Logo Tyfloświat
Na zdjęciu widzimy fragment laptopa i słuchawki leżące za nim

Salonik u Jacka. Tak Jacek Zadrożny nazwał swoje cotygodniowe rozmowy z gośćmi wokół szeroko pojętej technologii, dostępności i włączenia cyfrowego.

wszystko ciekawe, niehermetyczne i nie aż takie długie. każdy odcinek trwa mniej więcej godzinę. Jakość nagrań mogłaby być nie co lepsza, z czego jednak Twórca zdaje sobie sprawę.

Bardzo polecam ten podcast.

Jak słuchać

Poniżej linki do kanału RSS i do podcastu w najpopularniejszych agregatorach treści audio:

A oto informacje o kilku przykładowych odcinkach podcastu.

Odcinek nr 1: Navilens – kolorowe kwadraty

Usiedliśmy w czterech, żeby porozmawiać o systemie Navilens z Hiszpanii. Moimi gośćmi są Piotr Bartkowski, Grzegorz Złotowicz i Rafał Charłampowicz.

Navilens to kolorowe kody graficzne pozwalające na przekazywanie informacji, podobnie jak kody QR. Jednak ich możliwości są dużo większe. Za pomocą aplikacji mobilnej niewidomy użytkownik może nawigować do kodu, jak do boi dźwiękowej. Aplikacja może także prowadzić go ścieżką zaprogramowaną wcześniej, co przetestowałem osobiście. No i jest rozwiązaniem uniwersalnym. Ci, którzy nie chcą nawigować za pomocą dźwięku, mogą korzystać ze strzałki wyświetlanej na ekranie.

Posłuchaj podcastu o Navilens

Odcinek nr 2: Detektory przeszkód, czyli jak nie wpaść na słup

Rafał Charłampowicz opowiada o detektorach przeszkód dla osób niewidomych. Jest jedynym znanym mi użytkownikiem tego rodzaju urządzeń, a jednocześnie wie o nich prawie wszystko. Nie wie tylko, dlaczego są wciąż tak mało popularne. A są takie na podczerwień, ultradźwięki, laserowe. Można nosić je w ręku, na palcu, na białej lasce, na szyi jako wisiorek. Pozwalają uniknąć twardych przeszkód, znaleźć wolne miejsce w autobusie, odnaleźć wejście do budynku.

Posłuchaj podcastu o detektorach

Odcinek nr 3: Mapy, czyli w poszukiwaniu dostępnego interfejsu

Mapy to jeden z najtrudniejszych problemów w dostępności. O różnych podejściach do tego tematu rozmawiam z Grzegorzem Złotowiczem, który podjął już kilka prób znalezienia rozwiązania. Jest autorem aplikacji GrMapa, od której zaczynamy nagranie, ale zapuszczamy się w różne inne obszary. Od map dotykowych, przez punkty, szachownice, aż do dźwięku binaulalnego i budowania opisów tekstowych przez algorytm. Przekroczyliśmy godzinę nagrania, ale warto było.

Posłuchaj podcastu o mapach

Podcast 4: Braille – dokąd podąża pismo dla osób niewidomych

Roman Roczeń wie o alfabecie #Braille’a wszystko, a przynajmniej tak twierdzi. Jest zatem najlepszym rozmówcą na ten temat. Wspólnie zastanawiamy się, jaka była przeszłość i jaka czeka przyszłość tego skądinąd genialnego systemu. Czy nadal jest najlepszym kanałem informacyjnym? A może jego lata świetności już minęły… Na koniec proponujemy określenie nowej roli i funkcji dla alfabetu Braille’a. Zapraszam wszystkich sześciokropkowców i innych, mniej związanych z sześciopunktem.

Posłuchaj podcastu o przyszłości pisma Brajla

I to nie koniec

Ukazały się jeszcze 2 kolejne odcinki: bardzo interesujący wywiad z samym Jackiem i wizyta w Galicyjskim Miasteczku (skansenie).

Miłego słuchania!

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top