Logo Tyfloświat

Drugi tegoroczny numer Tyfloświata przedstawia rozmaite możliwości edukacji i pracy w kilku popularnych zawodach, które wydają się być (albo nie być) możliwymi do wykonywania przez osoby niewidome i słabowidzące.

Zacznę od wywiadu. Tym razem tłumacz, artysta, twórca i szkoleniowiec. To Wojciech Maj, z którym rozmawia Damian Przybyła.

Potem ten sam autor prezentuje wyniki rozmów z kilkunastoma pracującymi niewidomymi informatykami. Nie są to co prawda duże i szczegółowe wywiady, ale artykuł podsumowujący zebrane wypowiedzi jego rozmówców.

Dalej poczytamy o edukacji muzycznej. Jak uczyć się nut, co trzeba wiedzieć, gdy porównujemy zapis nutowy brajlowski z tym normalnym – dostępnym w zwykłym druku. O tym pisze Milena Wiśniewska, przy czym nie wyczerpuje zagadnienia i na analizę aspektów technicznych już zaprasza do kolejnego numeru czasopisma. O nauczaniu muzyki i pracy z widzącą młodzieżą opowiada też Jarosław kozłowski – niewidomy nauczyciel, który od kilkunastu lat z powodzeniem pracuje w ogólnodostępnej szkole muzycznej.

Była informatyka, była muzyka, to jeszcze czas na masaż. Gdzie go zgłębiać – pisze Aleksandra Bohusz, która powraca po dobrych kilku latach przerwy ze swoim niewielkim artykułem na ten temat. I tak jak w przypadku tekstu Mileny o muzyce, do masażu wrócimy w kolejnym numerze. Wówczas, autorka szerzej opowie o realiach tej pracy.

gdy już zaspokoiliśmy ciekawość tych, którzy poszukują możliwości rozwoju zawodowego czy edukacji powróćmy do stale obecnych w naszym czasopiśmie zagadnień technologicznych. Jednym z bardziej popularnych odtwarzaczy specjalnie przystosowanych do korzystania przez niewidomych, jest Orion (E.C.E. i Plus). Urządzenie obecne w Polsce od kilku lat, nie doczekało się jeszcze obszernego testu. W końcu nadrabiam tę zaległość.

A to jeszcze nie wszystko. Cały spis treści poniżej.

Michał Kasperczak

Spis treści

To kwestia decyzji – Damian Przybyła

Wiatr zmian – Damian Przybyła

Niewidomy na ścieżce edukacji muzycznej. Cz. 1 – Milena Wiśniewska

Niewidomy nauczyciel w szkolnictwie artystycznym – Jarosław Kozłowski

Zawód idealny dla osób z dysfunkcją wzroku? Cz. I – Aleksandra Bohusz

WIECZNA NIEOBECNOŚĆ – Tomasz Matczak

Orion Plus. Książki w kieszeni i znacznie więcej

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top