym z najbardziej interesujących punktów programu była wizyta studyjna w Łącku. Ta małopolska gmina bardzo aktywnie wspiera rozwój sportu, szczególnie wśród młodzieży. Z lokalnymi działaniami można zapoznać się m.in. odwiedzając specjalny serwis internetowy poświęcony tematyce sportu dla młodzieży w Gminie Łącko.
Do ciekawostek należy również informacja, że na terenie tej gminy (w korycie rzeki Dunajec w Zabrzeży-Wietrznicach) znajduje się jeden z niewielu sztucznych torów kajakowych w Polsce, przeznaczony do sportu wyczynowego. Tor umożliwia pełne treningi kadry narodowej seniorów i juniorów, z których wielu wywodzi się z gminy.
Równie ważne było dla nas poruszenie kwestii dostępności różnych form aktywności fizycznej dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki przychylności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie, mieliśmy okazję obejrzeć m.in. mecz piłki nożnej dla niewidomych oraz zagraliśmy kilka partii dźwiękowego tenisa stołowego. Mało kto wie, że ta gra została wymyślona w Polsce. W 2011 roku jej zasady opracował pedagog i rehabilitant Leszek Szmaj. Rozgrywki odbywają się w specjalnych, przyciemnianych goglach (dzięki czemu mogą ją uprawiać również osoby widzące), nie ma siatki, a zawodnicy grają wyłącznie rękoma. Gra spełnia szereg funkcji terapeutycznych i rehabilitacyjnych: ćwiczy echolokację, rozwija motorykę, oraz koordynację słuchowo-ruchową.
Kolejne warsztaty już wkrótce. W październiku br. zorganizuje je nasz włoski partner – stowarzyszenie Rocca di Cerere z Sycylii.
Projekt „Rozwój i wdrażanie praktycznych strategii na rzecz poprawy aktywności fizycznej i stanu zdrowia mieszkańców Europy” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ Sport Collaborative Partnerships.
Partnerzy Projektu:
Ķekava Municipality Sport Agency (Łotwa, Koordynator)
Izmir Valiligi – Miasto Izmir (Turcja)
Handball club Moslavina (Chorwacja)
Società Consortile Rocca di Cerere A R.L (Włochy)
Fundacja instytut Rozwoju Regionalnego (Polska)
Raseiniai District Municipality (Litwa)

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top