Podczas Millennium Docs Against Gravity – festiwalu kina dokumentalnego w Polsce, po raz pierwszy szczególnie zwrócono uwagę na dostępność kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Część filmów zostanie wyposażona w audiodeskrypcję oraz lektora. Będzie to możliwe dzięki aplikacji AudioMovie, która odtwarza i synchronizuje z filmem dodatkowe ścieżki dźwiękowe. Przy użyciu aplikacji jest możliwe odsłuchanie w kinie audiodeskrypcji lub wersji lektorskiej filmu. Filmy prezentowane podczas festiwalu zostaną także wzbogacone o napisy dla niesłyszących.
– „W Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z niepełnosprawnością wzroku oraz 800 tys. osób z niepełnosprawnością słuchu. Dzięki audiodeskrypcji, wersji lektorskiej i napisom dla niesłyszących przynajmniej części z nich umożliwimy pełne uczestnictwo w festiwalu.” – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium, banku który wspiera całe przedsięwzięcie. – „Chcemy otworzyć festiwal na widzów dotąd wykluczonych. Wierzymy, że widzowie z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu mają prawo do obcowania ze sztuką w sposób pozbawiony barier. Jest to rozwiązanie, które sprzyja integracji, ponieważ zarówno widzowie bez niepełnosprawności jak i Ci, którzy nie widzą lub nie słyszą, mogą podczas tego samego seansu wspólnie przeżywać filmowe emocje.” – dodała.
Filmy z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością będzie można obejrzeć w warszawskiej Kinotece oraz wrocławskim DCF od 10 do 19 maja. Bilety na seans są w cenie 12 zł. Na seans obowiązują zapisy
- kinoteka@audiomovie.pl dla projekcji w Warszawie,
- dcf@audiomovie.pl dla projekcji we Wrocławiu.
Bank Millennium jest mecenasem MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem, a w roku 2019 został również sponsorem audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących.
Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/776973