Logo Tyfloświat
Logo fundacji zobacz mnie! Napis zobacz mnie! na którym w miejscu litery o mamy wyróżnione kolorem oko

Fundacja
Zobacz Mnie
otworzyła we Wrocławiu niezwykły ogród „Alicja w Krainie Zmysłów” dla niewidomych dzieci z całego Dolnego Śląska. Ogród powstał na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Kamiennogórskiej 16. Jest to wyjątkowa przestrzeń dydaktyczna dla dzieci z wadami wzroku.
Ogród może być wykorzystywany przez uczniów szkoły w trakcie zajęć lekcyjnych oraz przerw jako miejsce relaksu i zdobywania nowych doświadczeń. Jest podzielony na części odpowiadające pięciu zmysłom: słuchu, wzroku, zapachu ismaku oraz dotyku.

Dotyk

Niewidome dzieci będą tam mogły stopami wyczuć miejski bruk, piasek jak na plaży, szyszki jak w lesie, żwir, otoczaki, drewniane pniaki oraz leśną korę. Główna ścieżka będzie zbudowana ze specjalistycznej kostki betonowej z elementami wspomagającymi niewidomych. Dzięki temu dzieciaki nauczą się, jak prawidłowo ocenić odległość, jak zbadać laską teren, jak przejść przez ulicę czy pokonać krawężnik. Po prostu – jak być BEZPIECZNYM i NIEZALEŻNYM.

Słuch

Jedną z największych atrakcji ogrodu są plenerowe instrumenty muzyczne – ogromne bębny, dzięki którym niewidome dzieci będą mogły obcować z wibrującymi dźwiękami. Na samo otwarcie zaprosiliśmy muzyków ze
School of Rhythms pod wodzą Piotra Gospodarczyka, który razem z niewidomymi dziećmi zagrał wspaniały koncert na bębnach i bum-bum rurkach.

Zapach, wzrok i smak

W ogrodzie została też zaaranżowana strefa wzroku zapachu i smaku. Intensywna woń kwiatów, lawendy, smak zerwanych prosto z krzaczka poziomek i malin, delikatna faktura i fantazyjne kształty liści drzew i krzewów posadzonych w ogrodzie – to tylko drobna zapowiedź wrażeń oddziałujących na zmysły, z którymi będą mogły się zetknąć niewidome dzieci. Te, które mają bardzo słaby wzrok będą z kolei mogły cieszyć się intensywnymi barwami kwiatów i krzewów, które zostały posadzone w tym miejscu.
Dzięki projektowi „Alicja w Krainie Zmysłów” niewidome dzieci będą mogły prawdziwiej doświadczyć otaczającego je świata. – Ogród oferuje szeroką gamę wrażeń zmysłowych dla dzieci. Kompozycja jest tak zaprojektowana, że bodźce pozawzrokowe są użyte w większym natężeniu niż w zwykłym ogrodzie. Wierzymy, że będzie to dla niewidomych dzieci swoisty poligon doświadczalny i miejsce, w którym będą się nie tylko uczyć, ale i doskonale bawić.– tłumaczy Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji
Zobacz Mnie.
Źródło: https://gazetawroclawska.pl/otwarto-niezwykly-ogrod-we-wroclawiu-alicja-w-krainie-zmyslow-zobacz/ar/c5-15203390

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top