Logo Tyfloświat

W dniach 27 – 30 września 2011 w niemieckim Lipsku miało miejsce spotkanie Braille 21, w którym udział wzięli użytkownicy, miłośnicy oraz promotorzy alfabetu Brajla. Głównym organizatorem wydarzenia jest Światowa Unia Niewidomych.

Organizatorzy konferencji wychodzą z założenia, że pismo punktowe mimo coraz popularniejszych innych środków przekazu informacji osobom niewidomym jest fundamentalnym elementem naszego codziennego życia. Brajl umożliwia zdobywanie wiedzy, pogłębianie naszej edukacji, dzięki niemu możemy być efektywnymi pracownikami i wykonywać wiele zawodów, wymagających bieżącego dostępu do treści pisanej. Nie ulega jednak wątpliwości, że świat, przez ostatnie 200 lat drastycznie się zmienił, a technologia dostarcza nam nowych rozwiązań, również w dziedzinie rehabilitacji niewidomych. W trakcie Braille 21 zostaną zaprezentowane rozwiązania, które pozwalają korzystać efektywnie z pisma punktowego również w dobie cyfrowych technologii.

Na przedsięwzięcie złożyła się wystawa oraz kilka paneli dyskusyjnych skupionych na takich zagadnieniach, jak edukacja, zatrudnienie, kształcenie, większa niezależność, dostęp do informacji i obecność Brajla w uniwersalnym projektowaniu.

Jednym z kluczowych punktów spotkania było wręczenie nagrody Braille 21 Award, o którą walczyło pięciu finalistów, wyłonionych przez Światową Unię Niewidomych. Na szczególną uwagę zasługuje tu polski akcent, poniżej prezentujemy listę finalistów:

  • BraillePen 12 ?Harpo Sp. z o. o, Polska,

  • DaCapo ? Braille Music ?Niemiecka Biblioteka Centralna Dla Niewidomych w Lipsku  DZB), Niemcy,

  • Embroidered Braille for textiles ?Kampmann GmbH ? International, Niemcy,

  • PEF ?Portable Embosser format ? Szwedzka Biblioteka Książek Mówionych i Brajlowskich, Szwecja

  • RoboBraille ?RoboBraille ? Sensus, Dania.

O niektórych z tych rozwiązań, tzn. RoboBraille i BraillePen informowaliśmy na łamach naszych serwisów.

Główna  nagroda przypadła – opracowanemu w Szwecji ? kolebce DAISY – standardowi  PEF (Portable Embosser Format),

Szczegółowy program, oraz informacje o samym wydarzeniu dostępne są na stronie Braille 21.

Źródło: braille21.net

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top