Logo Tyfloświat

Blask świec, migających światełek i stoliki niczym w kawiarni artystycznej?

Właśnie w takiej niezwykłej atmosferze rozpoczął się I Ogólnopolski Integracyjny Konkurs Recytatorski w 200 rocznicę urodzin Ludwika Braille’a “Zmysłami postrzegam świat” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

1 grudnia 2009 roku zapisał się jako Święto Poezji!

Honorowy patronat nad konkursem objęli:

Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk

Poseł na Sejm RP Marek Plura

Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza

Całej imprezie towarzyszyła niezwykła atmosfera, pełna życzliwości i przyjaznej rywalizacji, co potwierdzają burze oklasków dla każdego uczestnika konkursu. Dobór tekstów i poziom recytacji był niezwykle wysoki, co podkreślił przewodniczący jury, dyrektor Teatru Zagłębia dla Dzieci w Będzinie, Dariusz Wiktorowicz.

Zmagania uczestników poprzedził wstęp grupy teatralnej, wyróżnionej w I Wojewódzkim Konkursie na małą formę teatralną, prowadzonej przez nauczycieli z Ośrodka. Była to również okazja do zaprezentowania książki autorstwa dr Aldony Fojkis, poświęconej metodom i formom pracy z uczniami słabo widzącymi i niewidomymi. W rolę prawdziwego Mikołaja wcielił się Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza, który zaskoczył wszystkich uczestników przyniesionym przez siebie workiem prezentów. W tym dniu także zaproszeni goście wykazali się zdolnościami artystycznymi: na puchnącym papierze wykonali rysunki, które po zetknięciu się z wygrzewarką brajlowską z płaskich stały się wypukłe, czyli wyczuwalne pod palcami niewidomych. W taki sposób powstaje wiele pomocy dydaktycznych, które urozmaicają zajęcia uczniom z dysfunkcjami wzroku.

Najbardziej jednak cieszy przyjazna atmosfera wśród uczestników i wiele wzruszeń, których dostarczyły recytacje wierszy, niezwykle trudnych, ale zaprezentowanych dojrzale i z dużym wyczuciem. Spośród grupy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych naprawdę trudno było wyłonić laureatów i jury w składzie: Dariusz Wiktorowicz, aktor, Aldona Fojkis ? nauczyciel języka polskiego, Danuta Przystanek – Żak- oligofrenopedagog, Karolina Zduńczyk- uczennica LO, uczestnik koła teatralnego, miało nie lada dylemat.

Po emocjonujących obradach przyznano wyróżnienia oraz I, II i III miejsca przedstawicielom obu grup wiekowych. I tak I miejsce otrzymały: Paulina Śliż z Gimnazjum nr 5 w Dąbrowie Górniczej oraz Gabriela Michaj ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Jaworzna. Miejsce II przyznano Paulinie Szajbel z Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej oraz Danielowi Skrzekowi ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Górniczej. Miejsce III przypadło Tomaszowi Kowalikowi z Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej oraz Monice Sucheckiej ze Szkoły Podstawowej nr 26 z Dąbrowy Górniczej.

W trakcie wręczania nagród o niezwykłą atmosferę zadbał Dariusz Wiktorowicz, który powiedział, że występy bardzo mu się podobały, a ich poziom podnosi się z każdym rokiem. Młodym artystom udzielił także kilku rad, w tym m.in. podkreślił, jak ważny jest kontakt recytującego z widzem. Pod wieloma względami było to niezwykłe spotkanie, w czasie którego nad uczestnikami unosił się dobry duch zdrowej rywalizacji, ale i integracji. Dzieci rozmawiały ze sobą, z uwagą słuchały kolejnych recytacji. Nie zabrakło również ukłonu w stronę Ludwika Braill?a, który stworzył alfabet dla niewidomych. Rok 2009 Europejska Unia Niewidomych ogłosiła Rokiem Ludwika Braille?a, chcąc w ten sposób uczcić 200 rocznicę urodzin wielkiego Francuza. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody i upominki ufundowane przez: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Koksownię ?Przyjaźń?, Hutę ?Bankową?, Stowarzyszenie ?Razem do celu?, Dyskont Spożywczy “Biedronka”, PGiNG z siedzibą w Zabrzu.

Dodatkową atrakcją dla laureatów będzie występ w radiu ?Eska?, w trakcie którego udzielą wywiadu. Niektórzy zapowiedzieli swój udział w przyszłym roku. To chyba najmilsze słowa dla organizatorów I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Dyrektor Ośrodka Violetta Trzcina, dziękując organizatorom i żegnając uczestników, zaprosiła wszystkich do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Źródło: SOSW Dąbrowa Górnicza

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top