Logo Tyfloświat
fragment kobiecej sylwetki przy biurku piszącej na laptopie
zdjęcie: pixabay

Biblioteka Narodowa zachęca wszystkich zainteresowanych do zgłaszania sugestii digitalizacji potrzebnych im materiałów – zarówno do codziennej pracy, nauki, jak i do celów hobbystycznych. BN wykonuje usługę nieodpłatnie.
Digitalizacji do udostępnienia w
POLONIE
podlegają tylko materiały biblioteczne należące do domeny publicznej, tzn. takie, co do których prawa majątkowe określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych wygasły lub twórczość ta nigdy nie była przedmiotem prawa autorskiego. Dotyczy to przede wszystkim publikacji powstałych wcześniej niż 70 lat od śmierci autora (obecnie osób zmarłych przed 1 stycznia 1950 r.). Dostęp do publikacji w POLONIE jest także możliwy, jeśli autorzy lub ich spadkobiercy przekażą Bibliotece Narodowej licencje na udostępnienie dzieł. Zachęcamy do tego twórców i osoby dziedziczące.

Jak skorzystać z usługi „Digitalizacja na życzenie”?

1. Sprawdź najpierw, czy poszukiwana publikacja znajduje się już w
POLONIE.
2. Jeśli jej nie ma, sprawdź czy jest w
katalogu głównym BN,
który obejmuje też zbiory innych bibliotek. Aktualnie dzięki połączonym katalogom użytkownicy mają dostęp do obejmującego ponad 9 mln jednostek księgozbioru Biblioteki Narodowej, ponad 8 mln woluminów znajdujących się w Bibliotece Jagiellońskiej i bibliotekach instytutowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także do ponad miliona woluminów należących do bibliotek wojewódzkich w Kielcach i Lublinie.
3. Zgłoś propozycję digitalizacji za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego pod adresem
bn.org.pl/polona-kontakt.
W celu ułatwienia odnalezienia właściwego tytułu zgłoszonego do digitalizacji i przyspieszenia realizacji zamówienia, podaj w formularzu w polu „Uwagi” linki do opisu z katalogu BN, sygnatury lub inne dane bibliograficzne. Jeśli publikacja znajduje się bibliotekach współkatalogujących z BN, zostanie wysłana do nich prośba o wykonanie digitalizacji na życzenie.
Zespół Biblioteki Narodowej dołoży wszelkich starań, żeby udostępnić wskazane materiały najszybciej jak to możliwe.
źródło: https://bn.org.pl/aktualnosci/3981-digitalizacja-na-zyczenie.html

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top