Logo Tyfloświat
Student trzymający w rękach otwartą książkę, stojący na tle regałów z książkami.

Warszawska fundacja Edukacji Nowoczesnej poinformowała na swojej stronie internetowej, że jest w trakcie przygotowania w wersji audio DAISY kolejnych publikacji. Tym razem są to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza oraz opracowania związane z tematyką utworów.

Mówi się, że Adam Mickiewicz to – obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego – najwybitniejszy polski twórca romantyczny oraz poeta polskiej literatury w ogóle. W 1822 r. w Wilnie po raz pierwszy wydał „Ballady i romanse”, > które uznaje się za jedne z jego najważniejszych dzieł. Dziś przyjmuje się, że publikacja ta zapoczątkowała rozwój gatunku ballady w literaturze polskiej oraz stanowi manifest polskiego romantyzmu.

Czytamy w informacji zamieszczonej przez Fundację.

Fundacja Edukacji Nowoczesnej, chcąc uczcić 200 rocznicę pierwszego wydania „Ballad i romansów”, zaadaptuje pięć publikacji, związanych z tą pozycją, do formatu DAISY, a następnie dostarczy je do 190 bibliotek publicznych i organizacji działających na rzecz osób niewidomych w całej Polsce. Dzięki temu osoby z dysfunkcją wzroku zyskają pełniejszy dostęp do wiedzy na temat wspomnianego dzieła oraz jego omówienia. Będą to pozycje przydatne maturzystom, studentom filologii polskiej oraz miłośnikom polskiej poezji w każdym wieku.

Lista książek

  1. Kazimierz Cysewski “Ballady i romanse” – przewodnik epistemologiczny
  2. Urszula Sokólska “Język opisów natury w „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza”
  3. Maria Żmigrodzka “Ballady i romanse” wobec tradycji niemcewiczowskiej
  4. Ballady i romanse (wydanie z opracowaniem i streszczeniem) Adam Mickiewicz
  5. Tomasz Krzywicki “Szlakiem Adama Mickiewicza po Nowogródczyźnie, Wilnie i Kownie.

Więcej informacji można uzyskać, pisząc na adres mailowy:

audiobooki@fen.net.pl

Okres realizacji projektu: od 2 maja 2022 r. do 31 października 2022 r. Projekt „Ballady i Romanse” Mickiewicza – dostępne dla niewidomych został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Linki

Informacja o audiobookach dostępna na stronie Fundacji Edukacji Nowoczesnej

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top