Logo Tyfloświat
Zdjęcie przedstawia komputer stacjonarny firmy Apple

Piotr Witek na swojej stronie Moja Szuflada bardzo często dzieli się z Czytelnikami rozmaitymi poradami poświęconymi systemom z rodziny Apple. Teraz przyszedł czas na zrzuty ekranu – funkcję niby nie tak powszechnie używaną, ale na tyle istotną, że i ja postanowiłem przedstawić ustalenia i propozycje Piotra.

Na swoich stronach wsparcia, Apple bardzo ładnie opisuje Tworzenie zrzutów ekranu na komputerze Mac. Podaje skróty klawiszowe i informuje, jak łatwo można przejść do edycji zapisanych grafik. Niestety, nie uwzględnia tam problemów, na jakie mogą natknąć się użytkownicy VoiceOver.

Zrzut całego ekranu

Aby wykonać zrzut całego ekranu wystarczy nacisnąć skrót klawiszowy Command + Shift + 3. Po jego naciśnięciu usłyszymy charakterystyczny odgłos migawki aparatu, a wykonany przez nas zrzut ekranu po chwili automatycznie zostanie zapisany na systemowym Biurku.

Zrzut części ekranu

Zgodnie z instrukcjami wsparcia Apple podlinkowanymi powyżej, możliwe jest wykonanie zrzutu części ekranu. Jednak nie da się tego dokonać poprawnie bez pomocy wzroku. Problem polega na tym, że musimy wskazać wskaźnikiem, który obszar ekranu chcemy objąć zrzutem. Również regulacja wielkości zaznaczonego obszaru wymaga wizualnej kontroli. Więc choć technicznie jest to możliwe, to osobom z dysfunkcją wzroku zdecydowanie odradzam korzystanie z tego rozwiązania. Nigdy nie będziecie pewni co zaznaczyliście i jaki obszar obejmuje wasz zrzut.

Zrzut okna lub otwartego menu

Za to wykonać możemy precyzyjny zrzut ekranu określonego okna np. wybranej aplikacji, a nawet konkretnego, np. rozwiniętego menu z fokusem na jakiejś wskazanej opcji. Jednak jako użytkownicy VoiceOver, musimy to zrobić nieco inaczej niż sugeruje poradnik Apple. Na szczęście, to nic trudnego.

      1. Na początek otwieramy okno lub menu, którego zrzutu chcemy dokonać.
  1. Następnie naciskamy skrót klawiszowy, najlepiej w podanej kolejności, tj. Shift + Command + 4 + spacja.

Może brzmi nieco karkołomnie, ale na dwie ręce jest spokojnie chwytliwy.

  1. W kolejnym kroku, naciskając Command + F5, wyłączamy VoiceOver.
  2.  Teraz jeden raz naciskamy Gładzik, aby wykonać interesujący nas zrzut ekranu. Poprawność działania potwierdzi odgłos migawki aparatu, jaki towarzyszy tworzeniu zrzutu ekranowego.
  3. Na koniec naciskając Command + F5, ponownie włączamy VoiceOver.

Zrzut ekranu zostanie zapisany na systemowym Biurku. A jeśli w trakcie robienia zrzutu wybranego okna, np. po użyciu ww. rozbudowanego skrótu klawiaturowego, chcemy przerwać ten proces, wystarczy nacisnąć klawisz Esc, aby opuścić tryb tworzenia zrzutu ekranowego.

Na podstawie wpisu: https://mojaszuflada.pl/voiceover-i-wykonywanie-zrzutow-ekranu-w-systemie-macos/

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top