Czym jest paleta poleceń?
Paleta poleceń (ang. Command Palette) to system znany przede wszystkim ze środowisk programistycznych czy bardziej zaawansowanych edytorów tekstu, takich jak Atom, Sublime Text czy Visual Studio Code. System jest bardzo prosty i polega na tym, że dostajemy do dyspozycji przeszukiwalną listę wszystkich poleceń jakie dana aplikacja oferuje. Zainspirowani tą funkcją twórcy programu Paletro postanowili udostępnić ją dla wszystkich aplikacji działających pod kontrolą systemu MacOS.
Pozyskiwanie aplikacji Paletro
Program można zakupić na jego oficjalnej stronie za cenę 6 dolarów, bądź też uzyskać do niego dostęp poprzez usługę Setapp, którą omawialiśmy między innymi na łamach TyfloŚwiata czy TyfloPodcastu. Niezależnie jednak od tego, który sposób dystrybucji wybierzecie to poniższe kroki będą wykonywane w sposób dokładnie identyczny (z wyjątkiem dodatkowego kroku jakim jest skopiowanie pliku do folderu “Aplikacje”).
Pierwsze uruchomienie
Gdy uruchamiamy program po raz pierwszy ukaże się nam ekran wprowadzający. To właśnie tutaj będziemy mieli możliwość zaobserwowania twórców na Twitterze czy Instagramie i rzecz jasna przejścia dalej.
Następny ekran informuje nas o tym, że zanim będziemy mogli rozpocząć korzystać z aplikacji to będziemy musieli przyznać jej uprawnienia dostępności. Co ciekawe, kliknięcie “Next step” nie powoduje automatycznego otwarcia monitu o przyznanie dostępu (o tym za chwilę).
Trzeci już ekran to ustawienie skrótu jaki będzie odpowiedzialny za wywołanie palety. Kanoniczną (przynajmniej dla mnie) kombinacją klawiszy jest skrót CMD+SHIFT+P. Niestety jednak na tym ekranie ustawienie skrótu jest czynnością delikatnie rzecz ujmując karkołomną, dlatego pomijam pole i klikam w przycisk “Next step”, bo mój ulubiony skrót tak czy tak jest tym domyślnym.
Kolejny ekran zawiera dwie opcje. Obydwa pola polecam zaznaczyć.
- Start Paletro on login: opcja ta pozwala uruchamiać aplikację Paletro wraz z systemem, tak abyśmy mieli do niej zawsze dostęp
- Send diagnostic information: Opcja pozwala wysyłać informacje diagnostyczne do deweloperów aplikacji w razie wystąpienia problemów.
Gdy już wszystko zaznaczymy znowu klikamy “Next step”. Wówczas ukaże się nam niestety graficzny przewodnik po aplikacji. Możemy wejść z obrazkiem w interakcję w celu sczytania znajdującego się na nim tekstu, a gdy skończymy kliknąć w przycisk “Start” znajdujący się na dole okna.
Korzystanie z aplikacji
Aby wywołać aplikację wciskamy skrót (domyślnie CMD+SHIFT+P). Po pierwszym wywołaniu ukaże nam się monit o przyznanie uprawnień dostępności. Zgadzamy się i zaznaczamy odpowiednie pole w ustawieniach systemowych. Możemy zostać poproszeni o restart aplikacji; restartujemy ją i jesteśmy gotowi do działania.
Pierwszym elementem na jakim znajdzie się nasz kursor jest pole edycji. To właśnie tutaj możemy wpisać interesującą nas frazę. Wciśnięcie klawisza TAB podczas pisania zawęzi szukanie, do podmenu którego część nazwy wprowadziliśmy, natomiast ENTER wykona kliknięcie na pierwszym elemencie listy.
Na prawo od pola tekstowego mamy tabelę, w której znajdują się wszystkie elementy menu pasujące do naszego wyszukiwania. Jeżeli pole edycji zostało puste, to wówczas tabela zawierać będzie wszystkie dostępne w aplikacji polecenia.
Ostatnim wartym uwagi elementem jest przycisk “Toggle settings”. Jego kliknięcie spowoduje, że w omawianej wyżej tabeli, zamiast poleceń naszej aplikacji ukaże się nam kilka komend związanych z samym Paletro. Ich lista jest następująca:
- Preferences: otwiera okno ustawień aplikacji
- Themes: pozwala zmienić aktualny motyw aplikacji
- What’s new: Otwiera listę zmian
- About Paletro: otwiera okno informacji o programie
- Quit Paletro: kończy działanie aplikacji
Ustawienia
W tej sekcji w charakterystyczny dla siebie sposób omówię ustawienia oferowane przez aplikację.
U samej góry okna znajduje się element, który przez VoiceOvera ogłaszany jest jako “custom view”. Wejście w interakcję z tą kontrolką da nam dostęp do kategorii, t.j. General, Appearance, Command Palette, About.
General
- Start on login: Jak w oknie pierwszego uruchomienia
- Send diagnostic information: jak w oknie pierwszego uruchomienia
- Update: Jeżeli aplikację zainstalowaliśmy ze strony producenta, pozwala przełączyć stan automatycznych aktualizacji. W wypadku korzystania z Setapp jedyną dostępną opcją będzie wyświetlenie listy zmian.
- Open Privacy -> accessibility in system preferences: Pozwala udać się do ustawień dostępności w celu nadania aplikacji Paletro stosownych uprawnień.
- Quit Paletro: zamyka aplikację
Appearance
- Show currently active app icon on the left side: kontroluje, czy ikona aktualnej aplikacji będzie wyświetlana w oknie głównym (nie ma znaczenia dla użytkowników VoiceOver).
- Show Paletro option icon on right side: kontroluje obecność przycisku “Toggle settings” omawianego wcześniej
- Display results per page: kontroluję liczbę wyników wyświetlanych na stronie. Nie ma znaczenia dla użytkowników VoiceOver.
Command Palette
- Hotkey: pozwala dostosować skrót klawiszowy do wywołania aplikacji.
- Show checked status of menu items: kontroluje czy stan zaznaczenia elementów jest pokazywany w tabeli.
- Use shortcut CMD+, to show Paletro options: kontroluje czy standardowy skrót otwierający preferencje zostaje przechwycony przez Paletro.
- App Behaviors: Ta karta pozwala nam wyłączyć lub włączyć Paletro dla danej aplikacji. Wpierw dodajemy aplikację do listy a potem ustalamy, czy Paletro ma być dla tej aplikacji aktywne, wyłączone bądź korzystać z ustawień domyślnych
- App Behaviors > Default behavior: domyślny stan Paletro
- Menu Blacklist: Ta karta pozwala nam wykluczać poszczególne elementy menu z listy wyników.
- Extensions: Tutaj możemy zarządzać wtyczkami do aplikacji. Niestety w chwili obecnej nie znalazłem żadnych wtyczek możliwych do skonsumowania przez zachodnich użytkowników.
About
Okno informacji o programie.
Podsumowanie
Aplikacja Paletro to niesamowicie przydatne, małe narzędzie. I chociaż na pierwszy rzut oka program może wydawać się podobny do omawianej przeze mnie wcześniej aplikacji Wooshy to zapewniam Was, że te 2 programy rozwiązują zgoła inne problemy. Co sądzicie o aplikacji? Korzystacie z niej, a może coś takiego jest dla Was nie przydatne? Jak zawsze, serdecznie zapraszam do kontaktu pod adresem E-Mail
Nuno69a małpa gmail kropka com
Arkadiusz Świętnicki