Logo Tyfloświat
Na zdjęciu mikrofon radiowy, w tle widać czerwony napis "ON AIR"

Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje w czwartek 68. premierę zrealizowaną w ramach cyklu “Teatr dla niewidomych i słabowidzących”. Spektakl “#Otagowani” będzie transmitowany na żywo z Małej Sceny przez Radio Łódź

Teatry nie mogą na razie prezentować spektakli z udziałem publiczności, dlatego pierwsza w Polsce prezentacja sztuki #Otagowani odbędzie się w formie transmisji na żywo na antenie Radia Łódź – prosto z naszej Małej Sceny. Spektakl – jak wszystkie w ramach unikatowego cyklu dla osób z dysfunkcją wzroku – społecznie wyreżyserowała dyrektor Teatru Ewa Pilawska” – poinformował PAP w poniedziałek Miłosz Słota z Teatru Powszechnego.
Dave Deveau w “#Otagowanych” pokazuje współczesną rzeczywistość. Grupa 17-latków “z dobrych domów” spotyka się na imprezie. Gdy jedna z dziewczyn traci przytomność, jej przyjaciele postanawiają zabawić się jej kosztem – na czole umieszczają jej wulgaryzm, następnie robią serię zdjęć w seksualnych pozycjach. Później wszystko wrzucają do sieci. Zdjęcia obiegają cały świat, a nastolatka doświadcza hejtu i zostaje napiętnowana.
“Ta historia jest tylko pretekstem do powiedzenia o czymś więcej, o dużo szerszym problemie nakręcania mechanizmu przemocy. O bezwzględności, brutalności, zaniku ludzkich odruchów, braku empatii. O wszystkim tym, co przychodzi nam coraz łatwiej w anonimowej rzeczywistości internetu, kiedy kilkoma kliknięciami możemy upokorzyć, wręcz zniszczyć człowieka. Wystarczy plotka, poszlaka, niedomówienie czy rzucenie cienia” – podkreśliła Pilawska.
Zdaniem reżyserki w zdominowanej przez media elektroniczne rzeczywistości mniej ważne stało się to, kim jesteśmy; bardziej liczy się, jak funkcjonujemy w internecie i jakimi tagami można nas opisać. Spektakl daje jednak nadzieję, że nadchodzi czas takich technologii i regulacji prawnych, które umożliwią rozliczanie i karanie hejterów.
Prapremiera odbędzie się 29 kwietnia o godz. 11.00 na antenie Radia Łódź Extra w formie transmisji na żywo z Teatru Powszechnego. Drugą emisję zaplanowano na 29 kwietnia o godz. 19.00 – na antenie Radia Łódź. Z kolei w maju odbędzie się prapremiera spektaklu “#Otagowani” w ramach cyklu “Dziecko w sytuacji” – towarzyszyć będą mu autors
kie warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa, podczas których uczestnicy będą rozmawiać o problematyce sztuki.
“Teatr dla niewidomych i słabowidzących” realizowany jest w Powszechnym od 2005 roku. Został powołany przez Ewę Pilawską przy współpracy z prezeską Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Niewidomych Teresą Wrzesińską. Do tej pory w ramach cyklu stworzonego z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku przygotowano 67 premier.
Ich realizatorzy przywiązują szczególną wagę do szczegółów dźwiękowych. W każdym spektaklu wprowadzona jest postać didaskaliusza, który czyta informacje na temat wyglądu postaci czy przestrzeni, w której rozgrywa się akcja. W premierach uczestniczą nie tylko osoby niewidome, ale również słabowidzące i niedowidzące, w związku z czym spektakle mają również rozbudowaną sferę choreograficzną i inscenizacyjną. Widzowie niewidomi przed spektaklami prezentowanymi z udziałem publiczności otrzymują programy przygotowane w alfabecie Braille’a.
Za projekt “Teatr dla niewidomych i słabowidzących” Ewa Pilawska otrzymała m.in. Nagrodę Prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low, Złota? Odznake? Honorowa? Polskiego Zwia?zku Niewidomych o Odznaczenie “Przyjaciel Niewidomych”.
Źródło:

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top