Logo Tyfloświat
  • Strona główna
  • Edukacja
  • Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika wydało publikację pomagającą niewidomym w edukacji muzycznej
Grupa muzyków, grających na instrumentach.

Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika poinformowało na swoim profilu Facebookowym o wydaniu kolejnej publikacji.

Jest to “Edukacja muzyczna osób z dysfunkcją wzroku. Poradnik”. Opracowała go Milena Wiśniewska – absolwentka studiów z zakresu teorii muzyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku, we współpracy z Przemysławem Czaplickim – absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu (Katedra Jazzu i Muzyki Estradowej) oraz z Heleną Jakubowską – wiceprezes Towarzystwa i kierownikiem projektu.

To pierwszy w Polsce poradnik, adresowany do osób niewidomych, zainteresowanych zdobywaniem wykształcenia muzycznego na wszystkich szczeblach edukacji, a także do ich nauczycieli i rodziców. Składa się on z dwóch części.

  • Część pierwsza zawiera garść uwag o brajlowskiej notacji muzycznej oraz szereg wskazówek, dotyczących nauki poszczególnych muzycznych przedmiotów. Jeśli więc zastanawiacie się, w jaki sposób osoba niewidoma może uczyć się gry na instrumencie, uczestniczyć w lekcjach kształcenia słuchu czy zgłębiać tajniki harmonii, prawdopodobnie znajdziecie tu odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania.
  • Część druga to zestaw najważniejszych informacji o komputerowych narzędziach, przydatnych osobom z dysfunkcją wzroku w działalności muzycznej. Dzięki niemu poznacie oprogramowanie, zaprojektowane z myślą o użytkownikach niewidomych, ale też dowiecie się sporo o dostępności edytorów nutowych, popularnych wśród muzyków widzących.

Omawiana pozycja również zostanie przekazana Akademickiej Bibliotece Cyfrowej oraz Działowi Zbiorów dla Niewidomych  Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.

Znajduje się także na naszej stronie internetowej, w dziale Publikacje multimedialne: http://idn.org.pl/towmuz/multimedia.html

Liczymy, że materiał ten dotrze do jak najszerszego grona czytelników i że okaże się przydatny w jak największym zakresie. Zachęcamy więc do pobierania, udostępniania i życzymy owocnej lektury.

Czytamy w nadesłanej informacji.

źródło: Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top