Ukazał się Tyfloświat 3/2024 (64).
Wraz z początkiem jesieni podsumowujemy wakacje i powoli planujemy już kolejne.
W tym wakacyjnym nastroju warto przeczytać artykuł Michała Dębca o żeglowaniu. Jak się okazuje nie trzeba być ani milionerem, ani supermenem, żeby cieszyć się wakacyjnym rejsem.
A skoro rejs to i związane z nim zwiedzanie. Aktywni z pewnością docenią proponowane w tym numerze teksty o pomocach wspierających nawigację. Damian Przybyła recenzuje sprzętową specjalistyczną nawigację dla niewidomych firmy HumanWare. Rafał Charłampowicz zwraca uwagę na wzrastające znaczenie sztucznej inteligencji także w tej dziedzinie. Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego nawet biała laska bywa wspomagana AI, to z pewnością warto poświęcić czas na lekturę dużego artykułu o tegorocznej wystawie Sight City.
O innej – znacznie mniejszej czeskiej konferencji, pisze dla nas Roberto Lombino.
Jesień to zazwyczaj czas dużych konferencji firmy apple, na których prezentowane są nowe iPhone’y i ostatecznie wypuszczane są najnowsze wersje systemów służących do ich obsługi. z pewnością warto zapoznać się z tekstem Piotra Machacza, w którym autor pokazuje co nowego Apple proponuje w tym roku, oczywiście z naciskiem na dostępność i przede wszystkim VoiceOver.
To jednak nie wszystko. Jest coś dla zainteresowanych inteligentnym domem Xiaomi i oczywiście ciąg dalszy opowieści o nawigacji, z naciskiem tym razem już znacznie większym na aplikację Seeing assistant Move.
Mamy nadzieję, że lektura obecnego numeru będzie dla was drodzy czytelnicy doświadczeniem tyleż inspirującym, co skłaniającym do zadawania nowych, ciekawych pytań i do patrzenia na świat technologii cyfrowych ze wciąż rosnącą ciekawością.
Spis treści
- Przycisk aparatu w iPhone 16 – Tomasz Matczak
- Nowości w Systemach Operacyjnych Apple na rok 2024 – Piotr Machacz
- Żeglarstwo dla opornych – Michał Dębiec
- Orientacja na SightCity – Rafał Charłampowicz
- Czeska konferencja o technologii dla niewidomych Agora 2024 – Roberto Lombino
- Inteligentny dom od Xiaomi – Katarzyna Dojnikowska
- Stellar Trek. Per aspera ad astra – Damian Przybyła