Logo Tyfloświat

Na odbywającej się w początkach grudnia konferencji Reha for the Blind in Poland, jak co roku przyznano wyróżnienia “Idol”. Poniżej prezentujemy laureatów w kategoriach Firma i Produkt.

Nagrody w kategorii “Firma”

Pierwsze miejsce przypadło firmie Dolphin Computer Access Ltd., która od dwudziestu lat jest pionierem w dostarczaniu technologii dla osób z dysfunkcją wzroku. Firma proponuje różne rozwiązania programowe dla słabowidzących, niewidomych, dyslektyków oraz osób mających inne problemy z czytaniem.

Kluczowymi produktami firmy Dolphin są programy: Supernova, Hal, Lunar, Lunar+, Easyconverter oraz Easyreader.

Najnowszą propozycją jest pakiet Guide, stanowiący połączenie programu udźwiękawiającego z programem powiększającym ekran. Odbywa się to jednak nie na zasadzie udźwiękowienia Windows, a dostępu w jednej aplikacji do wszystkich powszechnie używanych funkcji systemu operacyjnego. Użytkownik do dyspozycji ma: moduł do skanowania, rozpoznawania i czytania materiałów drukowanych, edytor tekstowy, funkcję obsługi poczty elektronicznej, przeglądania Internetu, kalendarz, książkę adresową, czytnik RSS, aplikację do słuchania radia i podcastów, kalkulator, możliwość nagrywania i odtwarzania płyt CD oraz DVD. Program udźwiękowiany jest syntezatorem RealSpeak Agata.

Drugie miejsce przypadło firmie ViewPlus. Firma ViewPlus Technologies została założona w 1996 roku przez Johna Gardnera, uznanego na świecie fizyka ciała stałego, który utracił wzrok w wyniku komplikacji po operacji oka. ViewPlus specjalizuje się w tworzeniu technologii udostępniania informacji dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które nie mogą posługiwać się drukiem z innych przyczyn. Są znani z drukarek ?Tiger?, potrafiących drukować grafikę wypukłą o najwyższej, dostępnej na świecie rozdzielczości. ViewPlus już kilkukrotnie znajdowała się wśród laureatów na konferencji Reha, jest to więc dowód uznania dla tej marki i technologii, które promuje.

Trzecie miejsce przypadło firmie STEP-HEAR?. Proponuje ona dostępną cenowo technologię informacyjną i nawigacyjną, wspierającą niewidomych oraz osoby słabowidzące. STEP-HEAR? jest opartym na technologii RF systemem informacyjnym, nawigacyjnym i alarmowym. Pozwala osobom niewidomym oraz słabowidzącym na uzyskanie samodzielności i wygody w podróży. System STEP-HEAR? może być zainstalowany i używany w dowolnym miejscu odwiedzanym przez inwalidów wzroku ? w pracy, szkole albo miejscu spędzania wolnego czasu.

Nagrody w kategorii “Produkt”

Pierwsze miejsce otrzymał OBR – Optical Braille Recognition to oprogramowanie działające pod systemem Windows, pozwalające odczytywać przy użyciu skanera dokumenty zapisane brajlem (jednostronnie i dwustronnie). Rozpoznana treść jest prezentowana jako tekst, który może być użyty w róż?nych aplikacjach Windows. Mały brajlowski list, czy też kompletna książka mogą być przetworzone na postać komputerową, nawet jeśli użytkownik zupełnie nie zna brajla.Każdy, kto pracuje z osobami niewidomymi, a nie zna brajla odniesie korzyści z używania OBR. Może się okazać bardzo przydatny w organizacjach komunikujących się z osobami niewidomymi, szkołach masowych i integracyjnych oraz skomputeryzowanych bibliotekach brajlowskich.

Drugie miejsce przypadło rozwiązaniu STEP-HEAR?, opartym na technologii RF systemem informacyjnym, nawigacyjnym i alarmowym. Służy do udźwiękowienia otoczenia. Można je zastosować w miejscach publicznych, jak urzędy, środki komunikacji zbiorowej, szpitale, banki, pasaże handlowe, hotele. Można go używać również w domu.

Trzecie miejsce zdobył dyktafon cyfrowy Olympus DM-550. Jest to nieduży dyktafon cyfrowy, przeznaczony do rejestrowania nagrań osobistych, konferencji oraz wykładów z najwyższą jakością. Został zaprojektowany również z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Urządzenie posiada odpowiednio wyprofilowane i rozmieszczone przyciski umożliwiające łatwą i szybką obsługę. Dyktafon wyposażony jest również w przewodnik głosowy w języku polskim oraz kilkunastu innych językach obcych, który udziela informacji podczas nawigacji po menu dyktafonu oraz folderach, w których umieszczane są nagrania. Dyktafon we współpracy z dołączonym oprogramowaniem umożliwia również automatyczne pobieranie z Internetu podcastów – serwisów informacyjnych i tematycznych w formie plików dźwiękowych. Model DM-550 nagrywa w formatach WMA, MP3 oraz PCM z jakością płyty muzycznej.

Źródło: Fundacja Unia Pomocy SZANSA

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top