Logo Tyfloświat

Dotykowy las

W dniach 14-17 czerwca na terenie Nadleśnictwa Sieraków odbyła się pierwsza ?zielona szkoła? dla dzieci niewidomych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Klaudia, Angelika, Basia, Karol, Emil i Oskar, wraz z dwiema Paniami wychowawczyniami, uczestniczyli w czterodniowym spotkaniu poświęconym głównie tematyce leśnej. Współpraca z Ośrodkiem została nawiązana dzięki chęci i próbie stworzenia ścieżki edukacyjnej dla niepełnosprawnych – głównie osób niewidomych.

Pomysł powstania tego typu ścieżki edukacyjnej ?urodził? się już 2 lata temu.

Dzieci podziwiały ekspozycję budek lęgowych Leśnym Ogrodzie Edukacyjnym_fot. Daniel ChrobrowskiW chwili obecnej nie tylko pomysł ale projekt jest już realizowany!!! Autorami całego projektu są: Marek Jakubowski- nauczyciel z Ośrodka w Owińskach i Honorata Ogonowska- Chrobrowska- pracownik Nadleśnictwa Sieraków. Na placu przy siedzibie nadleśnictwa, który nazwano Leśnym Ogrodem Edukacyjnym znajdują się pierwsze ?zabawki interaktywne? takie jak: ścieżka zmysłów, leśna skocznia, gra edukacyjna Leśna Przygoda z Leszczynkiem itp., ale to dopiero początek! Główną pomocą, oprócz różnych dotykowych eksponatów i ?leśnych zabawek?, będą tablice informacyjne w piśmie brajla, na których znajdować się będą niezbędne do przekazania ?leśne wiadomości? . Projekt realizowany będzie ze środków nadleśnictwa, ale mamy również nadzieję, że w dużej części z środków unijnych, z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjneg,o do którego nadleśnictwo złożyło wniosek o dofinansowanie.

Pierwszych ośmiu gości poznało nie tylko las, ale również jego otoczenie. Pierwszego dnia, dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzępowie, dzieci miały możliwość zapoznania się ze sprzętem gaśniczym no i oczywiście z wozem bojowym. Angelice i Klaudii najbardziej podobało się lanie wody ze strażackiego węża, chłopcom oczywiście wóz strażacki , którym wszyscy mieli możliwość przejechać się na sygnale. Po pełnym dniu wrażeń przy ognisku dzieci wysłuchały opowieści o leśnych zwierzętach i gry na rogu myśliwskim.

Z wizytą w gospodarstwie_fot. Alina TalukderPodczas wizyty w Nadleśnictwie, przed zajęciami w Leśnym Ogrodzie Edukacyjnym dzieci przywitał Nadleśniczy Jarosław Nowakowski. Tego dnia goście odwiedzili również Stado Ogierów, w którym podziwiali nie tylko konie, ale również zabytkowe bryczki i powozy. Po wizycie w Stadzie wszyscy udali się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, gdzie znajduje się ekspozycja przyrodnicza z wypchanymi zwierzętami. Uradowany Emil cieszył się, bo po wizycie w Chalinie już wie, jak wygląda bocian, a Basia była zachwycona, że mogła poznać wygląd kreta. Tego dnia nie było końca wrażeń! Po spotkaniu ze strażakami dzieci nie myślały, że będą siedzieć w większym pojeździe niż wóz strażacki, który wydawał się im ogromny. Jednak udało się i każdy z nich zasiadł w kabinie Forwardera, którego Karol nazwał maszyną Perpetum mobile bęc! Po krótkim odpoczynku, odbyło się spotkanie z pracownikiem nadleśnictwa. Pani Danuta Tomaszewska, której pasją jest rzeźba i sztuka, zorganizowała dla dzieci zajęcia modelowania w glinie. Mali artyści z wielkim przejęciem i w skupieniu, wykorzystując swój doskonały zmysł dotyku i wyobraźnię, zrobili piękne figurki zwierząt i leśnych skrzatów. Zajęcia wszystkim się podobały, ale najbardziej ujęły Oskara, który wykazał się niesamowitym talentem artystycznym. Jak zresztą sam przyznał, bardzo lubi zajęcia i zabawę z gliną.

Ostatni dzień poświęcony był zajęciom terenowym w lesie i rozpoznawaniu gatunków drzew i innych leśnych skarbów. Po ?leśnej lekcji? dzieci udały się do gospodarstwa, gdzie poznały życie gospodarskich zwierząt, między innymi krów, podziwiały pracę dojarki, ale chyba najbardziej spodobała im się taczka, którą nawzajem się woziły. Po wizycie nad jeziorem i kąpieli odbył się konkurs z wiedzy o lesie. Dzieci wykazały się doskonałą wiedzą, zwłaszcza w rozpoznawaniu gatunków drzew.

Po konkursie i nagrodach przyszedł niestety czas na pożegnanie. Rozstać było się bardzo trudno, ale obie strony, zarówno organizatorzy, czyli nadleśnictwo, i dzieci stwierdziły, że chcą aby takich spotkań było więcej. Bardzo byśmy oczywiście tego chcieli i wierzymy, że się to uda. Padły zresztą pierwsze deklaracje, że po wakacjach w nowym roku szkolnym dzieci z Owińsk będą częstymi gośćmi na ?zielonych szkołach? w Nadleśnictwie Sieraków. Mamy również nadzieję, że do następnego spotkania realizacja projektu ścieżki będzie się już miała ku końcowi!

Honorata Ogonowska-Chrobrowska

Publikacja jest przedrukiem ze strony Nadleśnictwa Sieraków

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top