Logo Tyfloświat

W dniu 7 czerwca 2018 roku w godzinach wieczornych w Sali Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się debata zatytułowana “Niepełno/sprawność-pełna/dostępność. Polska i Szwecja“. Organizatorami debaty były: Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja TUS oraz Centrum Komunikacji Społecznej przy Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerami wydarzenia były Fundacja Norden Centrum i Radio TOK FM.

W pierwszej części spotkania, przed debatą, swoje historie o poszukiwaniu miejsca w świecie i spełnianiu się w roli rodzica, artysty, sportsmenki, działacza społecznego opowiedzieli:

  • Paweł Księżak – poeta, grafik i fotograf,
  • Izabela Sopalska – rugbystka i prezeska fundacji “Kulawa Warszawa“,
  • Paweł Wdówik – kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego, ojciec czwórki dzieci.

W drugiej części spotkania, czyli debacie rozmawiali eksperci, badaczy oraz osoby związane ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością. Dyskutowali o tym, jak wyobrażają sobie kompleksowy system wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a także o szwedzkich doświadczeniach, praktykach i rozwiązaniach, których wdrożenie jest ważne z punktu widzenia ukształtowania spójnej i efektywnej polityki państwa wobec niepełnosprawności.

W debacie udział wzięli:

  • dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka – psycholożka, badaczka,
  • Agata Spała – ekspertka w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami,
  • Aneta Bilnicka, Strefa Wenus z Milo,
  • dr Rafał Bakalarczyk, badacz polityki społecznej, działacz społeczny, członek redakcji pisma „Polityka Senioralna”, ekspert Norden Centrum,
  • Donata Kończyk, Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. dostępności.

Debatę poprowadził Jakub Janiszewski – dziennikarz Radia Tok FM

Całe wydarzenie było przygotowane  w sposób dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami – od podjazdów dla osób poruszających się na wózkach, przez pomoc wolontariuszy i ochroniarzy PKiN asystujących i udzielających wskazówek po pętlę indukcyjną i tłumacza języka migowego.

A oto odnośnik do nagrania debaty.

Mikołaj Rotnicki

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top