Ponieważ w tym roku można już składać wnioski do PFRON w ramach programu „Aktywny samorząd” – Moduł I – na pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego, zacząłem otrzymywać od Was liczne pytania, jaki komputer Apple mógłbym polecić w roku 2025. Zamiast więc odpowiadać każdemu z osobna, poniżej zamieszczam moją subiektywną opinię dotyczącą czterech najpopularniejszych modeli.
Macbook Air
Jak twierdzi Apple, jest to najpopularniejszy na świecie przenośny komputer. Nie będę z tym polemizował, ponieważ od kilkunastu lat zawsze mam w domu jakąś jego wersję. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim kompaktowej konstrukcji i niezawodności. A odkąd otrzymał procesor z serii M oraz pasywne chłodzenie, stał się niezwykle wydajnym, leciutkim, bezgłośnym i pracującym na baterii przez 18 godzin komputerem.
Posiada bardzo dobre mikrofony, kamerę i głośniki. Magnetyczne gniazdo zasilania MagSafe stanowi też dobre zabezpieczenie w kontekście osób z wadą wzroku. Przypadkowe pociągnięcie za kabel zasilający, pomimo lekkości komputera, nie ściągnie go ze stołu. Dodatkowym atutem Macbooka jest Gładzik, którego osoby niewidome i słabowidzące mogą używać w tzw. trybie eksploracji, tak jak na iPhone wyszukując palcem interesujących obiektów na ekranie urządzenia.
Po ostatnim odświeżeniu Macbooka Air i zmianie polityki Apple odnośnie ilości pamięci RAM, większości osób, w tym użytkownikom czytnika ekranu VoiceOver, taki komputer wystarczy z naddatkiem. Dostępne są wersje z ekranem w rozmiarze 13 i 15 cali. Tę drugą polecam szczególnej uwadze osób słabowidzących.
Zalety Macbooka Air
- niewielkie rozmiary i waga;
- bezgłośna praca;
- wbudowane głośniki, mikrofony i kamera;
- gładzik;
- Stosunkowo niska cena.
Wady Macbooka Air
- tylko 2 porty USB C i gniazdo słuchawkowe;
- wydajność zoptymalizowana pod kątem standardowych zastosowań.
Dla kogo Macbook Air?
Wg mnie jest to najlepsza opcja dla każdego, przeciętnego użytkownika. Macbook Air z nawiązką spełni wszystkie oczekiwania w przypadku domowych i biurowych zastosowań.
Macbook Pro
Macbook Pro to waga ciężka. Zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Choć na pierwszy rzut oka oba komputery wyglądają podobnie, to gdy umieścimy je obok siebie natychmiast zauważymy,, że model Pro jest znacznie grubszy, większy i cięższy od mniejszego brata.
Macbook Pro nie bez powodu jest większym bratem. Nie tylko ma solidniejszą konstrukcję, ale także mocniejsze podzespoły. Na baterii może pracować o 6 godzin dłużej niż Air, posiada znacznie wydajniejszy procesor, który dodatkowo jest aktywnie chłodzony. Nawet ekrany są większe w rozmiarze 14 i 16 cali.
Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe porty w jakie został wyposażony Macbook Pro. Oprócz gniazda słuchawkowego, trzech USB-C są to jeszcze port HDMI do podłączenia zewnętrznego monitora lub rzutnika oraz slot na kartę pamięci.
Szczególnie ten ostatni zasługuje na uwagę profesjonalistów i nie tylko. Karty pamięci wykorzystywane są w różnego rodzaju zewnętrznych urządzeniach, takich jak kamery, aparaty, rejestratory audio czy instrumenty elektroniczne. Ja jednak biorę go pod uwagę jeszcze z innego powodu. Za pomocą tego slotu możemy łatwo zwiększyć ilość miejsca na przechowywane dane. Do mojego wcześniejszego Macbooka Pro kupiłem kartę pamięci, która nie tylko o połowę zwiększyła ilość dostępnego miejsca dyskowego, ale także nie wystawała poza obrys komputera.
Zalety Macbooka Pro
- Posiada wszystkie zalety modelu Air, tylko bardziej;
- dodatkowe porty;
- większy ekran;
- solidna konstrukcja;
- wydajność zoptymalizowana pod kątem zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej;
- praca na baterii do 24 godzin;
- aktywne chłodzenie zwiększające wydajność procesora przy dłuższym obciążeniu.
Wady Macbooka Pro
- wysoka waga;
- wysoka cena.
Dla kogo Macbook Pro?
Dla wszystkich osób używających komputera do profesjonalnych zastosowań. Pracujących w różnych miejscach, które nie mogą przenosić ze sobą typowej stacji roboczej.
Mac Mini
Producent pisze o nim: Niewielki, ale z wielkim rozmachem.
I tu akurat muszę zgodzić się z Apple. Ten stacjonarny maluch skrywa w sobie na prawdę potężną moc. Więcej na jego temat możecie poczytać we wpisie pt. Test komputera Mac Mini z procesorem M4.
Jest to najtańszy komputer Apple. Wynika to głównie z faktu, że nie posiada on żadnych peryferii, tj. ekranu, klawiatury, mikrofonów, kamery i gładzika. Po prostu malutka, srebrna skrzyneczka z głośnikiem stereo, którego możemy używać do obsługi VoiceOver.
Za to Mac Mini posiada aż 5 portów typu USB-C, gniazdo słuchawkowe, HDMI oraz możliwość podłączenia kabla sieciowego. Jeśli dodamy do tego standardowy procesor Apple z aktywnym chłodzeniem, to w podstawowej konfiguracji otrzymujemy bardzo tani i mocny komputer stacjonarny.
Zalety Mac Mini
- niska cena;
- niewielkie rozmiary;
- duża wydajność;
- wiele portów, w tym gniazdo sieciowe;
- aktywne chłodzenie zwiększające wydajność procesora przy dłuższym obciążeniu.
Wady Mac Mini
- konieczność posiadania zewnętrznych akcesoriów.
Dla kogo Mac Mini?
Przede wszystkim dla osób korzystających na co dzień z komputera stacjonarnego, które nie potrzebują przenośnego komputera i posiadają już większość niezbędnych akcesoriów.
Ponieważ Mac Mini w bardziej rozbudowanej konfiguracji w cenie Macbooka Air oferuje wydajność Macbooka Pro, jest to także doskonały wybór dla osób potrzebujących taniej, ale mocnej stacji roboczej.
iMac
iMac to komputer stacjonarny typu all‑in‑one, czyli mieszczący większość podzespołów w obudowie monitora. W przypadku iMaca wyświetlacz ma wielkość 24 cali i na krawędziach jest cieńszy od iPhone’a. Może stać na nóżce, lub wisieć na ścianie. Zarówno obraz jak i dźwięk dobiegający z przemyślnie ulokowanych głośników są rewelacyjne. Gdy jestem w sklepie z komputerami Apple, zwykle nie mogę sobie odmówić przyjemności uruchomienia na wystawowym iMac’u jakiegoś videoclipu z YouTube, aby przez chwilę nacieszyć się tym dźwiękiem.
Podobnie wygląda kwestia mikrofonów i kamery. Jest to jedyny komputer Apple, w którym kamera spogląda na nas z góry a mikrofony znajdują się z dala od obudowy, której dotykamy. Dzięki temu w trakcie spotkań online oferuje on fenomenalną jakość naszego video i dźwięku.
iMac dla osób słabowidzących może być najlepszym rozwiązaniem. Jednak tylko wtedy, gdy będą one mogły przysunąć się blisko ekranu. Dlatego komputer powinien stać na nóżce, przy krawędzi blatu. Wtedy osoba z wadą wzroku pracuje komfortowo i nie musi pochylać się w stronę monitora.
Komputer sprzedawany jest z bezprzewodową klawiaturą i myszką Apple. W tańszych modelach warto dopłacić kilka złotych za gniazdo sieciowe, którego nie ma w podstawowej konfiguracji. Z kolei osoby niewidome powinny zastanowić się nad dokupieniem Gładzika, którego przy braku wzroku łatwiej używać niż standardowej myszki.
Zalety iMac’a
bardzo duży ekran;
bardzo dobrze ulokowane mikrofony i kamera;
atywne chłodzenie zwiększające wydajność procesora przy dłuższym obciążeniu;
dostępny w 7 różnych kolorach.
Wady iMac’a
wysoka cena;
standardowo tylko 2 porty USB C i gniazdo słuchawkowe;
konieczność dopłaty za dodatkowe porty, Gładzik lub lepsze szkło na ekranie.
Dla kogo iMac?
iMac to doskonała opcja dla każdego, przeciętnego użytkownika. Sprawdza się bardzo dobrze, zarówno w domu, jak i biurze. Z uwagi na swój duży ekran i kształt komputera, to najlepsze rozwiązanie dla osób słabowidzących.
Wydajność a cena
W przygotowanym zestawieniu nie uwzględniłem komputerów dla firm i profesjonalistów, typu Mac Studio. Wszystkie z zaprezentowanych komputerów należą do grupy sprzętów dla standardowych użytkowników. Mogą oni mieć większe lub mniejsze potrzeby, które zaspokoić można odpowiednią konfiguracją. W trakcie zamawiania, każdy z wymienionych komputerów dopasować można do własnych potrzeb. Standardowo zwiększać można ilość pamięci RAM, wielkość dysku twardego, moc oraz typ procesora. Ponadto konfiguracja każdego z wymienionych komputerów oferować może jakieś dodatkowe opcje. Wielkość ekranu czy rodzaj lub moc zasilacza w przypadku Macbooków, albo ilość portów i typ powłoki ekranu w przypadku iMac’a.
Zestawienie wydajności
Pod względem wydajności, przy standardowej konfiguracji, wymienione komputery krztałtują się następująco – kolejność od najsłabszego:
- Macbook Air;
- iMac;
- Mac Mini;
- Macbook Pro.
Zestawienie cenowe
Pod względem regularnej* ceny, przy standardowej konfiguracji, wymienione komputery krztałtują się następująco – kolejność od najtańszego:
- Mac Mini (2999 PLN);
- Macbook Air (4999 PLN);
- iMac (6999 PLN);
- Macbook Pro (8499 PLN).
Cena regularna pochodzi od producenta. U jego przedstawicieli znaleść można te same komputery w niższych cenach.
Podsumowanie
Do opublikowania powyższego zestawienia, oprócz Waszych pytań, skłoniła mnie nietypowa jak dla Apple sytuacja związana z generacją procesorów. Pierwszy raz od kilku lat wszystkie podstawowe komputery posiadają procesor wytworzony w tej samej technologii, czyli M4. Dzięki temu po raz pierwszy od dawna można je stosunkowo łatwo ze sobą porównać a także polecić konkretnym użytkownikom.
Mam nadzieję, że powyższe zestawienie okaże się pomocne, gdy ktoś z Was będzie zastanawiał się nad wyborem najlepszego komputera Apple dla siebie.
Piotr Witek