Logo Tyfloświat
  • Strona główna
  • Wydarzenia
  • PFRON zaprasza na konferencję o dostępności cyfrowej z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności
Słuchawki bezprzewodowe nauszne i douszne

Już dzisiaj zapraszamy Was na konferencję o dostępności cyfrowej, organizowaną 16 maja z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności.

Nie zabraknie na niej przedstawiciela naszej Fundacji, który podzieli się z uczestnikami wydarzenia swoją wiedzą i doświadczeniem!

Kiedy i gdzie?

Konferencja organizowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON odbędzie się 16 maja w godz. 10.00-13.00 na platformie ZOOM.

zdjęcie przedstawia logotyp PFRON, napis Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, po lewej stronie rysunek tulipana

Zapisy

Aby móc uczestniczyć w konferencji należy zapisać się poprzez formularz.

Program wydarzenia

  1. Projektowanie treści w państwowych usługach cyfrowych

O ważeniu słów, warzeniu procesów i mieszaniu w interfejsach opowie Beata Strzelczyk (Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy), która jest projektantką interfejsu użytkownika w Zesple Projektowania i Wdrażania Aplikacji.

  1. Jak sprawdzić dostępność plików PDF?

Od prostych po bardziej zaawansowane testy na weryfikację tego zamkniętego formatu dokumentów i publikacji cyfrowych.

Prelegent: Sławomir Mirski, ekspert w dziedzinie dostępności publikacji cyfrowych w Utilitii i w naszej Fundacji.

  1. Czy żądamy zapewnienia dostępności cyfrowej?

Wyniki ankiety Ministerstwa Cyfryzacji w administracji publicznej w zakresie zapewniania dostępności cyfrowej przedstawi Rafał Kanarek z Ministerstwa Cyfryzacji oraz główny specjalista w Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych.

  1. Dostępność w biznesie

Raport – dostępność cyfrowa w polskim biznesie. Pierwsze opracowanie na temat stanu dostępności sektora biznesowego w Polsce w 2023 r przedstawi Artur Marcinkowski, założyciel Fundacji Widzialni, propagator dostępności

  1. Przyszłość dostępności cyfrowej w rękach ekspertów

Kim są i kim powinni być eksperci, od których zależy dostępność cyfrowa coraz bardzie złożonych cyfrowych produktów i usług?

Na pytanie odpowie Jakub Dębski, z Centralnego Ośrodka Informatyki, Projektant dostępności, ekspert UX.

Na konferencji tłumacz polskiego języka migowego oraz napisy na żywo.

Na żółtym tle napis 16 maja GAAD 2024 Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności 10:00-13:00, po prawej stronie rysunek ludzkiej głowy, w niej rysunek żarówki, w żarówce sylwetka ludzka.Winda, zbliżenie na przyciski wyboru piętra i dłoń wciskającą jeden z przycisków

Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowy program konferencji i prelegenci

Program

Projektowanie treści w państwowych usługach cyfrowych

O ważeniu słów, warzeniu procesów i mieszaniu w interfejsach
Beata Strzelczyk, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy;
Projektantka interfejsu użytkownika – Zespół Projektowania i Wdrażania Aplikacji

Jak sprawdzić dostępność plików PDF

Od prostych po bardziej zaawansowane testy na weryfikację tego zamkniętego formatu dokumentów i publikacji cyfrowych.
Sławomir Mirski, Utilitia;
Ekspert w dziedzinie dostępności publikacji cyfrowych

Czy żądamy zapewnienia dostępności cyfrowej?

Wyniki ankiety Ministerstwa Cyfryzacji w administracji publicznej w zakresie zapewniania dostępności cyfrowej.
Rafał Kanarek, Ministerstwo Cyfryzacji
Główny Specjalista, Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych

Dostępność w biznesie

Raport – dostępność cyfrowa w polskim biznesie. Pierwsze opracowanie na temat stanu dostępności sektora biznesowego w Polsce w 2023 r. 
Artur Marcinkowski, Fundacja Widzialni
Założyciel Fundacji Widzialni, propagator dostępności

Przyszłość dostępności cyfrowej w rękach ekspertów 

Kim są i kim powinni być eksperci, od których zależy dostępność cyfrowa coraz bardzie złożonych cyfrowych produktów i usług? 
Jakub Dębski, Centralny Ośrodek Informatyki
Projektant dostępności, ekspert UX

Dostępność na wydarzeniu

Na konferencji zapewniamy tłumacza polskiego języka migowego oraz napisy na żywo.

Nasi prelegenci

Beata Strzelczyk, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy

Projektantka treści w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym, wcześniej w Centralnym Ośrodku Informatyki. Zaczynała od portalu Obywatel.gov.pl, który jako pierwszy w Polsce przemówił do obywateli zrozumiałym językiem. W swoim portfolio ma dziesiątki formularzy oraz takie aplikacje i systemy, jak na przykład: login.gov.pl, mObywatel.gov.pl, mObywatel, Ludzie Nauki, Akademicka Baza Ogłoszeń, Podpis OPI i wiele innych. Prowadzi szkolenia z prostego języka, projektowania treści i dostępnej komunikacji.
Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, edytorstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz e-commerce na Akademii Leona Koźmińskiego. Ma na koncie kilkanaście kursów z zakresu projektowania UX, badań UX i projektowania treści.
Od kilkunastu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi i wspiera działania na rzecz dostępności. Współtworzyła projekt TuMożesz.pl, który promuje dostępność przestrzeni publicznej dla osób słabosłyszących.

Sławomir Mirski, FIRR/Utilitia

Specjalista ds. dostępności cyfrowej. W branży wydawniczej pracuje od ponad 30 lat. Grafik, operator DTP, Dyrektor Artystyczny, odpowiadał za skład szeregu czasopism i publikacji wydawniczych.

Dostępnością cyfrową zajmuje się od roku 2005. Specjalizuje się w dostępności dokumentów elektronicznych. Przygotowuje, sprawdza i adaptuje pliki zgodnie z wymogami dostępności cyfrowej. Jako jeden z nielicznych specjalistów w Polsce przygotowuje dokumenty elektroniczne nie tylko zgodnie ze standardem dostępności WCAG 2.1, ale także z wymogami międzynarodowego standardu dokumentów PDF/UA.

Przygotowuje w pełni dostępne cyfrowo publikacje w formatach EPUB, PDF, Doc/Docx, i wielu innych, w tym także interaktywne dokumenty i formularze w formacie PDF. Przykładowo w projekcie Dostępna Szkoła odpowiadał za dostępność cyfrową dokumentów, publikacji oraz wszystkich raportów będących produktami projektu. od roku 2009 przygotowuje dostępną cyfrowo wersję czasopisma Tyfloświat, wydawanego dla osób z dysfunkcją wzroku.

Rafał Kanarek, Ministerstwo Cyfryzacji

Główny specjalista w Ministerstwie Cyfryzacji. Pracuje w Wydziale Dostępności Cyfrowej w Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Odpowiada za prawidłowe wdrażanie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Członek grupy ekspertów ds. Dyrektywy w sprawie dostępności przy Komisji Europejskiej – WAD-ex.

Wcześniej był związany z organizacjami pozarządowymi i edukacją.

Dostępność to dla Niego więcej niż obowiązujące prawo. To również samodzielność w życiu społecznym. Kwestie związane z zapewnieniem dostępności cyfrowej traktuje nie tylko jako obowiązek zawodowy, ale również jako szansę na lepsze życie nie tylko dla Niego osobiście, ale również dla innych osób z niepełnosprawnościami.

Artur Marcinkowski, Fundacja Widzialni

Pomysłodawca i założyciel Fundacji Widzialni.

Od ponad dwóch dekad dąży do poprawy dostępności cyfrowej w Polsce.

Członek Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Komitetu Dostępność Plus przy Ministerstwie Zdrowia. Współautor metodologii badania dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych pod kątem dostępności, inicjator pierwszych w Polsce studiów podyplomowych “Włączenie cyfrowe i społeczne” na Uniwersytecie Śląskim, autor publikacji i książek. Odznaczony przez Związek Banków Polskich Medalem Kopernika za wkład w rozwój cyfrowej bankowości w Polsce. Jako pomysłodawca i współzałożyciel Business Accessibility Forum, inspiruje liderów biznesowych różnych branż do kreowania dostępnej cyberprzestrzeń dla wszystkich użytkowników, przyczyniając się do inkluzywnego otoczenia biznesowego w Polsce i za granicą.

Jakub Dębski, Centralny Ośrodek Informatyki

Lubi myśleć o sobie, że jest projektantem dostępności i inclusive design.

Aktualnie, w Centralnym Ośrodku Informatyki odpowiada za dostępność cyfrową w design systemie mObywatela oraz za zgodność z wytycznymi WCAG w kilku projektach COI.

Dostępnością cyfrową zajmuje się od 2009 r. Pracował w tym czasie dla organizacji pozarządowych, podmiotów samorządowych i rządowych oraz kilku dużych banków i telekomów.

Jest współautorem nowelizacji ustawy o dostępności cyfrowej, a także wykładowcą akademickim.

A poza tym, wciąż więcej myśli niż mówi; jako jedyny człowiek na świecie prezentował „Stary niedźwiedź mocno śpi” w japońskim teatrze Nō; struga łyżki i remontuje stare drewniane chaty.

Prowadzący konferencję 

Tomasz Wojakowski, Pełnomocnik Prezesa Zarządu ds. Dostępności,
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

To ekspert ds. dostępności cyfrowej i wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w zakresie dostępności cyfrowej oraz socjologii wizerunku osób z niepełnosprawnościami. Przeprowadza audyty w oparciu o standard WCAG 2.1 oraz udziela konsultacji w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Opiniował kwalifikacje zawodowe w zakresie dostępności cyfrowej dla Ministerstwa Cyfryzacji. Społecznie jest Zastępcą Prezesa Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach (szkoły dla dzieci niewidomych).

 

Źródło: Konferencja GAAD 2024: dostepnosc.pfron.org.pl

 

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top