Logo Tyfloświat

 

W dniu 1 marca 2009 r. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej oraz Stowarzyszenie ?Razem do Celu? zorganizowały koncert charytatywny, nad którym patronat honorowy objęli: Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza oraz Fotografia: koncert na rzecz SandryPosłanka na Sejm RP Beata Libera-Małecka, a mecenasem kulturalnym koncertu został Maciej Kot, dąbrowski artysta plastyk angażujący się w prace społeczne. Cały dochód z tego wyjątkowego koncertu przeznaczono na rehabilitację poszkodowanej w wypadku uczennicy Sandry Michoń, której życie na zawsze odmieniło się w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to po wypadku samochodowym zapadła okrutna diagnoza lekarska – przerwanie ciągłości rdzenia kręgowego. Dano jednocześnie cień nadziei twierdząc, że tylko intensywna rehabilitacja może jej pomóc odzyskać częściową ruchomość w kończynach.

Od tego dnia pracownicy Ośrodka, koleżanki i koledzy Sandry intensywnie szukali różnych źródeł pomocy, organizując akcje na terenie szkoły, docierając do ludzi dobrej woli i instytucji, które mogły wesprzeć ich działania. Finałem prowadzonych na rzecz Sandry działań, był koncert na deskach Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali było wielu zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło Prezydenta naszego Miasta.Fotografia: Kilka piosenek zaśpiewała również Kasia Kowalska

Chcąc mieć swój udział w rekonwalescencji Sandry przyjaciele, dąbrowskie kluby sportowe i goście przekazali kilkanaście cennych przedmiotów na aukcję trwającą w czasie koncertu, aby w ten sposób dodatkowo wspomóc szlachetny cel.

Statuetkę Debeściaka podarował Prezydent Miasta, Zbigniew Podraza, kalendarz promujący profilaktykę zdrowia przekazała Poseł Beata Małecka-Libera, obraz na papirusie podarował Senator Zbigniew Meres, a od Radnego Sejmiku Śląskiego Krzysztofa Stachowicza organizatorzy otrzymali rzeźbę Jana Pawła II wykonaną w węglu. Poseł Grzegorz Dolniak przekazał wizytownik, a Prezydent Miasta Będzin Radosław Baran – atlas geograficzny oraz Monografię Miasta Będzina. Nie sposób wymienić wszystkich darczyńców, bo lista była długa, a i zainteresowanie obecnych nabyciem cennych przedmiotów okazało się niemałe.

Jednak chyba najważniejszą i najbardziej wzruszającą częścią, była prezentacja multimedialna o głównej bohaterce imprezy, obecnie uczennicy maturalnej klasy VI Liceum Ogólnokształcącego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych, Sandrze Michoń, zmagającej się z chorobą i grożącą niepełnosprawnością.

Dla niej też bawił wszystkich obecnych na sali Kabaret Dno, śpiewała swoje utwory Kasia Kowalska, której uczniowie Ośrodka wręczyli skrzyneczkę z własnymi utworami poetyckimi. Zaśpiewali też dla Sandry niewidomi wokaliści – finaliści festiwalu Zaczarowana Piosenka organizowanego przez Fundację Anny Dymnej ?Mimo Wszystko?.

Szczególnie wzruszającym momentem było pojawienie się na scenie serca, złożonego z wielu otwartych serc, wykonanych przez uczniów, nauczycieli, przyjaciół, do którego swoje piękne myśli dołożyli goście i wszyscy ludzie dobrej woli, zgromadzeni na Sali, solidaryzując się w ten sposób z Sandrą.

Fotografia: uczestnicy koncertuW akcji poprzedzającej niedzielny koncert sprzedano ponad 600 cegiełek, rozprowadzono dwa tysiące kalendarzyków w dąbrowskich szkołach i sprzedano wiele pięknych prac wykonanych przez uczniów, a dochód wraz z tym uzyskanym w czasie imprezy, został przekazany na rehabilitację przyszłej maturzystki SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

R.Szałwińska, M.Rozwadowska

SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych

 

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top