Logo Tyfloświat
Logo przedstawia kwiat, który jest „osłabiony”. Dzięki podporze rozkwita. Kwiat symbolizuje osobę niepełnosprawną, podpora zaś - wsparcie ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zapraszamy na konferencję z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności

18 maja obchodzimy GAAD (Global Accessibility Awareness Day), czyli Światowy Dzień Świadomości Dostępności. Dotyczy ON głównie dostępności cyfrowej.

Tak jak w zeszłym, tak i w tym roku FIRR oraz Utilitia na zaproszenie PFRON poprowadzą dla Funduszu konferencję online „PFRON wspiera dostępność 2023” w godzinach od 10.00 – 12.30.

Konferencja będzie prowadzona na platformie ZOOM.

Prelegentami będą nasi specjaliści dostępności cyfrowej:

 • Piotr Witek,
 • Rafał Socha,
 • Marek Kowalski,
 • Hubert Makuła,
 • Paweł Starościak.

Program konferencji

    1. Jak dobrze opisać dostępność? Deklaracja dostępności jest miejscem w internecie, w którym osoba ze szczególnymi potrzebami szuka informacji o udogodnieniach lub barierach w podmiocie publicznym. Jak najlepiej przygotować deklarację dostępności aby publikowane tam informacje były jak najbardziej użyteczne; błędy w deklaracjach, które popełniają podmioty publiczne.
 1. Jak technologie asystujące pomagają w osiągnięciu większej niezależności? Nowoczesne technologie umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami dostęp do internetu? Jednak aby ta dostępność była pełna, kluczowe jest stosowanie zasad dostępności WCAG. Prezentacja działania różnych technologii, które osobom z niepełnosprawnościami otwierają dostęp do wiedzy i informacji.
 2. Zmiany w standardach WCAG 2.2 Świat Internetu cały czas się rozwija. Rozwijają się również wytyczne dostępności WCAG aby zapobiegać nowym barierom w cyfrowej rzeczywistości. Przedstawione zostaną planowane zmiany w standardzie WCAG 2.2
 3. Dostępność w mediach społecznościowych W platformach takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn wprowadzane są narzędzia, w których można dodawać opisy alternatywne, które zapewniają dostępność publikowanych grafik. Zaprezentowane zostaną metody zapewniania dostępności postów na różnych platformach społecznościowych.

Rejestracja na spotkanie – Zoom

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top