Jak co roku tak i tym razem, choć Reha for the Blind in Poland odbyła się wcześniej niż zwykle, czekaliśmy na rozdanie nagród i wyróżnień Idol.
Tegoroczna Reha w odróżnieniu od poprzednich edycji, była wydarzeniem trzydniowym, a nagrody Idol wręczano w oprawie bardziej uroczystej niż zwykle. Wręczenie nagród było bowiem jednym z elementów wielkiej gali zorganizowanej pierwszego dnia imprezy na warszawskim Torwarze. Nowością tegorocznej edycji było ponadto przyznanie nagród w nowej kategorii, tzw. Idoli Specjalnych. Czy kategoria ta wejdzie na stałe do listy kategorii, w których przyznawane są Idole, czy też może pojawiła się ona jednorazowo jako swego rodzaju jubileuszowa wisienka na torcie? zobaczymy w przyszłości.
A oto tegoroczna lista nagrodzonych:
1) Edukacja:
- I miejsce: dr Kamila Miler-Zdanowska. Nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcia w dziedzinie tyflopedagogiki, oraz działalność na rzecz osób z dysfunkcją wzroku.
- II miejsce: Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Szczecińskiego,
- III miejsce (równorzędnie): ociemniały, pracujący w jednym z liceów w Lublinie, nauczyciel Maciej Białek oraz doradca zawodowy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach, Łukasz Mroziński. Pan Maciej Białek, mimo utraty wzroku w. Okresie aktywności zawodowej, kontynuuje pracę nauczyciela w jednym z lubelskich liceów, a jako bardzo dobry nauczyciel jest ceniony tak przez uczniów jak i współpracowników.
2) Firma/instytucja:
- I miejsce: Niewidzialna wystawa,
- II miejsce: Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu,
- III miejsce: Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Im Majewskiego w Drzonkowie; Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku.
3) Idol Środowiska:
- I miejsce: za przekraczającą granice środowiska osób z dysfunkcją wzroku działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami – Tomasz Koźmiński (Pozwalając sobie na odrobinę prywaty w tym miejscu serdecznie gratulujemy nagrody wieloletniemu współpracownikowi naszej redakcji!),
- II miejsce: Dariusz Linde,
- III miejsce: Wojciech Makowski; Przemysław Bielecki.
4) Media:
- I miejsce: za zaangażowanie w popularyzację sportu osób niepełnosprawnych oraz działalność na rzecz przybliżania wydarzeń sportowych osobom z dysfunkcją wzroku – Dariusz Szpakowski,
- II miejsce: Krzysztof Skowroński,
- III miejsce: Teatr Telewizji.
5) Urząd:
- I miejsce: Tomasz Pactwa – Dyrektor Biura Pomocy i projektów społecznych w Warszawie. Laureat podejmuje wiele działań na rzecz uczynienia Warszawy miastem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami,
- II miejsce: Urząd Miasta Gdyni,
- III miejsce: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Kielcach.
6) Wystawca Roku:
- I miejsce: Miasto Stołeczne Warszawa,
- Wyróżnienia: Centrum Nauki Kopernik, Fundacji Szansa dla Niewidomych.
7) Produkt roku
- I miejsce: aplikacja YourWay,
- Wyróżnienia: Altix za urządzenie TouchIt; Inside Vision – InsideOne – tablet ze zintegrowanym monitorem brajlowskiMyEye – firmy Orcam.
- Wyróżnienia dla produktów dla osób słabowidzących: Compact 6HD – firmy Optelec oraz EasyReader – aplikacja firmy Dolphin dostępna obecnie w wersji dla systemów iOS, oraz dla systemu Android.
Jak już wspominaliśmy powyżej, w tegorocznej edycji nagrody Idol pojawiła się dodatkowa kategoria – Idole Specjalne. Nagrody w tej kategorii otrzymały osoby, które zdaniem jury całą swą działalnością zasłużyły się w sposób szczególny sprawie niewidomych. W tej kategorii wyróżniono: Stanisława Kotowskiego, Donatę Kończyk, Artura Pozorka, Pawła Kacprzyka, Martę Zielińską i Krzysztofa Zanussiego.